V srpnu 2022 jsem přešel na Logitech MX keys (MX Mechanical). Bezdrátovou klávesnici. V Logitech MX Keys Mechanical?(recenze) psané po intenzivním používání (zdejší komplikovaný zvyk) jsem ji označil za jednoznačně koupit. Jak se na to dívám po skoro dvou letech používání?
Stále si stojím na tom, že tohle byla skvělá koupě a vyplatí se do téhle klávesnice jít. Ale mám pár věcí, které bych vlastně docela rád změnil. Nebo na které přijdete opravdu až po měsících používání.
To nejzásadnější je absence mezer mezi řadou funkčních kláves a vůbec dalších obvyklých “bílých míst”, které se na velkých klávesnicích vyskytují. Logitech používá svůj oblíbený “kompaktní” model a po dlouhé době užívání jsem si velmi jist, že je to zbytečná komplikace. Špatně se “hmatově orientuje”.


Hned na počátku jsem musel deaktivovat Caps Lock – prakticky neustále, i po této dlouhé době, ho nechtěně budete aktivovat při psaní. Což ostatně souvisí s předchozím posteskem o obtížích hmatové/prostorové orientace.
Nesmírně iritující je nemožnost zapnout osvětlení kláves natrvalo. Ačkoliv v nastavení tato možnost je, nikdy to nefungovalo. Klávesnice prostě zhasíná, když na ní nepíšete a rozsvítí se když přiblížíte ruku. Jediné kdy zůstane svítit je, když ji připojíte na napájení.

Projevuje se to i u klávesy Lock vpravo nahoře (mám tam namapované Stop/Play), kterou běžně zmáčknu když chci stisknout “-” pod ní.
Chybějící PrintScreen, takže to musíte řešit mapováním na nějaké jiné klávesy. Naštěstí jich tam je zbytečných dostatek, tak zbytečných, že je nikdy na nic nepoužijete. Typicky všechny čtyři v horní řadě numerické části.

A ten Stop/Play by sice šel mačkat přes nějakou klávesovou kombinace (v horní F řadě), jenže tady je další ukázka komplikace. Musí se mačkat s Fn, které je vpravo dole obtížně dostupné. Takže nakonec nejpraktičtější bylo namapovat si to na „zámeček“ zcela vpravo nahoře – ten totiž nikdy k ničemu nepoužijete. Stejně jako klávesu vedle, „vyhledávání“, protože na to je ve Windows i v Mac OS zažitá kombinace s mezerníkem.
Párkrát měsíčně přestane klávesnice komunikovat a je nutné ji ručně vypnout zapnout (přepínač vpravo nahoře). Nic zásadního, ale je to trochu zvláštní.
Stav nabití se nedozvíte nikde jinde, než v Logi Options+ aplikace. A to je pomalé dlouho startující monstrum. Které se někdy nespustí vůbec. Ale spoň tam jsou vidět procenta, u Mx Mastger 3 myši víceméně jen “nabito” a “vybito”.
Co jsou zásadně skvělé věci?
Klávesy, Mechanické, slušný zdvih, opravdu velmi dobře se na nich píše.
Připojení napájení nemá vliv na funkčnost, takže můžete nabíjet a psát.
Výdrž na jedno nabití je hodně dnů.
Tři konfigurace, přepínání pomocí tří kláves. Mám připojenu k PC, MacOS a Raspberry Pi. Včetně automatického přepínání mezi PC a MacOS jenom tím, že “mezi nimi” přesunu kurzor myši (máte-li MX Master 3, viz Logitech Flow. Jedna myš (i klávesnice) pro až tři zařízení. Beznadějně cool vychytávka)

Nemá “obal”, takže ta kupa nepořádku co neustále padá mezi klávesy je velmi snadno vyklepatelná.
Nemá dráty, ale to má jakákoliv bezdrátová klávesnice. Ale je to tak zásadní výhoda, že už návrat k drátům opravdu nechci.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…