@365tipu

Co nového je ve Windows 10 May 2019 Update? Sandbox ve Windows

V květnu dorazila další velká aktualizace Windows 10, takže můžete začít objeovat co je nového. Pokud tedy máte dostatek odvahy na aktualizaci hned bezpřostředně po uvolnění. Co se stažení týče, tak mrkněte do  Jak stáhnout Windows 10 May 2019 Update (verzi 1903). A co se nějakých těch komplikací týče, tak viz Windows 10 May 2019 Update a problémy při aktualizacích. Hlavně jak najít co vám blokuje aktualizaci.

Windows Sandboxing (pískoviště)

Umožní spouštět aplikace v sandboxu, tedy izolované kopii Windows – musíte mít 64 bitové Windows 10 (Pro/Enterprise), aspoň 4 GB RAM, 1 GB disku, zapnutou virtualizaci v BIOSu a procesor s alespoň dvěma jádry. Funguje to tak, že vytvoří virtuální Windows 10, takže pokud se něco špatného stane, neovlivní to vaši plnou instalaci. Byť, to je důležité, může to ovlivnit obsah na disku, pokud ho aplikace v sandboxu bude nějak mít přístupný.

2019-05-23 15_17_17-Funkce systému Windows.png

Povolit si to musíte přes Aplikace a funkce -> Programy a funkce (starý ovládací panel) -> Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Tam hledejte Sandbox ve Windows/Windows Sandbox. Povolte a budete muset restartovat počítač.

Ve Start menu se vám pak objeví Windows Sandbox/Sanbox Windows (můžete využití i hledání). Což spustí nová Windows v okně – prázdná, nenastavená, bez vašich programů, bez vašeho uzpůsobení.

2019-05-23 15_02_02-Sandbox ve Windows.png

Co je dost důležité je to, že nemá smysl v Sandboxu dělat jakékoliv změny – po uzavření se vše zničí a nové otevření Sandboxu vám dá opět nová prázdná Windows.

Spuštění bude vždy chvíli trvat – ve virtuálním stroji je totiž zprovozněna kompletní kopie Windows, byť poměrně malá. Není ani možné spustit více instanci Sandboxu.

TIP: Skočte do Co nového je ve Windows 10 May 2019 Update? Velký přehled. Hodně velký pro kompletní přehled novinek

Sadnbox je dobrý pokud chcete zkoušet nějaké software a nechcete si tím kazit počítač (instalaci Windows) jako takový. Je to podobné jako když si pořídíte nějaké virtualizační software a tam si dáte Windows – nepotřebujete ale žádnou další licenci (bude vám to ale říkat, že Windows nejsou aktivovaná) a je to i přeci jenom poněkud méně náročné na výkon a hardware.

Sandbox se spouští ve 4 GB paměti a s 40 GB diskem, takže s tím případně také počítejte. Stejně jako s tím, že nefunguje Drag&Drop mezi Sanboxem a Windows – ale funguje Copy/Paste. Dost zajímavé je to, že v Sandboxu je vypnutá antivirová ochrana a chybí tam většina aplikací co jsou v plných Windows. Není ani aktivní žádné namapování na disky/disky v počítači (jedině dobře). Co navíc, Sandbox je v angličtině.

Nainstalovat a provozovat v Sandboxu můžete další software (třeba si spustíte Edge a nainstalujete Chrome) – ale znovu připomenu, jakmile Sandbox zavřete, všechno zmizí – stav (snapshot) nejde uložit.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje tipy a triky pro Windows 10 i starší verze Windows. Je tam možné zjistit i co další je nové v May 2019 Update.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky