@365tipu

TIP#1873: Přidáváte práva na Disk/Dokumenty Google? Pozor na to, co vám Google navrhne

U jednoho z klientů jsem nedávno narazil na tuhle letitou komplikaci. Jeden z členů týmu si stěžoval, že nemá přístup k nasdíleným dokumentům. Přitom při pohledu do nastavení Sdílení tam bylo vidět jeho jméno a příjmení.

Jenže, jak se ukázalo, dotyčný měl jiný e-mail a ten kdo přidával práva (nastavoval sdílení) se prostě spokojil s tím, že napsal Jméno příjmení, Google mu něco nabídl z našeptávače, ono to vypadalo správně, takže to prostě odklikl. Často se i stane, že přidělující prostě automaticky napíší jmeno.prijmeni@gmail.com aniž by tušili, komu vlastně ten účet patří.

Naštěstí nešlo o nic citlivého a onen omylem přístupem obdarovaný účet si podle všeho ani nevšiml, že dostal přístup do dložek nějakého projektu.

Dávejte si velký pozor komu vlastně zpřístupníte data z cloudových disků (platí to nejenom pro Google, ale i pro Microsoft a další). Nabídne-li vám něco našeptávač, nemusí to ještě znamenat, že jde skutečně o správnou osobu.

Celé je to dost komplikované tím, že pro Disk/Dokumenty Google musí lidé mít „Google“ účet – což velmi často není jejich pracovní. Místo toho mají nějaký soukromý Gmail nebo si účet zakládají jen pro tento účel.

Málokdo tuší, že jako „Google účet“ můžete použít jakýkoliv e-mail – jen musíte u Google aktivovat vazbu mezi vaším e-mailem a použitím pro přístup do Google. Popsané je to v Jak si založit identitu (účet) u Google na vlastní e-mail? Může se hodit pro řadu služeb od Google

Dejte si pozor i na další často se vyskytující bezpečnostní problém: Jak na sdílení dokumentů v Google? Pozor na sdílení přes volně využitelný odkaz

Další užitečné tipy pro Google Docs

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky