TIP#810: Obecné (role based) e-maily v e-mail marketingu. Špatně nebo dobře?

V Je dobré mít obecné e-maily jako info@, marketing@, obchod@, atd? byla řeč o použití obecných (obchod@, info@, atd) e-mailů pro firemní a kontaktní potřeby. Bylo tam zmíněno i to, že řada online služeb takového e-mailové adresy (dost zásadně) omezuje. Je čas se k „role-based“ e-mailům ještě vrátit z pohledu e-mail marketingu.

Dost velké riziko používání takovýchto e-mailů pro posílání čehokoliv je, že mohou mít zásadně omezenou doručitelnost. Řada spamových filtrů bude tyto obecné maily považovat za rizikovější a dávat jim větší spam skóre.

S čímž souvisí i to, že pokud budete v e-mailovém marketingu mít databází s vysokým počtem těchto e-mailů, tak je dost pravděpodobné, že u nich zjistíte velmi nízkou doručitelnost a nízké zapojení. Je běžné, že tyto obecné e-maily (zejména takové jako info@ či zejména něco jako postmaster@) nikdo pravidelně nekontroluje. Ale co hlavně, nejsou určeny k tomu, aby na ně chodily nějaké nabídky, takže pokud rovnou vaše rozesílka nepadá u příjemce do spamu, tak je nejspíše prostě ignorována

TIP: Máte e-mailovou databázi? Projděte si ji na výskyt oněch nejčastějších obecných e-mailů a prostě je odtamtud rovnou odstraňte. Pokud tápete, tak tady je seznam toho čím můžete začít: admin, abuse, postmaster, root, sysadmin, support, spam, hostmaster, info, help, jobs, press, all, billing, devnull, dns, everyone, feedback, ftp, list-request, list, maildamon, marketing, news, nobody, null, phish, phishign, privacy, sales, security, service, subscribe, tech, undisclosed-recipient, unsubscribe, usenet, uucp, webmaster, www. Některé z nich můžete přeložit i do češtiny a vyčistit také, typicky například: kariera, obchod, podpora, vsichni.

Je dost vhodné do e-mailových databází (tedy databází určených k rozesílkám nabídek a informací) takovéto obecné e-maily vůbec nepouštět: Zejména ne ty, které jsou jasně určeny pro technické )účely (typicky abuse, postmaster, hostmaster, atd).

Pokud budete využívat některé ze služeb pro e-mailing, tak stejně zjistíte, že mají různé nastavené černé listiny, které vám tam podobné e-maily vůbec neumožní vložit.  Obecné (role-based) e-maily navíc jsou jen málokdy svázány s nějakou konkrétní osobu, takže zde odpadá i možnost dobré personalizace.

TIP: Používat e-mailovou adresu no-reply@ či nepoužívat? je pohled trochu z opačného konce, z toho odesílacího. Doplňující čtení je v Co to znamená „noreply“ u e-mailu a proč na některé maily nejde odpovědět?