@365tipu

Windows 10 May 2019 Update a problémy při a po aktualizacích. Hlavně jak najít co vám blokuje aktualizaci.

V Jak stáhnout Windows 10 May 2019 Update (verzi 1903) zjistíte jak stáhnout aktualizaci na poslední verzi Windows 10. Funguje to klasicky přes Windows Update nebo přes samostatný aktualizační program jako u předchozích aktualizací. A má to, samozřejmě, občas nějaké ty zádrhele.

Podstatné je, že stažení je v porovnání s předchozími poněkud svižnější – mělo by to tak být, už by to mělo používat nový Windows Update.

May 2019 Update obsahuje nejspíš jednu místy nepříjemnou novinku – kontroluje systém na přítomnost aplikací a ovladačů, které nejsou s novou verzí Windows 10 kompatibilní. Projeví se to tím, že aktualizaci nebude možné provést:

2019-05-21 20_48_52-Instalace Windows 10.png
Windows 10 May 2019 Update na ASUS notebooku nejde – kód chyby mimochodem 0xc1900209

Tohle bylo po 3/4 hodině stahování (pomalé VDSL) a 15 minutách příprav právě důvodem konce a nemožnosti aktualizovat. Vtipné na tom je, že se nedozvíte které software či ovladač (či co) to vlastně znemožňuje.

Aby šlo pokračovat, je totiž nutné najít problematický software/ovladač a ze systému ho odstranit.

Jak najít co zablokovalo instalaci?

Popravdě, lepší než to zkoušet (chvíli jsem to dělal ze zvědavosti) je lepší se podívat co konkrétně zablokovalo aktualizaci – Windows vám to sice neřeknou, ale je to uložené v XML souboru.

Jděte do C:\$WINDOWS.~BT\Sources\Panther a tam najděte soubory pomocí “*_APPRAISER_HumanReadable.xml” – bude jich tam víc, ale potřebujete poslední.

Najděte výskyty “Decision Maker” a poté “<Property Name=”DT_ANY_FMC_BlockingApplication” Value=”TRUE” Ordinal=”1″ />” a pak se podívejte na to co se nachází dále v <PropertyList Type=“Inventory”> – v některé z těchto položek pak najdete přímo označení aplikace, která způsobila zastavení.

V mém případě například šlo o <Property Name=“SdbAppName“ Value=“BattlEye Anticheat“ Ordinal=“1″ /> – což je ve skutečnosti součást PUBG (které je v systému přes Steam) a ještě navíc součást Epic Games Launcher (Fortnite). Něco takového tedy buď bude vyžadovat aktualizaci, nebo odstranění-

Ale pozor, nemusí to být jediná věc co bránila – možná to budete muset opakovat.  Případně, jak je naznačeno výše, to můžete mít v systému dvakrát.

Jak jinak je možné toto vyřešit?

Co by také mohlo jít je spustit čistá Windows (tj. bez všech těch ovladačů a dalších programů, klasický „clean boot“, do toho se dostanete postupem popsaným zde – Jak restartovat Windows 10 do nouzového režimu (safe mode). A zkusit aktualizaci takto – ale jisté to není, protože ona kontrola na problematický software ho nejspíš stejně najde.

Stejně tak je s otazníkem zda by pomohlo vytvořit bootovatelné USB a aktualizovat touto cestou.-

Systémy s USB diskem nebo SD kartou

Tohle je taky dost dobrý fór, kde vám Microsoft až po hodině až dvou řekne, že na váš systém to instalovat nejde, protože máte USB disk nebo SD kartu.

„Tento počítač nelze inovovat na systém Windows 10“ Chyba v počítači, který má zařízení USB nebo SD karty připojené

Tohle klasicky znamená, že tablet s 32 MB paměti na May 2019 Update dostanete jen extrémně obtížně (je potřeba 11 GB volného místa pro aktualizaci.  Jedna novinka ale v May 2019 Update je – řekne si o připojení externího úložiště/SD karty pro účely aktualizace – těsně předtím, než začne vlastní aktualizace a restartování – nic to ale nemění na tom, že na počátku musíte uvolnit dostatek místa aby vůbec aktualizace šla spustit.

POZNÁMKA: Po odhadem tak šesti až osmi hodinách se podařilo a tablet má bez problémů novou verzi. Osobně bych ale doporučil počkat až Microsoft tenhle problém vyřeší – mělo by k tomu ostatně dojít hned v první várce oprav (co již existuje v „beta“ podobě).

Přehled problémů přímo od Microsoftu

Windows 10, version 1903 and Windows Server, version 1903 obsahuje přehled problémů udržovaný přímo Microsoftem – je tam pár užitečných věcí.

Další postřehy z aktualizace

V May 2019 Update se odmítá spustit Spotify – na notebooku co má integrovanou Intel GPU a k tomu NVIDIA GPU. Spotify neběží na integrované, ale po vynuceném spuštění na NVIDIA bez problémů. Tohle asi později vyřeší aktualizace ovladačů.

Při prvním spuštění po aktualizaci nespěchejte, poběží tam ještě spousta věcí, nebudou možná vidět některé ikonky. Chce to pár minut trpělivost.

Osobně jsem to nepotkal, ale některé notebooky mají problémy s ovladači – tohle je ale letitá klasika, zejména pokud máte starší notebook.

Pokud vám po aktualizaci Windows přepínají klávesnici na anglickou, tak si skočte do nastavení Jazyka – neznámo proč se tam jako výchozí pro zadávání objeví právě angličtina, stačí to přepnout. Navíc se vám to projeví i na dalších počítačích synchronizovaných přes účet.

Ikonka zvuku v liště nově neumí vyvolat ovládací panel pro zvuk. Hodně svérázný způsob jak uživatele nutit vyznat se v nových ovládacích panelech. Viz How to access Control panel sound settings on Windows 10 1903. Tohle na samostatný tip není.

Power Point 2010 možná nebude promítat snímky (černá obrazovka). Pokud to neřeší vypnutí hardwarové akcelerace tak aktualizujte ovladače grafických karet – pokud je vše aktuální  tak to dělá Duet Display (řešení co umí připojit iPad k počítači jako další displej).

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje tipy a triky pro Windows 10 i starší verze Windows

PS: Narazili jste na něco co by se hodilo doplnit? Dejte vědět!

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky