Kdysi dávno, ještě na Pooh.cz jsem psal kupy blogpostů ohledně World of Warcraft a dokonce měl i doménu, kde se objevovaly. Hra kterou miluju a hraju skoro od jejího vzniku. MIluju ji pořád, ale už ji nevěnuji tolik času. Mění se to jen poté co přijde nová aktualizace, pár měsíců je co zkoumat (to je co co mě na MMO a open world hrách baví).
A protože se právě blíží nová aktualizace, plná draků a s dalším novým “kontinentem”, tak jsem po pár měsících opět pustil WOWko a musel oprášit rozšíření (addons) aby to fungovalo, tak to prostě překlopím do tipu. Třeba se někomu bude hodit.
Jen upozorním, že nehraju healera, takže zcela chybí některé z léčitelských addonů. Můj main (ITYM) je moonkin a tu formu miluju, samozřejmě i proto, že se může měnit na havrana a létat. A primárně jsem dps a sekundárně tank. Navíc už delší dobu nejsem aktivní raider (pouze LFR) a mám alergii na Mythic, takže ani tam se nevydávám.
Správa rozšíření
Začneme tím, že nejsnazší cesta jak nemuset ručně aktualizovat addony (rozšíření) je pořídit si aplikaci od CurseForge – což je zároveň jedno z míst, kde jsou addony. To druhé je wowinterface.com – mají také vlastní aplikaci, ale aktuálně vůbec nefunguje. Aplikace od CurseForge vám umožní přidávat a odebírat addony, hledat nové a co hlavně, aktualizovat je.
Aktuálně narazíte na to, že některé addony na CurseForge odmítají být a jsou právě na onom druhém jmenovaném místě – tam nezbyde než si dát addon do oblíbených a čas od času mrknout jestli nemá novou verzi.
Dragonflight, tedy nová verze WoWka, je hodně změněný, takže budete potřebovat aktualizovat kupy věcí – některé prostě vůbec nefungují, nebo jsou konfliktní. Blizzardi navíc poprvé a po mnoha mnoha letech přidali možnost přizpůsobit si rozhraní přímo ve hře, takže některé addony nebudete potřebovat – je lepší využít přímo to co je ve hře.
Hra se samozřejmě dá hrát bez rozšíření, ale věřte mi, že s nimi je to podstatně lepší. A některé věci, jako třeba raidy jsou bez addonů dost marná záležitost.
Jaká rozšíření si určitě pořídit
Vezmu to podle abecedy, nechce se mi to nějak extra třídit.
Addon Control Panel je must have a umožní vám to spravovat přímo ve hře rozšíření, vytvářet si profily, pro různé postavy mít různé sestavy addonů a pro různé účely také (vyplatí se třeba sestav pro hraní “venku” a pro “raiding”). A umí také snadno udělat “reload ui”, tedy nové natažení rozhraní.
Auctionator/Auctioneer pro lepší práci s aukcemi – tam budete chtít prodávat a také nakupovat věci, vybavení, suroviny. A bez pomůcky co vám například umožní určit prodejní ceny se to skoro nedá. Můžete zkusit i TradeSkillMaster, ale osobně nepoužívám
AutoVendor případně SellJunk hodně pomůže tím, že když si otevřete prodejní NPC tak prostě automaticky prodá všechno šedé, tedy odpad. Mám obé a ani vlastně nevím proč.
Bagnon pro bagy, void i banku v jednom velkém pohledu místo rozdělení na jednotlivé bagy. Od Dragoflight tohle hra přímo umí u toho co nosíte u sebe (bag), ale neumí pro banku. Takže snad časem tohle nebude třeba
Bartender4 je můj dlouholetý oblíbený addon co promění rozhraní (to kam klikáte) na něco podstatně použitelnější.
CollectMe zavede pořádek do toho co máte za koně, zvířátka a další “sbíratelné” věci.
Deadly Boss Mods (DBM) je absolutní nutnost pro raiding. Hodně pomůže v absolvování bitek. Bez toho vůbec do raidů a instancí (dungeons) nelezte.
Decursive je stále enormně důležitá pomůcka pro odstraňování debuffů u tříd, které to mají ve výbavě. Takže i zde, bez Decursive do raidů a instanci nevstupovat.
Details!! Damage Meter ukazuje kolik škody/léčení děláte vy (a ostatní v partě či raidu). Není to až tak třeba, ale pokud chcete dobře hrát, tyhle informace potřebujete. Dřív jsem používal Skada Damage Meter a Recount – ten přestal komplet v novém WOWku fungovat a tohle je dost dobrá náhrada.
GatherMate2 je nepostradatelný pokud sbíráte kytky, těžíte, chytáte ryby, kopete archeologii, hledáte poklady a tak podobně. Vše bude na mapě a usnadní vám to život enormně.
HandyNotes je velká kolekce addonů a umí na mapy přidávat podstatné poznámky – k nalezení věci, dokončení úkolů. Je jich doslova několik desítek, podle názvů poznáte co vlastně přidávají.
IgnoreMore pro vylepšení systému /ignore, tady “ztlumení a ignorování” toxických hráčů.
Mapster vylepšuje mapu, odstraňuje “fog of waqr” a vylepšuje řadu dalších věcí.
MikScrollingBattleText vylepší informace běhající po obrazovce o tom jak bojujete. Čistě teoreticky asi třeba nebude, ale zatím jsem se nepodíval jak to vypadá v nové verzi.
MinimapButtonButton je must have, soustředí všechny ty knovlíky okolo minimapy pod jeden rozbalovací. Hodně užitečné.
OmniCC přidává na knoflíky kouzel informace o cooldownu, tedy kdy na ně bude možné znova kliknout. Dost užitečné.
Paste ruší omezení délky vkládaných informací pro spuštění (tedy neuložených “maker”). Dost hodně dobré, protože ve WowHead (a jinde) často najdete dost dlouhé “makro” třeba pro vložení značek na mapu.
Postal je must have vylepšení pro poštu. Bez legrace.
Prat 3.0 je must have vylepšení pro chat. Aktuálně bohužel chybí aktualizace, takže občas trochu zlobí. Uvidíme.
Quartz a případné přídavky pro vylepšení casting bar, tedy pruhu ukazujícího probíhající kouzla.
Rare Share a to co němu patří, k tomu klidně i RaeScanner a SilverDragon protože zcela určitě bude chtít lovit rare
RSA – Raeli’s Spell Announcer opět jako nesmírně užitečná pomůcka pro instance/raidy. Oznamuje to, že kouzlíte něco důležitého pro ostatní.
SexyMap protože vás zbaví otravné kulaté mapy a umožní ji mít hranout. A nějaké drobnosti navíc.
TIP: Znáte anglické zkratky vyskytující se v chatech a na sociálních sítích? Co znamená TBH, IMO a další?
ShadowedUnitFrames jsou jedna z mnoha možností pro lepší unit frames – tedy ukazatele vás, cíle, členů party, cíle vašeho cíle, atd. Must have.
Skillet pro podstatné vylepšení rozhraní pro výrobu a podobné věcí.
TomCat’s Tours a k tomu další kousky z kolekce. Hodně užitečný navigační a vysvětlovací pomocník,.
TomTom jako další must have, čistě navigační pomocník.
Jaká další si můžete pořídit
Armory pro vylepšený pohled na všechny vaše postavy – co mají v báglech, na sobě a tak podobně. Bez nutnosti mezi nimi přecházet.
AskMrRobot pro řešení toho jaký gear si pořídit/mít aktivní, jaká vylepšení (enchanty a tak).
Battle Pet Daily Tamer pokud vás ve WoWku baví pet battles a sbírání zvířátek. Mě moc ne 🙂 Tady si klidně přidejte i PetBattlle Teams a PetTracker a Rematch.
FramesResized pro změnu velikosti “oken” co nejdou klasicky měnit. Nutné není, hodit se může.
Garrison Mission Manager pokud se v Garrison věnujete misím. Nemusíte mít. Můžete si přidat i Master Plan
GoGoMount (Ghuda’s fork) je aktuálně jediný addon co mám a není aktualizovatelný přes Curse. Užitečně vylepší koně – sesedání/nasedání a další věci.
Marking Bar vytvoří ovládací pruh pro marking, tedy přidávání značek na cíle/hráče a do hry. Pokud nic takového nikdy neděláte, nemusíte mít.
MoveAnythign bylo must have než dorazilo nové UI, ale může se stále hodit. Umožní cokoliv posunout někam jinam než na běžnou pozici.
OverAchiever je super, pokud se bavíte tím, že sbíráte Achievementy.
Pawn je pomůcka pro pochopení jestli ten kus výbavy co vám pravě padnul je lepší, než ten co máte právě na sobě.
Quest Completist pomůže se orientovat v questech (úkolech).
WorldBossTimers abyste vědeli kdy se mají objevit světoví bossove co z nich padají koně. Od jisté doby je to méně funkční (protože Blizzard zamezil některým věcem), ale pořád se hodí. Je to ale pouze pro pás bossů, takže mít nemusíte.
TIP: Kde získávat PC hry zdarma? a Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows)?
Věci s otazníky
MoutainOfMounts (MoP) je už pár let bez aktualizace, ale zatím funguje. Ukazuje jaké koně ještě nemáte a kde se dají pořídit.
Malá drobnost k případně nefungujícím addonům v novém Wowku – někde se vyplatí smazat/odstranit addon, hlavně včetně jeho konfiguračních souborů (Curse to má v menu). U Bagnon to například vyřešilo to, že sice fungovaly bagy, ale nezobrazovala se banka.
Věci nepotřebné
Odstranil jsem Raven protože nefungoval, ale také proto že buff/debuff ikonky umí už zobrazovat a libovolně umístit samotné WOWko.