V dřívějším tipu Jak se bezpečně chovat na seznamce Tinder najdete většinu pravidel a postupů vhodných pro bezpečnější seznamování přes Internet, ale neuškodí je projít bez navázání na konkrétní seznamku. Tinder je poměrně specifická seznamka a navíc jedna z těch, která sama o sobě nemá primární cíl vás okrást a podvést.
1) Nikdy nevíte s kým mluvíte
Internetové seznamky neověřují identitu uživatelů, takže nikdy nevíte kdo je vlastně na druhé straně. Sňatkový podvodník, chlap vydávají se za vdavekchtivou ruskou nevěstu, zloděj co vás bude chtít okrást o peníze, sexuální násilník, úchyl či blázen je celkem běžná sestava.
2) Nikdy nevíte zda fotografie jsou pravé
Ověřit „totožnost“ si nemůžete ani přes fotografie, ty jsou běžně falešné, mohou patřit někomu zcela jinému, mohly být vyrobeny s pomoci software. Bývá dobré umět vyhledávat fotografie na Internetu, můžete si udělat základní kontrolu, zda vám druhá strana neposílá fotografie patřící někomu zcela jinému.
TIP: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici je detailní návod jak prověřovat „druhou“ stranu na seznamkách
3) Pozor na digitální stopu
Nepropojujte svůj profil na seznamce se sociálními sítěmi. Je pak příliš snadné si vás najít a bude to cenný zdroj informací pro zloděje a podvodníky. Můžete to ale využít i ve svůj prospěch, zkuste si druhou stranu proklepnout na sociálních sítích a ve vyhledávačích. Facebook, Instagram, ale i Linkedin, mohou být cenným zdrojem informací. Stejně tak jako nebezpečným zdrojem informací.
4) Do fotek na seznamce nepatří ty, co máte na Facebooku či Instagramu
Hodně lidí do profilové fotky na seznamce dá profilovou fotku na Facebooku. Ta je ale veřejná a vyhledatelná, takže během pár sekund může kdokoliv zjistit vaši identitu. Nejlepší a nejpraktičtější je mít zcela samostatné a unikátní fotky, které použijete jenom na jedné konkrétní seznamce.
TIP: Nespojujte se s druhou stranou na Facebooku či jiné vlastní sociální síti, seznamky umožňují chatování, je dobré zůstat poměrně dlouho právě tam
5) E-mail a telefonní číslo jsou cenné údaje
Než někomu dáte e-mail či snad dokonce telefonní číslo, rozmyslete si, jestli je onen člověk věrohodný a důvěryhodný. Dá-li ho někdo vám, ověřte si ve vyhledávačích komu patří, s čím jsou tyto údaje spojené. Nezapomeňte, WhatsApp je založené na telefonních číslech. Instagram co máte založený s pomocí telefonu je snadno nalezitelný, jakmile někdo zná onen telefon (ano, je dost dobré nemít telefonní číslo spojené s žádným účtem na sociálních sítích).
TIP: Vytvořte si pro seznamku samostatnou novou e-mailovou adresu. Totéž ostatně můžete udělat s telefonem, stačí si pořídit dobíjecí SIM kartu a mít tak k dispozici bezpečné číslo.
6) Podvodné seznamky jsou dnes masově rozšířené
Samotné seznamy jsou dnes podvodné a snaží se uživatele přimět k placení a poté dostat do pozice opakovaného obnovování placení. Na počátku vás budou lákat na nízkou cenu a někde drobným písmem bude napsáno, že pokud včas nevypovíte, začnete platit každý měsíc několikanásobek částky a to pokaždé na tři měsíce či dokonce na rok. Výpověď takovéto služby bude komplikovaná až nemožná, například bude podmíněna zasláním klasického dopisu na zahraniční adresu (kde bude následně probíhat hra, že nikdy žádný dopis nedostali).
Typický příklad najdete v Co je to Badoo a proč se tomu vyhnout
TIP: Jak to funguje si můžete přečíst v Seznamky tiše účtují nechtěné členství. Místo lásky potkáte spíš exekutora
7) Upozornění na nalezené nabídky k seznámení bývají podvod
Podvodné seznamky vám budou předkládat záplavu upozornění na to, že byl nalezen vhodný partner. Zcela běžně poznáte, že jde o falešné profily, podvody, nebo prostě jenom automaticky generovaná upozornění na něco, co se ve skutečnosti nikdy nestalo. Snaha je dostat vás do aplikace a ideálně z vás dostat peníze. A ještě lépe, přimět vás k objednání nevypověditelné služby za hodně peněz.
8) Hlídejte si geolokační informace
Některé ze seznamovacích aplikací budou sledovat vaši polohu i v okamžiku, kdy aplikaci nepoužíváte. Pokud není možné zcela znepřístupnit geolokaci pro seznamovací aplikaci tak alespoň zamezte využití mimo dobu kdy ji reálně používáte.
9) Smazání účtu taky nemusí být jednoduché
Až se seznamky budete chtít zbavit, tak jediné co půjde snadno je odstranění aplikace z telefonu. Odstranění účtů bude v řadě případů složité (žádné kliknutí a smazání) a poměrně často zcela nemožné. Než začnete nějakou seznamu používat zkuste si ověřit, zda je možné „vystoupit“ a účtu se zbavit. Nebo alespoň zdánlivě zbavit, protože skutečné smazání nikdy ověřit nemůžete
10) S někým na schůzku? Opatrně
Tento bod vlastně není ani tak specifický pro internetové (a mobilní) seznamky. Platilo to vždy, když už se s někým rozhodnete vyrazit na schůzku, tak je potřeba velká opatrnost. Žádné odlehlé osamocené prostory, vždy někde kde je dostatek dalších lidí. O tom, že jdete na schůzku, by navíc měl vědět někdo z vašich blízkých.
11) Nechce si zatelefonovat? Možná pozor
Je to tak trochu podobné jako u zlodějů v počítačových hrách co „nemají mikrofon“ a jsou ochotni si s obětmi jenom psát. Pro seznámí je vhodné se ještě před schůzkou dostat k zatelefonování si. Byť ani to není záruka, že na druhé straně je opravdu ten muž či žena, může to být dvojice co okrádá na seznamkách muže i ženy. Pokud ale telefonovat prostě odmítá, tak to může být důvod k opatrnosti.
12) Seznamka vaše soukromí neřeší
Seznamka na Internetu či seznamovací aplikace vaše soukromí vůbec neřeší. Všechno co o vás zjistí prodá. Všechno co v aplikaci děláte (třeba to co si s někým píšete) dříve či později získá někdo cizí. Účty na seznamce jen výjimečně bývají chráněny dvoufaktorem a jsou cílem zlodějů. Hackeři mají o seznamky enormní zájem, takže rovnou počítejte s tím, že dojde k masivnímu úniku údajů.
TIP: Ve většině seznamek můžete podvodníky a nebezpečné účty nahlásit. Velmi málokdy to ale k něčemu povede.
13) Varovné signály
Podvodníci na seznamkách (a mohou to být i podvodníci v e-mailech, na Facebooku, v chatu) používají osvědčené taktiky. Dávejte si pozor na
- někoho kdo tvrdí, že strašně moc cestuje či pracuje v zahraničí
- tvrdí, že je voják, pracuje pro tajné služby, je to diplomat, atd
- jakékoliv žádosti o peníze, často doprovázené katastrofickými příběhy
- tvrdí, že má spoustu peněz, které potřebuje převést či zachránit
- snahu dostat z vás adresu, aby vám mohl něco poslat
- snahu dostat z vás číslo bankovního účtu
- to, chce znát číslo vaší platební karty
- žádosti o telefonní číslo a následně chce přeposlat kód, co vám náhle přišel
- dotazy umožňující zjistit nějaké osobní informace
- vyznání lásky během prvních pár dnů či týdnů komunikace čistě přes chat
- výše zmíněná neochota telefonovat
- odmítnutí osobní schůzky
- odmítnutí poskytnout fotografie nebo posílá podivné či opatřené z Internetu
- na odkazy posílané přes chat
- snahu poslat vám nějaké aplikace či programy
14) Máte starší rodiče či prarodiče? Jsou nejvíce v ohrožení
Podle řady statistik jsou nejvíce ohroženou skupinou na online seznamkách lide mezi 40 a 69 lety. Pozor na vaše starší rodiče či prarodiče, můžete jim pomoci nenaletět. Stačí si s nimi o online seznamkách popovídat.
15) Pozor na intimní fotografie a videa
Čas na zasílání intimních fotografií se jistě v budoucnu najde, ale při seznamování si na něco takového dávejte velký pozor. Pokud vám je druhá strana náhle posílá, je to příznak něčeho podivného. Pokud je po vás vyžaduje, tak také. Každá intimní fotografie je navíc zneužitelná (mrkněte do hesla Revenge porn a do Co je to sextortion?).
TIP: Promluvit si přes webcam může být dobrý nápad, samozřejmě až v pozdější fázi. Brání-li se druhá strana, může to být také varovný signál. Dnes má kameru každý telefon, takže „nemám webkameru“ je dost výmluva. Ale i tady pozor na intimní záběry, druhá strana to může dělat jenom proto, aby si podobné věci nahrávala.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…