A jde se zkoumat. Konkrétně Xiaomi ZigBee Wifi Smart Temperature And Humidity Sensor (jehož popis ještě pokračuje s Battery Powered ZigBee Smart Home Security Work With Alexa Google Home), což je senzor teploty a vlhkosti, malý, bez displeje, napájený dvěma malými tužkovými a komunikující přes ZigBee. Na Ali za různé ceny, okolo 299 Kč a tak nějak za kus. V Česku mimochodem běžně skoro až za dvojnásobek.
V balení je senzor v plastové krabičce, stačí “odsunout” zadní stěnu a vložit 2 malé tužkové. Je tam i lepítko, dvě hmoždinky i se šroubky, pokud byste chtěli někam montovat. Můžete nechat i někde ležet či jakkoliv jinak připevnit. Osobně jsem využil lepítko.

Vložíte baterie, zakryjete. Použijte “pin” (podobný jako pro SIM kartu) pro vyvolání párování, nutno déle držet. Ledka na horní straně bude blikat.
V Home Assistant jděte do Settings/Nastavení -> Devices & Services/Zařízení a služby -> Add Integration/Přidat integraci -> Add Zigbee Device/Přidat Zigbee Zařízení (musíte mít podporu pro ZigBee) a tam najdete možnost přidání. Zvolte kam patří. Případně si ho pojmenujte (kliknutí na ikonky -> ozubené kolečko) – ale pozor ikonky jsou různé hodnoty (teplota, vlhkost, baterie, atd).
Přejmenování je ale lepší v přehledu zařízení – z něčeho jako “_TZ3000_bguser20 TS0201” na (třeba) “KoupelnaTeplotaVlhkost” (je to na vás a ideálně to chce systém, ale to už asi víte)
Pak už můžete přidávat do Dashboardů, vytvářet automatizace, atd.
Pokud vám to ukazuje podivné údaje, jako třeba -2 stupně doma kde je dvacet, tak řešení je snadné. Dejte tam nové baterie. Ono to sice funguje i s bateriemi co jsou poněkud vybité, ale funguje to divně.

Vedle teploty a vlhkosti to má ještě senzor s procenty baterie – ale tedy trochu opatrně, dokáže to běžně během pár hodin ze 100 procent skočit na 6 procent (čistě praktický příklad) a když se tím necháte zmást, dáte nové baterky, tak to stejně zůstane u šesti procent.
Senzor každých pět minut odešle nové hodnoty , ale jenom pokud dojde k určité změně (0.6 stupně celsia, 6 % bodů vlhkosti). Každých 30 minut by tak jako tak měl odeslat aktuální stav. Ani na to ale nebude moc spoleh, viz dále.
K tomu je ještě důležité vědět, že senzory mají různou přesnost – u tohoto by to mělo být +-0.3 stupně Celsia a +-3 procentní body vlhkosti.

Co toto je konkrétně za senzor je otázka – nejčastější označení je Tuya TS0201, ale to má společné i s jinými provedeními. Další z identifikátorů co můžete vidět v systému je _TZ3000_bguser20, ale TY0201 či WSD500A. To poslední je, velmi pravděpodobně, nejsprávnější.
Bez Home Assistant je tenhle senzor Tuya, takže použitelný v Smart Life App/Tuya aplikacích. A se vším co je v ekosystému od Tuya.
Praktická zkušenost po prvních dnech?
S jedním ze senzorů jsou problémy, odpojuje se (což není u Zigbee až tak nic divného). Musíte ho “probrat” stiskem vnitřního párovacího tlačítka pomocí pinu, stačí krátce aby bliknula červená LED – prakticky hned se chytí). Nebo vyjmout a vložit zpět baterii.
Tohle zařízení je ale až na druhé straně bytu a mezi HA a senzorem prozatím není nic co by fungovalo jako opakovač (zařízení napájená s baterií tohle neumí). Takže by měl pomoci Repeater pro posílení Zigbee sítě.
A jak jsem o nějaký ten den, při dalším odpojení, ověřil. Stačí ho přinést blíž k Zigbee hubu a do pár minut je zpět online. Takže ano, repeater bude potřeba.
Tipy týkající se Home Assistant
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#2517: Dá se Apple AirTag použít pro dohled nad tím, kde se pohybuje malé dítě?
Téma na které jsem narazil u diskuzí o využití chytrých hodinek pro sledování a komunikaci s malými dětmi. Pár lidi argumentovalo tím, že na sledování stačí, aby dítě mělo Apple AirTag (případně…
-
TIP#2499: Zápasíte doma s vyšší vlhkosti, plísní na zdech, vodě na oknech? Zkuste odvlhčovač
Jedna z užitečných funkcí domácího Netatmo je i ta, že je možné měřit vlhkost, takže můžete se zájmem sledovat co s vlhkostí v bytě udělá pověšení vypraného prádla, mytí podlahy či pár…
-
TIP#2376: HomePod Mini umí měřit teplotu a vlhkost. Kde to ale najdete?
Čerstvé firmware pro Apple HomePod Mini zpřístupnilo čidlo pro teplotu a vlhkost a můžete se tak nejen jít podívat jak na tom jste, ale můžete na hodnoty navázat i automatizaci. Související příspěvky…
-
TIP#2345: AENO RC3S robotický vysavač a vytírač (recenze, praktické zkušenosti)
Chcete mít robotický vysavač a nechce se vám kupovat iRobot s vysokou cenovou nálepkou? Chcete aby nejen vysával, ale i vytíral? Nepříliš známá značka AENO a jejich RC3S (stránky výrobce) je kombinace…
-
TIP#2311: Jak to je s Netatmo topením při výpadku Internetu nebo serverů Netatmo?
5. prosince, někdy v podvečer, přestaly fungovat Netatmo servery. Komplet, celosvětově. Což znamená, že se (a) nepřihlásíte přes web do správy vašeho topení a (b) nefunguje mobilní aplikace, takže ani přes tu…
-
TIP#2280: Záložní bateriový zdroj CyberPowerTI VP1000ELCD-FR (mini recenze)
Záložní zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR má jediný, za to však důležitý úkol, ochránit počítače a další elektroniku před nenadálým výpadkem energie, přepětím či špičkami v elektrické síti. My jsme se mu podívali na…
-
TIP#2267: Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110 (recenze a zkušenosti)
Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a…
-
TIP#2193: Mám nechávat v zásuvce nabíječky na mobil? Ušetříme tím nějak energii?
Oblíbené téma v médiích kde už dokonce i Lukáš Kovanda nedávno na Nově tvrdil, že byste nabíječky na mobil měli nenechávat v síti, abyste ušetřili za elektřinu. Jako už to tak u…
-
TIP#2162: Chytrý alarm oxidu uhelnatého od Netatmo (recenze)
Asi je už zřejmé, že mám věci od Netatmo hodně rád. Před pár lety jsem pořídil chytré hlavice a Netatmo ovládá topení. Jedna z nejlepších koupí pro chytrou domácnost. Později jsem doplnil…
-
TIP#2089: Nákupní rádce: Chytré LED pásky. Všechno co potřebujete vědět
LED pásky jsou taková malá součást chytré domácnosti. Tedy alespoň poslední roky, kdy se svítící proužky staly připojitelné k chytré domácnosti a ovladatelné přes mobilní aplikace a asistenty jako je Alexa. Google…
-
TIP#2055: Nákupní rádce: Co jsme si koupili domů (chytrého i obyčejného) a byla to užitečná koupě.
Chytrá domácnost může být hodně užitečný pomocník a a nemusí nutně jít o něco vysoce sofistikovaného, komplikovaného a nákladného. Užitečná řešení navíc můžete pořizovat postupně a i původně “nedigitální” domácnost tak dovybavovat.…
-
Apple TV: Další aplikace v App Store (4)
V App Store najdete další aplikace (a samozřejmě hry) – je jich hodně, ale na některé zapomeňte (třeba Plex, ale kupodivu třeba i O2 TV). Pozor na to, že neumí hledat s…
-
Apple TV (návod a recenze): Jak zprovoznit a základní věci (1)
Apple po velmi dlouhé době uvedlo v dubnu 2021 na trh novou verzi Apple TV. Dostupnou s 32 GB a 64 GB pamětí (to druhé je rozhodně lepší varianta) a nabízející plné…
-
TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout
Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou…
-
TIP#1866: Chytré hodinky Amazfit Bip U Pro. Dobrá cena, řada funkcí, snadná použitelnost. (recenze)
Hledáte chytré hodinky se slušným vybavením a dobrou cenou co se hodí (například) pro děti nebo pro někoho kdo s chytrými hodinkami a sportovními hodinkami začíná? Amazfit Bip U Pro je přesně…