@365tipu

TIP#2168: Když nahraju soubor na “cizí” Disk Google, kam se počítá zabrané místo?

Můžete si zkusit tipnout, jaké to má řešení.  Získáte přístup do „firemního“ Disku Google a budete tam nahrávat soubory, aniž byste byli součástí oné firmy – pomocí svého vlastního Google účtu. Kam se počítá zabrané místo? Bude ubírat váš (omezený) prostor v Gmailu? Nebo, což by bylo lepší, se bude počítat do firemního prostoru?

Špatná zpráva je, že je to ta horší varianta – pokud do poskytnutého (nasdíleného) firemního prostoru (složky) nahrajete (například) 100 MB velký soubor, tak těch 100 MB bude započteno do do prostoru co má k dispozici váš účet. 

V Disku Google je to tak, že prostor na disku se odečítá z vlastníkova dostupného prostoru. Znamená to ale například i to, že pokud s vámi někdo sdílí soubory či složky, tak na vašem Disku nic nebudou zabírat. 

Můžete změnit vlastníka soubory (předat vlastnictví někomu jinému) – příjemce to nicméně musí přijmout, nelze jen tak předávat někomu soubory.

Pro změnu stačí otevřít dialog Sdílet/Share a na uživateli co má přístup k souboru (tím musíte případně začít) rozbalit roli – mimo změny mezi čtenář/komentátor a editor tam najdete Převod vlastnictví a také Odebrat přístup.

Můžete ale narazit na to, že to nebude možné – zobrazí se Vlastníka této položky nemůžete změnit.

Většinou proto, že nelze měnit vlastníky mezi účty v Google Workspace a Gmailem.  Popsané to ostatně je už v Jak změnit vlastníka souboru v Disku Google (Google Drive).

TIP: Naučte se využívat Sdílené disky v Google Workspace pokud chcete vytvořit prostor, kde vlastníkem je organizace a nikoliv uživatel. A tím pádem se využité místo nepočítá na uživatele

Další tipy pro Disk Google

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky