Pirátit hudbu nebo si ji kupovat a dostávat do počítače/mobilu? Dnes už to je něco co rozhodně není nutné podstupovat. Je zde dostatek možností jak mít hudbu legálně. a dokonce zdarma. Popravdě, tohle je možné už docela dlouho, stačí zmínit stálice jménem www.spotify.com, www.rdio.com. A přidat ještě další.
Spotify – www.spotify.com – má jednu podstatnou výhodu, velmi dobře ho můžete používat zcela zdarma. Což už není běžné u ostatních služeb. Výběr obrovský, včetně české muziky, užitečné algoritmy na doporučování a oceníte řadu dalších vychytávek. Můžete si začít platit, včetně rodinného tarifu.
V Co si pořídit místo aplikace Spotify případně zjistíte, čím nahradit aplikaci přímo od Spotify. To pro případ, že vám nevyhovuje.
Rdio mezitím přestalo existovat a přivede vás na www.pandora.com, což je sice skvělá služba, ale stále nepochopili, že by měli své služby poskytovat globálně. Každopádně v USA je Pandora velmi oblíbenou službou a kořeny má v internetovém rádiu, spíše než ve službě s hudbou.
Na výběr je streaming hudby od Google v podobě bývalého Google Play Music co se v říjnu 2020 změnil na YouTube Music. Výhodu má tam, kde jste zakotvení v ekosystému od Google. K přechodu viz Google Play Music skončí v říjnu. Jak přejít na YouTube Music?
Vhodné dodat je, že od Google je tu stále volně dostupné www.youtube.com. A jak správně tušíte, tenhle web je plný hudby.
Apple má vlastní streaming v podobě Apple Music. Dost zásadní pro všechny uživatelé iPhone/iPad/iPod zařízení. A samozřejmě jde o jednoho z velmi významných hráčů. S neplaceným přístupem ale nepočítejte, stejně jako u Google Play Music.
Tidal – tidal.com – zadarmo mít nemůžete, ale za 149/224 CZK měsíčně to marné není, zejména pokud vám jde o kvalitu. A nepodceňujte tohoto konkurenta Apple a Spotify, pořád má nějakých přes 30 milionů skladeb (což má také Apple).
TIP: Pokud hledáte skutečné stahování hudby, tak zkuste Kde zdarma stahovat hudbu? Legálně stahovat.
Amazon – music.amazon.com – a Amazon Music Unlimited navazuje na první pokus Amazonu v podobě Amazon Prime Music a opět bych nepodceňoval, přes 40 milionů skladeb. Na druhou stranu komfort Spotify a sílu doporučování na základě vašeho vkusu tu nehledejte. A pokud máte doma Amazon Echo, tak budete mít hudbu i tam. V listopadu 2019 Amazon oznámil i zdarma dostupnou variantu (v Česku ale bohužel ne)
Napster – gb.napster.com – je věc pro pamětníky. Prvopočátky pirátské hudby jsou ale opravdu minulost, dnes jde o legální streaming.
Slacker Radio – www.slacker.com – zmíním jako poslední. Můžete ho mít zadarmo nebo placené, s 4 USD měsíčně patří mezi ty poměrně levné alternativy.
Na kolik vás hudba a další věcí vyjdou? To najdete v Na kolik vyjdou online služby? Cloud, filmy, hudba a další.
TIP: V Co si ve Windows (ale i jinde) pořídit na přehrávání hudby? zjistíte, jaké přehrávače pro offline hudbu si můžete pořídit