@365tipu

TIP#1893: Jak změnit vlastníka souboru v Disku Google (Google Drive)

Disk Google (a samozřejmě i Dokumenty Google) při vytváření či nahrání jakéhokoliv souborů (a založení složek) nastaví vlastníka toho, kdo soubor/složku vytvořil/nahrál. Je to důležité, protože vlastník může určit kdo další má k souboru přístup, může se souborem zacházet (přesouvat, mazat). A také je soubor uložený v „jeho“ Disku Google.

V okamžiku kdy jde o firemní využívání Disku Google, tak může být potřeba vlastníka změnit – třeba poté co vlastník ve firmě přestal pracovat. Změna je samozřejmě možná – nahrané soubory i vytvořené soubory (dokumenty, prezentace, formuláře, tabulky, malování, složky a také mapy) může vlastník převést na někoho jiného.

Než to uděláte, tak ale pozor, je to nevratný proces. Vlastnictví vám může vrátit jedině nový vlastník, ale také vám může odebrat přístup k souboru.

Vy ani nebudete moci trvale smazat předaný soubor či složku. Právě možnost permanentního mazání může být poměrně důležitá ve firemních Discích Google.

Vlastníkem může být pouze jeden člověk (účet).

TIP: Jak zjistím co všechno v Google Disku (Docs) sdílím s určitým člověkem či veřejně? A jak to sdílení odstranit?

Než vlastnictví převedete, tak musíte soubor/složku nasdílet s tím, komu chcete vlastnictví převést. Respektive, nový vlastník musí mít přístup k souboru/složce. Takže pokud ještě nemá, tak to udělejte. Stačí libovolný, nemusí to být plný.

Samotný převod vlastnictví se tak jako tak dělá v sdílení, tedy nastavení práv – uvidíte tam přehled těch, kdo mají práva (se kterými je soubor/složka sdílen) a stačí vpravo rozbalit volbu s úrovní přístupu – vedle možnosti změnit úroveň (čtenář, komentátor, editor) je tam tak možné Nastavit jako vlastníka/Make owner tak navíc Je vlastník/Is owner.

Pokud měníte vlastníka složky, tak se to nedotkne souborů a složek v této složce – tam zůstávají vlastníci původní. Pamatujte na to.

Nový vlastní se dozví (e-mailem), že mu bylo předáno vlastnictví k souboru či složce. A musí odsouhlasit změnu.

Pokud potřebujete změnit vlastníka pro více souborů/složek, tak je stačí vybrat a poté použít výše popsaný postup. Pamatujte, že změny mohou trvat déle – čím více souborů to bude.

Pokud narazíte na chybu „Sorry, cannot transfer ownership“ nebo „You can’t change the owner of this item“ tak to většinou znamená, že není možné změnit vlastníka mezi různými Google Workspace doménami a také mezi Google Workspace a uživateli Gmailu/Google Disku v osobní podobě. Můžete udělat kopie souborů/složek a tím se stát novými vlastníky a původní soubory je pak možné (pod původním vlatníkem) smazat.

Stejně tak nemůžete změnit vlastníka pokud to nejste vy, respektive pokud nemáte k účtu přístupu. Pouze Google Workspace má v Administraci nástroj na změnu vlastnictví – slouží pro správce firemních úložišť.

POZOR: Měnit vlastníka je možné pouze z prohlížeče, nejde to na Androidu ani iPhone v mobilní aplikaci.

Nezapomeňte, že vlastnictví souboru určuje čí prostor je využit, viz Když nahraju soubor na “cizí” Disk Google, kam se počítá zabrané místo?

Další tipy pro Disk Google

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky