Připadá vám divné, ptát se na tak základní věc jako jak vypnout počítač s Windows? Ono to je docela logické, protože Windows 8 se vypínaly oním obskurním způsobem, že bylo nutné najet do pravého horního roku obrazovky a zobrazit menu. Předchozí Windows se vypínaly úplně jinak. A pokud nebudeme brát v potaz vypnutí tlačítkem na počítači – tedy tím vypínacím nebo usínacím – tak může být pro někoho neznalého docela problém najít kde nová wokna vypnout. Byť těch možností je víc, jak uvidíme dále.
Je to každopádně snadné, ve Windows 10 je první snadná možnost v START menu. Vlevo dole je Power (co je tam v češtině nevím, česká Windows 10 zatím nikde nemám). A tam je vše potřebné. Tedy Shut down pro vypnutí, Restart pro restartování počítače, Sleep pro usnutí a Hibernate pro hibernaci. Pokud tam něco z toho postrádáte, tak se to zapíná a vypíná v Nastavení -> Power & Sleep odkud se ale musíte vydat do Advanced Power Settings (Pokročilá nastavení napájení).
Tam vás (ve Windows 10) čeká překvapení v podobě starého rozhraní z Windows 7/8. To co bude vidět v Start menu pod Power můžete ovlivnit v Choose what the power buttons do – najdete to dole, pod Shutdown Settings. Ale ještě předtím si možná budete muset tyto volby zpřístupnit přes Change settings that are currently unavailable.
TIP: Rozrůstající se tipy pro Windows 10 mají vlastní souhrnnou stránku a navíc pokud jsou čistě pro desítky, tak nejsou součástí běžného číslování. Prostě jsou jaksi navíc. Přehled najdete ve Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10.
Ve Windows 8 se také ještě dá použít Ctrl+Alt+Del a vpravo dole najdete symbol pro vypínač. Jak je to v starších verzích Windows už neprozradím, Windows 7 už na notebooku nahradily právě Windows 10.
TIP: Jak restartovat Windows 10 do nouzového režimu (safe mode) budete potřebovat zejména v okamžiku řešení nějakých těch problémů.
Vypnutí či restart na dálku
Pokud přistupujete na počítač přes vzdálenou plochu, tak tlačítko Power umožňuje pouze odhlášení. Pokud potřebujete restartovat či vypnout počítač s Windows na dálku tak, překvapivě, postačí použít Alt+F4 – což můžete použít i místo volby Power ve Start menu (a funguje to i ve Windows 8). Musíte ho použít v okamžiku, kdy máte zobrazenou plochu, protože jinak tahle klávesová kombinace zavírá otevřený program.
TIP: Víte Jak se ve Windows přihlásit (přehlásit) na jiný účet? Respektive, víte vůbec, že můžete mít v počítači víc účtů?
Pokud z nějakého důvodu nemůžete Alt+F4 použít, stačí si spustit příkazovou řádku (CMD a tam „shutdown /p /f“ pro shutdown nebo „shutdown /r /f“ pro restart. Ten samý příkaz lze použít přes síť, pokud (a) znáte adresu počítače, (b) máte k němu přes síť přístup a (c) máte dostatečná práva – použití vypadá jenom trochu jinak: například „shutdown /m \\mujnotebook /f /t 00“ – to „/t 00“ se postará o okamžité vypnutí, udává čas v sekundách.
Poznámka: David Knap na Twitteru píše, že aby se 8.1 (a tím asi i desítky) opravdu plně vypnuly a uvolnily i disk, tak je nutné použít přepínač „/s“.
Pokud chcete vědět o shutdown příkaze víc, tak „shutdown /?“ V Jak vypnout Windows a vyhnout se čekajícím aktualizacím?, že vám shutdown může pomoci i v téhle situaci.
PS: Pokud často potřebujete restartovat vzdálený počítač z příkazové řádky, vytvořte si reboot.bat – stačí do něj vložit třeba „shutdown /r /f /t 00“.
POZOR, měli byste vědět, že Windows 10 Fall Creators Update změnil restart a vypnutí/zapnutí. Spustí se co bylo spuštěno
TIP: Jaké možností standby/sleep/uspání mají Windows? Na co si při uspávání dát pozor vám ukáže, že s uspáváním je to trochu věda.
Příchod Windows 11 je důvodem k vzniku Jak vypnout, restartovat, odhlásit se, uspat a hibernovat Windows 11?