Každý operační systém dnes umí zobrazit fotografii či obrázek. Ne vždy ale umí velké množství různorodých formátů a ne vždy jsou zabudované prohlížeče fotek a obrázků dobré a dobře použitelné. Je dobré vědět, že je zde řada velmi pokročilých možností, které vám umožní nejenom zobrazit určitou fotografii (obrázek), ale také pracovat se složkami plnými fotek.
Řada z nich navíc umí fotografie i editovat a různě upravovat. Nebudou sice plnou náhradou editorů fotografií, ale základní potřebné činnosti většinou hravě zvládnout. Ty pokročilé nástroje hledejte ve V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop? a případně v Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky?. Řada z níže uvedených programů je portable, tedy není ani nutné, abyste je instalovali.
IrfanView (Windows, zdarma pro osobní použití) – www.irfanview.com – letitá klasika, jeden z těch nejlepších s řadou možností. Je portable a rozhodně neuškodí ho mít po ruce.
XnView resp. XnViewMP (Windows/Mac/Linux, zdarma pro osobní použití) – www.xnview.com – má vedle klasického XnView ještě další různorodé užitečnosti, včetně mobilních verzí. A hodně se vám tady bude hodit Užitečné tipy a triky pro lepší používání XnView MP. Co je dobré a co nefunguje
JPEG View (Windows, zdarma) – sourceforge.net/projects/jpegview – by sice podle jména měl být jenom pro JPG/JPEG formát, ale není tomu tak. Neumí toho tolik co ostatní, ale možná se vám bude líbit tím jak minimalistický je.

ThumbsPlus (Windows, zkušební verze, pak nutno koupit) – www.cerious.com – je má oblíbená pomůcka už dlouhé roky. Umí prakticky všechno, občas možná až příliš a není portable, ale těžko si převyknout na něco jiného.
Zoner Photo Studio (Windows, zkušební verze, pak nutno koupit) – www.zoner.com/free-photo-editor-download – je českého původu a podle řady lidí rozhodně stojí za vyzkoušení a případné používání. Je dobré dodat, že existuje jak zdarma použitelná, tak placená podoba Zoner Photo Studio
FastStone Image Viewer (Windows, zdarma pro osobní použití) – www.faststone.org – patří také mezi dlouholetou klasiku s dobrými recenzemi. Na rozdíl od předchozích jsem ho ale nikdy v počítači neměl.
TIP: Jaké jsou alternativy pro Adobe Lightroom vám poradí jaké software pro práci s RAW fotkami si pořídit a ušetřit.

nomacs (Windows, Linux, MAC, Open Source) – nomacs.org – osobně neznám, ale můžete ho mít i pro jiné platformy.
Adobe Bridge – www.adobe.com/products/bridge.html – sice patří dnes už pod klasické Adobe CC (Creative Cloud), ale je to jedna z mála věcí, která zůstala dostupná zdarma.
Další možnosti jen krátce:
- WildBit Viewer – www.wildbit-soft.fi
- ACDsee – www.acdsee.com
- Pictus – poppeman.se/pictus
- Nexus Image – www.xiles.net
- Honeyview – www.bandisoft.com/honeyview/en
- FastPictureViewer – www.fastpictureviewer.com
Máte tip na nějaký oblíbený, neuvedený zde? Pošlete, ať můžeme rozšířit. A pokud snad hledáte nějaké jiné software pro váš počítač, notebook či mobilní zařízení, tak zkuste zdejší ‣ Nepostradatelné software
PS: Ano, pokud najdete Co používat v počítači pro správu fotografií? tak jsme tohle téma už řešili, jen z jiného úhlu, jiným názvem a méně tipy. Čas na aktualizaci a doplnění v novějším tipu co bude i lepší pokusnou potravou pro vyhledávače