@365tipu

TIP#2094: Jak v Chrome či Edge (ale i jinde)  zobrazit RSS v použitelné podobě

Co je RSS snad víte. Užitečný XML formát umožňující odebírat články a informace z webu (používá se i pro podcasty). RSS si zpravidla přidáte do nějaké RSS čtečky, ať už v počítači nebo mobilu. Vysvětleno je to v jenom z vůbec prvních tipů – K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst

Pokud se chcete podívat jak takové RSS vypadá, tak můžete zkusit to zdejší – 365tipu.cz/feed 

Pokud ho otevřete v Chrome, tak uvidíte přesně to, jak XML tvořící RSS (a obsahující informace o článcích i samotné články) vypadá.  Není moc jasné, proč Chrome prostě nemůže XML strukturu klasického RSS zobrazit v lidsky použitelné podobě, ale nezoufejte. 

Stačí si do Chrome pořídit rozšíření  RSS Subscription Extension (by Google) a příští snaha o zobrazení RSS poskytne podstatně použitelnější výsledek. A také přihlášení odběru v několika populárních čtečkách – včetně například Feedly – a možnost přidat si vlastní. Rozšíření má nicméně jednu drobnou vadu, zobrazuje přehled článků ve velmi málo vysoké podobě a změnit to nejde. 

Pozor na Chrome na iPhone/iPadu, tam RSS zobrazit nejde a chová se to stejně jako Safari. Tedy nabídne jenom možnost stáhnout. 

Pozor také na to, že výše uvedené rozšíření má poslední aktualizaci někdy v roce 2020 a Google asi příliš pozornosti údržbě nevěnuje. Svědčí o tom i zmíněné miniaturní “okno” ve kterém zobrazuje výsledek, ale například i nefunkční link na zobrazení původní podoby (Zdroj). 

Jak je to u dalších hlavních prohlížečů?

Edge je převlečené Chrome, takže se chová stejně a můžete použít i rozšíření pro Chrome.

Firefox řeší RSS/XML feed ještě hůře, otevřít ho neumí a můžete ho buď stáhnout nebo najít něco, čím ho otevřít. Přitom do prosince 2018 byla ve Firefoxu podpora RSS přítomna. Řešení přes některé z Feed Readers add-onů.

Safari se při otevření RSS feedu pokusí otevřít aplikaci, který RSS umí (takže pokud máte (například) Feedly, tak ji spustí) – ne vždy to ale dopadne. Samo o sobě bohužel Safari vůbec RSS otevřít neumí. V App Store navíc nic co by to umožnilo nenajdete. A nutno dodat, že před lety Safari RSS podporovalo, včetně knoflíku pro přihlášení k odběru.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky