@365tipu

Co nového je ve Windows 10 May 2019 Update? Velký přehled. Hodně velký.

V květnu dorazila další velká aktualizace Windows 10, takže můžete začít objeovat co je nového. Pokud tedy máte dostatek odvahy na aktualizaci hned bezpřostředně po uvolnění. Co se stažení týče, tak mrkněte do  Jak stáhnout Windows 10 May 2019 Update (verzi 1903). A co se nějakých těch komplikací týče, tak viz Windows 10 May 2019 Update a problémy při aktualizacích. Hlavně jak najít co vám blokuje aktualizaci.

Nových věcí je hodně a tento tip se je pokusí shromáždit – ať už přímo u těch kratších, nebo odkazy na tipy s popisem těch větších. Asi se nepodaří podchytit plně všechno, takže pokud o něčem víte a není to tu uvedeno, dejte vědět.

Co uvidíte jako potprvní je nové pozadí přihlašovací obrazovky a hlavně více rozmazané – Microsoft tomu říká „acrylic background“ a patří to k novému Fluent Design System – Což se projeví ještě například v Edge (stíny v menu), Start Menu a na pár dalších místech. Pokud se vám to nelíbí, tak viz Jak zakázat rozmazané pozadí na přihlašovací obrazovce ve Windows 10 May 2019 Update

Zlepšená reakci na chybné aktualizace, zejména ty, které nějak negativně ovlivňují činnost Windows. Zda to bude fungovat (a jak dobře) ukáže čas.

Sandbox ve Windows je nová užitečná funkce pro testování něčeho, co si nechcete instalovat do počítače. A také co teoreticky může být nebezpečné.

Rezervace místa na disku pro aktualizace může být problém na tabletech s málo diskem, ale všude jinde by mohlo dojít k usnadnění dalších aktualizací, zejména na strojích s menším diskem – nemělo by se stát, že aktualizace selže, protože nebude dost místa na disku.. Jak ale název napovídá, Windows si na disku nastálo vyhradí prostor, který bude sloužit pro aktualizace. V Správě disků to mimochodem můžete najít jako PortableBaseLayer (8 GB velký). U systémů s malým diskem by k tomu každopádně ale nemělo dojít (a po update tabletu mohu potvrdit).

2019-05-23 15_33_47-Správa disků.png

Měl by k tomu patřit i klíč v Registry – HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ReserveManager. Onen rezervovaný prostor budou ale Windows používat i pro  dočasné soubory (které nebudou dávat do klasické tmp.

Start menu se dočkalo mírných změn, působí svižněji, je pár nových ikonek. Cortana a Vyhledávání už nejsou společně. Výchozí Start menu je mimochodem jedno sloupcové a sice se stále nezbavíte nesmyslných her (jako je třeba Candy Crush Saga), ale měly by být schované ve složce Hrát/Play (což se ale projeví pouze na nově zprovozněném PC nebo u nově založeného účtu). Nové je i Unpin Group From Start. Každopádně pokud jste na tom jako já, tak ani teď Start a dlaždice nebudete používat.

2019-05-23 15_38_17-Hledání.png

Ostatně Vyhledávání (Lupa) je změněné zásadně – má kategorie, nabízí (asi) nejčastěji používané (podle Microsoftu „Nejlepší“), součástí je zcela zbytečná Časová osa. Osobně k tomu dodám jen to, že je to zbytečně obrovské a extrémně nepřehledné. Nově navíc hledá i v souborech v počítači (dříve to šlo jenom z Průzkumníka). V Nastavení je nová sekce pro Hledání/Search

A když už padla řeč o zbytečných hrách, tak nově by mělo být možné odinstalovat i to co dříve nešlo – tedy ty označené jako „zabudované“ (3D Viewer, Groove Music, Mail, Paint 3D atd). Některé ale neodstraníte (Edge a Store například).

2019-05-23 15_39_29-Centrum akcí.pngRychlejší by ale mohly být i Windows jako takové – je k dispozici nová ochrana proti Spectre – je tedy možné, že po instalaci May 2019 Update budete mít mírně svižnější počítač.

Action Center má nově slider pro nastavení jasu a můžete měnit obsah (jaké prvky tam jsou) z otevřeného Action Center – stačí pravým tlačítkem kliknout na některou dlaždici a vybrat Upravit rychlé akce.

Windows Update by mělo být už méně agresivní – je možné pozastavit (pause) aktualizace už i ve Windows Home – až na 35 dní (ale každý 7 dní se budou připomínat). Stejně tak kontrola na aktualizace nespustí vše ihned jak proběhne. Povinné dokonce jsou jenom bezpečnostní oprav – takže pokud nechcete aktualizovat zbytek, tak až na 18 měsíců vám to Windows umožní. Šikovná maličkost – Windows Update má nově ikonu v liště – ukáže se pokud je něco přichystané.

2019-05-23 15_42_05-Nastavení.png

Do šablon dorazila nová s názvem Light – prostě světlá.

Nově se dozvíte, pokud nějaká aplikace používá vaši kameru/mikrofon. Vidět to bude v listě v podobě ikony mikrofonu

Pokud spustíte hru a ona vám vyhodí „zelené“ BSOD, tak to zpravidla znamená, že je v ní nějaká anti-cheatovací ochrana, co není kompatibilní s Windows (a velmi pravděpodobně je to totální prasárna) – dokud to tvůrci hry (a hlavně onoho anti-cheatovacího nesmyslu) neopraví, tak řešení není.

2019-05-23 17_25_01-Greenshot.png

Game Bar (Win+G) je také přepravovaný .- kompletní screen overlay, integrace s Spotify (měla by být, ale potvrdit nemohu)

2019-05-23 17_23_05-Greenshot.png

Dotyková klávesnice se má umět přizpůsobit velikostí a umístění kláves tomu, jak píšete. Tedy, umístěním plně ne, ale tím jak dokáže „tolerovat“, že na některé klávesy saháte pořád trochu šejdrem.

Příkazová řádka umožňuje přizpůsobit barvy a Ctrl+Kolečko myši umí zoom in/out. Mimochodem, předzvěst nové Terminal podoby

Nezapomeňte – Win + V – zobrazí obsah Schránky (Clipboard) – pamatuje si posledních 20 věci, které jste do Schránky umístili.  Žádné pokročilejší ovládání to nemá a nové to není (Schránka ve Windows nově umí historii a synchronizaci (Windows 10 October 2018 Update)), jen se změnil vzhled a použitelnost.

Snip & Sketch umí k screenshotům přidat i rámeček. Nově umí ukládat jako JPG a GIF a dělat opožděné/naplánované screenshoty.  Sticky Notes 3.0 je nová verze poznámkovníku. Co umí konečně synchronizovat poznámky mezi aplikacemi. V Mail & Calendar je možné otevřít Microsoft To-Do (kde je nově i podpora Cortany).

Hlasově můžete aktivovat libovolné aplikace, nikoliv jenom Cortanu. Hledejte v Settings/Nastavení -> Privacy/Soukromí -> Voice Activation/Aktivace hlasem.

S Cortanou je ale stále stejná potíž – sice se oddělila od vyhledávání (a má i samostatnou ikonku v liště), ale pro český jazyk (a česká Windows) stále smůla.

Instalované další jazyky umožní nastavit co se vlastně má instalovat. Nemusíte z něj mít všechno

2019-05-23 17_11_51-Nastavení.png

Velikost a vzhled kurzoru myši se dá nastavit přímo, není nutné to dělat přes Šablony.  Nově v Settings/Nastavení -> Ease of Access/Usnadnění přístupu -> Cursor & Pointer/Kurzor a ukazatel.

2019-05-23 17_08_56-Nastavení.png

Nové Windows umí i účty bez hesel (passwordless login) – je to možné jenom u Microsoft účtů a ověření je přes mobil – tj. pokud se budete chtít přihlásit pomoci takovéhoto účtu, budete muset mít po ruce mobil (a být online). Možnosti přihlášení mají aktualizované nastavení (Settings/Nastavení -> Accounts/Účty -> Sign-in Options/Možnosti přihlášení). Nové je i použití hardwarového klíče.

A když už jsme u účtů, novinkou je i vytváření účtu s pomocí telefonního čísla (a bez e-mailu).

K nalezení i pár nových Troublehooterů – ty asi víte, že jsou dostupné v Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Odstranit potíže. Microsoft navíc slibuje, že některé problémy bude opravovat automaticky a bez potřeby zásahu uživatele – pokud nechcete, můžete si zapnout aby se vás zeptal. K tomu detailněji vizJak nastavit Recommended Troubleshooting/Doporučené řešení potíží ve Windows 10?

Líbit se bude skrývání notifikaci/upozornění pokud běží celoobrazovková aplikace – tedy typicky nejčastěji hry. Což je vlastně nová možnost povolí Focus Assist i pro celoobrazovkové věci.

Pokud používáte Linux co Microsoft zabudoval do Windows, tak taky dobrá zpráva – soubory z Linuxu se dají přímo používat z Windows – Explorer nově umí \\wsl$\ virtuální disk (v praxi jako například \\wsl$\Ubuntu\ – liší se to podle použité distribuce).

Máte-li stále v oblibě Notepad, tak i tady je pár užitečných věcí – pamatuje si obsah a při restartu Windows se spustí a vrátí zpět co měl otevřené (včetně neuloženého obsahu). Nově se ukazuje i typ kódování dokumentu i to, že jste soubor neuložili (hvězdička ve jméně okna). Plus jsou tam nějaké nové klávesové zkratky – Ctrl+Shift a k tomu N=nové okno, S=Uložit jako a Ctrl+W zavření okna.

2019-05-23 17_27_35-Greenshot.pngTask Manager/Správce úloh umožňuje zvolit výchozí záložku (Options/Možnosti -> Set Default/Nastavit výchozí kartu). Nově se také v Details/Podrobnosti dá aktivovat sloupec DPI Awareness. A trochu s tím souvisí i to, že rozmazané aplikace (Fix Scaling for Apps) by se měly napravit automaticky.

V Emoji klávesnici jsou nově kaomoji a symboly. To první asi znáte, byť nevíte, že se to tak jmenuje.

2019-05-23 16_45_46-Nastavení.png

Změna se objevila i v Nastavení/Settings -> System/Systém -> Storage/Úložiště – trochu lépe rozepsané co vám zabírá na disku místo a i poněkud více rozklikávací.

2019-05-23 16_48_14-Nastavení.png

Pokud máte rozhozený čas/datum tak jděte do Settings/Nastavení -> Time & Langauge/Čas a jazyk a klikněte na Sync now/Synchronizovat.

Další změna je v Settings/Nastavení -> Network & Internet/Síť a Internet -> Ethernet. Nově je tam možné měnit to, co dříve bylo pouze v původních Ovládacích panelech. Nedivte se i nové ikoně v liště v okamžiku, kdy ztratíte připojení k Internetu – je tam jedna univerzální ikona zeměkoule

2019-05-23 17_01_35-Zabezpečení Windows.png

Antivirus ve Windows 10 máte také pár změn – především lepší historii ochrany. Je tam i nové Tamper Protection/Ochrana před falšováním (Virus & Threat Protection/Ochrana před viry a hrozbami -> Spravovat nastavení) aktivující nemožnost změn některý parametrů systému programy na pozadí.

Co se hodně bude líbit je zrcadlení obrazovky Androidu do počítače (a iPhone bohužel ne, tohle Apple nedovolí). Slouží k tomu stará známá aplikace Your Phone. Ale teď pozor, jen pro vybraný model Samsungu a jen přes Bluetooth LE.

Jas displeje u notebooku se nezmění poté co do něj připojíte napájení.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje tipy a triky pro Windows 10 i starší verze Windows

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky