Jedna věc, kterou Mac OS neznámo proč skoro vůbec neumí. Barevná schémata, tak je to možné třeba ve Windows. Nebo alespoň nějak lépe zvýraznit okna.

Jediné co můžete, je jít cestou světlého/tmavého režimu a režimu kontrastu, který je mimochodem zcela příšerný (najdete v Accesibility/Zpřístupnění).
Lze změnit barevný akcent (accent color) a barvu zvýraznění ( Highlight color), což je dost k ničemu. Najdete v System Settings > Appearance. A bohužel nelze ukládat zvolené kombinace a rovnou upozorním, že když se vám to povede nastavit nevhodně, tak je dost těžké to dostat do původní podoby. Navíc to nezmění onu nevýraznost rozhraní jako takové.
- Accent color je barva, která se používá pro různé prvky uživatelského rozhraní, jako jsou tlačítka, výběrové rámečky a další interaktivní prvky. Což může dost pomoci i v tom, že budete lépe vidět aktivní prvky, které ve výchozí podobě jsou stejně nevýrazné jako většina rozhraní.
- Highlight color se používá k označení vybraného textu nebo položek. Tedy toho co “vyberete do bloku”
Zkuste si pohrát s Povolit zabarvování tapet v oknech/Allow Wallpaper Tinting in Window, uvidíte co vám bude víc vyhovovat.
Mimochodem, ty výše uvedené možnost “přizpůsobení” se objevily jako velká novinka v roce 2020. A od té doby se nic nezměnilo.
Trochu si lze pohrát s průhledností, ale to je také bída. Viz konec tohoto tipu.
Malá užitečná aplikace je HazeOver – ztmavuje neaktivní okna, což dost pomůže. Na velkém displeji velmi, stačí nastavit jen něco okolo 15 % ztmavení, nejsou nutné příliš velké hodnoty.
POZNÁMKA: Chrome umožňuje měnit barvu okna a změní tím i barvu záhlaví s taby. Dost užitečné, protože tím lze snadno vizuálně odlišit různé profily Chrome. Některé další aplikace také mohou mít vlastní barvová a vzhledová schémata.
“Semafor” (traffic lights), tedy ony tři barevné prvky pro zavírání/minimalizaci/umístění oken nejde mít jinde než vlevo nahoře. A podle všeho opravdu neexistuje cesta, jak to změnit.
Můžete měnit ikonky, ale nemůžete to udělat pro předinstalované aplikace. A občas budete narážet na to, že to prostě někde funguje a někde nefunguje.

Je možné mít vlastní pozadí plochy (Wallpaper) ale také pozadí složek ve Finderu. Ale opět je to omezené, jedině pokud je v pohledu s ikonami.

Lze přizpůsobit mírně přihlašovací/zamknutou obrazovku (login screen), ale to vám s přehledností a použitelností rozhraní nijak nepomůže.

Dock je přizpůsobitelný co se velikosti ikon týče, toho zda se zvětší při najetí kurzorem. Lze ho schovávat a umístit dolů, vlevo nebo vpravo. Nahoru ovšem ne. Pokud byste chtěli více přizpůsobitelný Dock, tak zahodit ten od Apple a pořídit si nějaký lepší. Pro přizpůsobení toho od Apple třeba viz již zmíněný DockDoor. A něco více v Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
Menu nahoře je rozhodně vhodné uvést do použitelnějšícho stavu. Dříve byl vhodný Bartender, aktuálně bych doporučil spíše Ice. Tady více v Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře

Poslední kde můžete něco zkusit něco Accesibility/Přístupnost kde v Display/Displej jsou různé možnosti přizpůsobení pro zobrazování pro uživatele se specifickými potřebami. Je zde i výše zmíněné nastavení průhlednosti.
PS: Otvírákový obrázek vytvořil Copilot. ChatGPT zrovna pár hodin nejela, takže se mi nechtělo čekat.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2418: Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou
Emoji klávesnice, nutnost pro každého kdo řeší sociální média, má na Mac OS absurdní klávesovou zkratku kterou si nejspíš nikdy v životě nezapamatujete. Tři nutné klávesy k vyvolání (Control + Command +…
-
TIP#2415: Co je to PWA (Progressive Web App, progresivní webová aplikace)?
PWA je zkratka pro „Progressive Web App„. Jedná se o webové aplikace, které se snaží poskytnout uživatelům podobnou uživatelskou zkušenost jako nativní aplikace, tedy aplikace stahované a nainstalované na zařízení. Související příspěvky…
-
TIP#2413: Co dělat s iCloudem na Mac OS když se odmítá synchronizovat?
Jedna z typických věcí o kterých jablíčkáři nechtějí mluvit. iCloud na Mac OS (ale nejenom tam) se běžně prostě sekne a odmítá synchronizovat. Zpravidla odmítá odesílat a příjem funguje (na Windows přesně…
-
TIP#2399: Proč se u Bluetooth či Wi-Fi ukazují divné číslice a věci? Jsou to očkovaní lidé? A jak zkoumat zařízení okolo vás?
Určitě jste to už někdy potkali. Vyvoláte si připojení Bluetooth zařízení (nebo seznam okolních Wi-Fi pro připojení k nějaké) a tam jsou vidět divné věci. Zejména u Bluetooth tam budou věci jako…
-
TIP#2363: Používat Desktop (plochu) pro soubory či nepoužívat?
Určitě jste to už někdy potkali. Někoho kdo má na pracovní ploše stovky ikonek a používá ji nejenom ke spouštění aplikací, ale také tam ukládá soubory. A pak přesný opak, někoho kdo…
-
TIP#2361: Jak na iPhone/iPadu/Mac OS/Apple Watch pouštět Zkratky (Shortcuts)
Zkratky (Shortcuts) jsou extrémně užitečná pomůcka. V aplikaci stejného jména můžete vytvářet základní až středně složité “aplikace” (bylo by lépe řečeno napsat rutiny, postupy) automatizující mnoho různorodých věcí. Můžete je tvořit sami…
-
TIP#2348: Používat Mac jako uživatel nebo s účtem správce?
Jedna z maličkostí, co u Windows (a i leckde) byla jedno ze zásadních bezpečnostních pravidel – nepoužívat počítač/zařízení pod účtem správce, ale pod uživatelským účtem, co správcovská práva nemá. Platí to ostatně…
-
TIP#2307: Chrome nově umí šetřit baterii notebooků. Stačí si to zapnout
Od Chrome 108 (prosinec 2022) je možné zapnout Energy Saver režim pro ty, kdo chtějí prodloužit výdrž baterie notebooku. Související příspěvky TIP#1969: Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome TIP#1925: Co je to…
-
TIP#2294: Mac OS Ventura: Předvolby systému jsou nově Nastavení systému
Vypadá to jako maličkost, tedy to, že Mac OS místo Předvolby systému/System Preferences má Nastavení systému/System Settings (aplikace samotné prostě Settings/Nastavení). A to po mnoha letech, kdy se Apple důsledně drželo poněkud…
-
TIP#2288: Mac OS umožňuje využít iPhone s iOS 16 jako kameru a/či mikrofon
Pokud máte iPhone s iOS 16 můžete jeho zadní kameru použít jako Webcam /mikrofon na Mac OS. Funkčnost spadá pod Continuity (Camera). Pro bezdrátové propojení bude fungovat od iPhone XR výše, drátové…
-
TIP#2283: Stage Manager na Mac OS Ventura (Mac OS 13)
Stage Manager je dlouho očekávané nové rozhraní na iPad OS (přistálo tam ve verzi 16.1 a je to hodně zásadní nedodělek) rozšiřující možnosti iPadu o “okna” a funkčnost jménem Stage – něco…
-
TIP#2263: Využití (starší) Synology pro zálohování (hlavně) počítače či notebooku
Původní Synology jsem po přesunu všeho na nový QNAP NAS využil právě pro zálohování nového NASU – V Synology jsem původní RAID 1 (2x 3 TB disky) změnil na RAID 0, takže…
-
TIP#2258: Jak z Linuxu prověřit web s WordPressem? Použijte WPscan
WPScan je CLI pomůcka pro Linux, open source, snadno použitelné pro kontrolu webu s WordPressem zvenčí. Prozradí vám verzi WordPressu, http serveru, jaké pluginy jsou instalované, podívá se na uživatelská jméno, umí…
-
TIP#2239: Logitech MX myš a klávesnice na Mac Booku
Pořídil jsem si bezdrátovou myš od Logitechu a bezdrátovou klávesnici od Logitechu. Obě umí tři profily, takže je možné je připojit k počítači s Windows i notebooku s Mac OS. Umí vlastní…