Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a zmíněná chytrá zásuvka od té doby slouží, je k ní připojené světlo u sedací soupravy v kuchyni a ovládáme ji přes Alexu.
Od té doby TP-Link pokročil a chytré zásuvky jsou menší, ideálně stále vybavené i tlačítkem, ale také doplněné o měření spotřeby. Takže jsem po chvíli přemýšlení neodolal a pořídil Tapo P110. Na Alze, jako vždy, k dostání za něco okolo 400 Kč.

Umí měřit spotřebu, ovládání přes Alexu, Google (ale ne Siri, ale to nepřekvapí) nebo Tapo aplikaci (s plánováním a tak). Připojení přes WI-Fi (takže musíte mít dost místa na routeru). Šikovné je až 3 680W.
Zprovoznění je snadné. Dáte do zásuvky, spustíte/nainstalujete aplikaci Tapo a vydáte se přidat (+ nahoře vpravo) nové zařízení, najdete zásuvku v přehledu s telefonem blízko u zásuvky prostě budete pokračovat v nastavení. Musíte se připojit na Wi-Fi zásuvky a nastavit kam se má připojit, pojmenovat ji, zvolit ikonku, kde je umístěna v domě/bytě a nakonec aktualizovat firmware (a nastavit kdy může docházet k automatické aktualizaci).







Po zprovoznění už budete mít zásuvku k dispozici v Tapo aplikaci – tam je možné i zapnout/vypnout (on/off), nastavit časovač (kdy se automaticky vypíná/zapíná), jak se chovat při nastavení away a využít časovač, tedy vypnutí po určité době.


V Nastavení (ozubené kolečko) vpravo nahoře je možné změnit nastavení, zvolit zda má obtěžovat svítící LED, jaký je “VÝCHOZÍ” stav (dost důležité pokud vám doma vypnout proud), zjistit parametry (jako třeba IP adresu či MAC adresu, aktualizovat firmware či odstranit z aplikace (domácnosti)t.
Víc věcí se schovává když povytáhnete domovskou stránku (za spodní část se třemi ikonkami směrem vzhůru).

Najdete tam spotřebu – na čísla lze kliknout, uvidíte graf (dnes, 30 dní – 12 měsíců a aktuální odběr – 24 hodin/7 dní), Jak dlouho zásuvka běží a nastavení sdílení (to je i v klasickém nastavení) a aktivace/deaktivace oblíbených (ty budete mít na homepage).
Měření spotřeby je užitečná pomůcka pro určení toho, jestli vypínání něčeho například na oc může znamenat úspory energie. A také toho, jak náročné mohou některé spotřebiče mít. Zásuvku můžete použít jako zjednodušený měřič – stačí si jednu vyhradit pro tento účel, zapojit, nechat pár dní běžet, zjistit denní spotřebu a podle toho dál jednat.
Vydal jsem se to testovat u zásuvky kde je základnová stanice pro tyčový vysavač a “šlapadlo”. Ten první se nabíjí, čas od času sám (a v noci zbytečně svítí), to druhé je víceméně vypnuté, zapíná se jen při šlapání (a už hodně dlouho to nikdo nevyužil). Vypnutí by mohlo znamenat úsporu (třeba na dobu něco jako 20:00-07:00 x 7 dní), ale také menší světelný smog (tvůrci vysavače moc nepochopili že nemá svítit na půl místnosti).
Takže zapojeno, zprovozněno a pár dní nechat na nasbírání dat. V klidovém stavu to ukazuje 0.8/0.9 W.

Druhou zásuvku jsem použil pro napájení nepoužívané ne-chytré televize (prakticky nic nespotřebovává) a vysavače Roomba. Tam mne čekalo překvapení, vysavač i v klide bere skoro 4 W a neustále se periodicky dobíjí. Dá se to snížit na polovinu uspáním, ale to musíte delší dobu podržet tlačítko s terčíkem.

POZNÁMKA: Aplikaci by neuškodilo, kdyby se napravily využití barev – je špatně kontrastní a obtížně čitelná na řadě míst. V ostatních ohledech je povedená.
Nákupní rádci, třeba se něco bude hodit
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2959: Proč si (ne)pořídit HP inkoustovku a obzvlášť (ne) s HP Ink/HP+. Zkušenosti po více než roce
V listopadu 2023 jsem koupil HP DeskJet 2700, včetně “předplatného” s inkoustem, viz První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+). Jaké jsou praktické zkušenosti po zhruba roce a…
-
Nákupní rádce (42): Sledovátko kde vám pobíhá pes. Atrapa bezpečnostní kamery. Podpora zápěstí. Dubajská čokoláda?
Mega baterka, ehm svítilna. Klonovací stanice. Nintendo Switch je boží. ASUS NUC 12 Pro. OSRAM digital kompresor. Sada šroubováků Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při…
-
Nákupní rádce (41): Máte laserové ukazovátko? SwitchBot teplo/vlhkoměr. Nous L5 WiFi Smart IR. M.2 NVME/SATA box s displejem
AlzaGuard Hero SlimTag. UGREEN USB-C M.2 ve slevě a rovnou přidat třeba Samsung 980 1TB M.2. A Netatmo taky. Praktické držátko na kabely. SIM 4v1 adaptér. A jedna malá hádanka. Související příspěvky…
-
TIP#2953: 64 či 16 TB USB klíčenka za pár korun? Jasně že ne. Jak ten podvod ověřit? A jak vypadají uvnitř?
Tak nějak ze zvědavosti jsem nedávno na Aliexpresu koupil dvě USB klíčenky s obrovskou kapacitou a zázračnou cenou (většinou tak 100, max 200 Kč). Podvody šířící se ve velkém. Na Ali, Temu,…
-
Nákupní rádce (40): Chytré věci od TP-Linku. Klasické rádio. Velká podložka pod myš a klávesnici
Ugreen USB-C box. Zámek na kolo. Prošťouchávátko na odpad. Alza má „vlastní“ AppleTag. Vrták Forstnerův. M2. NVME/SATA „stojánek“. Lupa, no vlastně dvě. Google Pixel 9. Suchý zip a ouško Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2945: Proč je nutné správně propojit domácí síťová zařízení? Není Ethernet jako Ethernet
Občas se setkám s někým, kdo si stěžuje, že má pomalou síť a že přenosy souborů či zálohování trvají věky. A velmi často to skončí u toho, že vlastně vůbec neví, jakou…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…