Chrome má skvělou vychytávku, možnost seskupit karty/záložky do skupin. Funguje to jednoduše a má to jednu vesmírně užitečnou vlastnost, pro kterou jsem to začal okamžitě používat.
Skupiny karet (Tab groups) fungují snadno. V kontextovém menu karty (ouško, tab) je Add Tab to group kde můžete stránku přidat do existující Skupiny nebo vytvořit Skupinu novou.
Vytvořené skupiny se začnou zobrazovat vlevo vedle oušek karet, kde je můžete aktivovovat, odepnout, smazat a přesunout do nového okna. A také odtamtud dát pryč (Unpin), budou vidět jen v menu vyvolatelném knoflíkem s čtveřici čtverečků.
Skupiny nemusíte v pruhu s oblíbenými mít, jde je skrýt a zobrazit dle potřeby.
Samotná skupina vypadá pak tak, že v pruhu oušek je její název (v barvě, kterou si můžete určit) a pak následující všechny záložky/stránky, které do ní patří – indikováno je to barevným zvýrazněním, pruhem co je spojuje.
Kdykoliv můžete ze Skupiny něco vyhodit i změnit pořadí. A také sem něco nového přidat. Jde to přesunutím ouška (přetáhnou), ale také vyvoláním menu – bude-li přidávaná vlevo od Skupiny, objeví se na počátku, bude-li vpravo, tak se objeví na konci.
Skupinu lze zabalit (kliknutí na její název) a pak bude jen v levém přehledu skupin (Hide Group), samozřejmě i smazat nebo rozbalit (Ungroup, Skupina zůstane, ale stránky v ní se osamostatní).
Důležitý je přepínač Save group – pokud ho nezapnete, tak se Skupina neukládá do profilu, tedy se ani nebude synchronizovat. A ani se neobjeví v přehledu. Zapnuté ukládání indikuje ikonka šipek v kruhu (viz obrázek vpravo).
Synchronizace napříč zařízeními
To nejpodstatnější co mě přesvědčilo ale je, že Skupiny se synchronizují přes váš profil. Takže pokud jsem na Windows vytvořil Skupinu, tak se mi automaticky objevuje na MacBooku i Mac Mini. Změny ve Skupině se pak také synchronizují – přidané, odebrané i změny pozic.
Tahle vychytávka je dokonalá, protože Chrome neumí synchronizovat otevřené záložky mezi počítači, ale pokud si je začnete dávat do skupiny, tak náhle ano.
Skupiny jsou i v mobilním Chrome a Androidu i iOSu, jen trochu záhadou je, že na mém iPadu prostě nejsou (nejde je vytvářet, není tam položka v menu pro přidání do Skupiny). Nesynchronizují se s ne-mobilním Chrome, ani mezi mobilními Chrome (iPad, iPhone, Android jsou prostě samostatné). A nutno dodat, že uživatelsky je to tam poněkud nedotažené.
Měli byste vědět, že občas Skupina nějakou stránku dokáže zapomenout, zejména při synchronizaci. Tam také může dojít k změně pořadí Stránek ve Skupině. Mizení stránek ze Skupiny je spíše výjimečné, změna pořádi může být častější.
K čemu všemu to může být
Snadno použitelné pro, například
- Uchování stránek jako TODO, tedy k dalšímu zpracování, včetně i prioritizace či třídění (třeba podle klientů).
- Tématické seskupení určitých stránek pro další zpracování nebo ke kterým se chcete vracet.
- Pracovní prostory, třeba všechny profily na sociálních sítích vedle sebe. Usnadní to nejen jejich otevření jinde, ale také je to vizuálně spojí.
- Kupu otevřených stránek dát do Skupiny a tu poté zabalit či skrýt, takže vám nebudou v prohlížeči viset kupy stránek a zabírat místo v pruhu karet.
- Zprovozňujete novou mašinu a chcete migrovat profily v Chrome a mít tam otevřené vše co na původním stroji. Stačí využít Skupiny.
TIP: V názvu Skupiny můžete na začátku používat emoji (dělám to tak u chatů v ChatGPT)
Ano, většina z výše uvedeného jde dělat přes oblíbené, ty se také synchtonizují přes profily na další stroje. Ale Stránky v nich nezůstávají otevřené. Ale hlavně, zavřením stránky co je ve Skupině tato prostě zmizí, kdežto v Oblíbených tam musíte jít a ručně mazat.
Poznámka: Recycle na screenshotu slouží k uchování tipů tak ja postupně vyšly za poslední týden a poté k připomínání „vyšlo před týdnem“ (karta na počátku) a „vyšlo včera ráno“ (karta o jednu před tou na konci). A pochopitelně také k tomu, abych hned viděl, jaké poslední číslo tipu vyšlo a zvolil pro nový správné.
TIP: Pokud jste čistě jableční a používáte Safari, tak umí nejen Skupiny, ale i synchronizaci napříč zařízeními. A to i mezi počítači a mobilními zařízeními. Safari ale nejde mít mimo jablečný svět.
Další tipy týkající se Chrome
-
TIP#004: Twitter/X for dummies (10): Správa více účtů na Twitteru/X – na webu, v mobilu či Tweetdecku (aktualizováno)
Je docela zajímavé, že Twitter dlouho zaostával v možnosti spravovat více účtů (profilů) pomocí jednoho přihlášení, respektive v možnosti dát více lidem šanci spravovat jeden účet. Facebook i Google+ tohle umí, samozřejmě…
-
TIP#2778: Google Chrome brzy zakáže rozšíření jako je uBlock Origin. Co s tím? A proč se to děje?
Google Chrome se chystá provést zásadní změny v tom, jak fungují rozšíření. Stávají Manifest V2 nahradí nový Manifest V3. Důvodem, alespoň to tvrdí Google, je zlepšení bezpečnosti, soukromí a výkonu. Související příspěvky…
-
TIP#2607: Jak obnovit a znovu otevřít všechny zavřené karty v Safari a Chrome na iPadu/iPhone
Stává se to zcela běžně. Chcete vytvořit novou skupinu karet v Safari na iPadu a místo kýženého výsledku se vám vše otevřené ztratí. Letitá chyba, kterou Apple stále nechce opravit. Nebo karty…
-
TIP#2536: Tři věci v Chrome týkající se cílení reklam, které byste měli rozhodně vypnout
Google v posledních týdnech na uživatele Chrome zkusil obvyklý trik. Nadělil jim skoro automatické zapnutí možnosti šmírování webů a inzerentů, jak si vedou jejich reklamy. Udělal to tak, že na vás vybalil…
-
TIP#2447: Rozšíření pro (zejména) Chrome pro ChatGPT? Pár šikovných věcí se najde
ChatGPT se vcelku dobře používá aniž byste si pořizovali cokoliv dalšího, ale přeci jen některé věci se hodit mohou. Pozor jen, až si budete nějaká rozšíření pořizovat, tak nic co by po vás…
-
TIP#2402: Jak opravit problém s černou obrazovkou prohlížeče Google Chrome ve Windows
Možná se s tím nesetkáte, ale já to štěstí měl. Chrome ve Windows náhodně některá okna v některém z otevřených Chrome (mám jich otevřených trvale šest) mění v černotu. Co s tím? …
-
TIP#2307: Chrome nově umí šetřit baterii notebooků. Stačí si to zapnout
Od Chrome 108 (prosinec 2022) je možné zapnout Energy Saver režim pro ty, kdo chtějí prodloužit výdrž baterie notebooku. Související příspěvky TIP#1969: Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome TIP#1925: Co je to…
-
TIP#2094: Jak v Chrome či Edge (ale i jinde) zobrazit RSS v použitelné podobě
Co je RSS snad víte. Užitečný XML formát umožňující odebírat články a informace z webu (používá se i pro podcasty). RSS si zpravidla přidáte do nějaké RSS čtečky, ať už v počítači…
-
TIP#2021: Začalo vám Chrome ve Windows otevírat stahované obrázky místo prostého uložení? Tady je řešení
Těžko říct proč, ale někdy před týdnem se Chrome ve Windows 10 rozhodlo, že stahované obrázky bude rovnou otevírat v prohlížeči fotografií. Bez ptaní, samo. Související příspěvky TIP#1373: Co je to Download…
-
TIP#2013: Jak z Mac/MacBooku přistupovat vzdáleně na Windows? Znáte Chrome Remote Desktop? Hodně se hodí
Potřebujete se z Mac OS dostat na plochu počítače s Windows? Vlastně by to nebylo až nic tako složitého, kdyby to Microsoft nekomplikovat tím, že domácí (Windows Home) počítače neumožňují vzdálený přístup…
-
TIP#1969: Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome
Z jedné strany tak trochu nadbytečný tip, tohle přece je snadné a každý to musí vědět. Jenže přesně tímto způsobem to nefunguje. Ne každý ví, jak si do počítače pořídit Google Chrome. …
-
TIP#1965: Jak na Mac OS na obnovení (refresh/reload) stránky v prohlížeči?
Narazil jsem na to při nedávném opakování tipu o obnovení stránky (Refresh/Reload) v prohlížeči a v dotazu na Twitteru v reakci na jiný aktuální tip pro Mac OS. A protože je to…
-
TIP#1925: Co je to Seznam četby/Reading list v Chrome a jak se zbavit zbytečné položky v liště
Možná jste si všimli, že se vám v liště záložek v Chrome náhle zcela vpravo objevil Seznam četby. Nadělila vám to tam některá z posledních aktualizací, co se neptala, jestli něco takového…
-
TIP#1908: Jak synchronizovat otevřené záložky mezi různými prohlížeči (a počítači)
Používám Chrome hlavně pro možnost používat desítky samostatných profilů a běžně mám otevřených pět Chrome, každý z nich „nad“ jiným projektem. Stejné profily mám na počítači i na notebooku a každý z…
-
TIP#1810: Jak na iPadu zajistit otevření všech či určitých webů v desktopovém režimu
Jedna z extrémně otravných věcí na iPadu je, že se weby běžně automaticky otevřou v mobilní podobě a jsou obtížně použitelné. Na iPadu přitom stačí v Nastaveni/Settings -> Safari -> Úplná verze…