Jakmile kdekoliv na Internetu použijete vaši e-mailovou adresu, tak si můžete být jisti, že ji získali spammeři. První cizojazyčný spam dorazil na 365tipu@gmail.com sedmnáctého ledna 2015, tedy nějakých právě tolik dní od okamžiku spouštění projektu. Čím starší váš e-mail je, tím více spamu bude získávat.
Spam, jak se obecně říká nevyžádané poště je zlo. Ti co ho rozesílají jsou šmejdi a jejich „podnikání“ spočívá v rozesílání milionů zpráv lidem, kteří je nechtějí a nechtěli. Vedle nabídek služeb a zboží se ve spamu nejčastěji objeví podvody. Nigerijský spam nabízející peníze, výhry v loteriích, náhlé dědictví, dětí k adopci. Spam slouží ale i k rozesílání virů, malware, spyware. Věcí, které když si pustíte do počítače, tak budete litovat.
Specifická odrůda spamu je ten domácí, český. Můžeme mu říkat nevyžádané obchodní sdělení a zákonem je zakázáno takovéto věci rozesílat. Pokud nějaký český spam dostanete, neváhejte a nahlašujte na www.uoou.cz – Úřad pro ochranu osobních údajů má pro nahlášení spamu formuláře, který stačí vyplnit a odeslat. Má samozřejmě i podatelnu, kam je možné spam přeposlat (s doplněním potřebných údajů, tj. zejména hlavičky a vaší identifikace). Jak opatřit hlavičku e-mailu se dozvíte v Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré?
ÚOOÚ funguje pomalu a nemá to jednoduché, ale v řadě případů původce českého spamu vypátrá a potrestá – u těch chronických a nezodpovědných může jít o vysoké pokuty. Zahraniční spam ale ÚOOU posílat nemá smysl, všechny ty nabídky viagry a jiných nesmyslů nemohou řešit.
TIP: Jak správně vytvořit odhlašovací odkaz v e-mailu? se vám bude hodit, pokud začnete používat e-mail marketing, stejně jako Co je to opt-in, opt-out a double opt-in. Jak to souvisí s GDPR a e-mail marketingem?
Měli byste také vědět, že
- na SPAM nemá smysl odpovídat, pouze tak poskytnete důvod, proč vám mají posílat další.
- odhlašovat se ze spamu pomocí odhlašovacích odkazů je stejně zbytečné, budou pouze vědět, že existujete. Viz Ze spamu se nikdy, nikdy, nikdy. Opakuji, NIKDY neodhlašujte. Co s tím spamem ale dělat?
- na odkazy ve spamu není dobré klikat, mohou být hodně nebezpečné.
- typický spam slouží masově pro podvody.
- schovávat vaši mailovou adresu nepomůže, nikdy nezabráníte aby ji nezveřejnil někdo jiný.
Pokud vás spam obtěžuje, pořiďte si takovou e-mailovou službu, která má dobrou anti-spamovou ochranu. Jak je vidět na příklad 365tipů, spamy spolehlivě končí ve spamovém koši a není je potřeba vůbec řešit. Byť je pravdou, že do spamového koše je dobré se občas podívat. Výjimečně tam může spadnout něco, co spam není.
TIP: Jak vyčistit váš e-mail od záplavy e-mailů ke kterým jste se přihlásili? sice možná není o čistě o SPAMU, ale souvislost tu je.
Další užitečné tipy týkající se SPAMu:
- Jak správně (technicky, lidsky i legálně) sbírat maily pro databází uživatelů a rozesílek
- Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting?
- Máme e-maily na webu dělat neklikací a nekopírovací?
- Jak je možné, že někdo může falšovat odesílatele e-mailu?