Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam už řeč byla. Ale neuškodí se podívat jaké vlastně.
HDMI znamená High Definition Multimedia Interface a jde v základní podobě o přenos videa a audio z nějakého zdroje signálu do něčeho co bude přehrávat (video, zvuk či oboje, takže televize, displej, atd), ale také nahrávat (tedy například Blu-Ray přehrávač či jiné záznamové zařízení).
Dobré vědět je, že HDMI má vedle různých konektorů několik verzí– ty postupně zlepšovaly možnosti. Ta poslední aktuální je HDMI 2.1 a umožňuje přenos 47 Gbps dat (což je nekomprimované 12 bitové 4K HDR 120 Hz video). Takže pokud je možné mít alespoň HDMI 2.0, tak ho mějte (a 2.1 určitě neuškodí) – hledět na to je třeba při nákupu kabelů a pořízení displeje. Verze 2,.1 se objevila v roce 2020, takže starší zařízení ho tak jako tak podporovat nebudou.
Tři typy konektorů

Co se provedení týče, tak HDMI používá 19 pinové konektory, ve třech různých provedeních – teče přes ně video, audio, 5V napájení, hodiny pro synchronizaci a může i Ethernet.
HDMI Type-A je doposud nejčastěji používané provedení s největším konektorem – prakticky vždy k nalezení na televizi a všude tam, kde je dostatek místa (rozměr 14×4.55 mm). Konektor je na jedné straně zkosený a to souměrně.
HDMI Type-C neboli mini HDMI je menší verze, také na jedné straně zkosený a to souměrně. Rozměry 10.42 x 2.42 mm, stejný počet vodičů (ale jiné uspořádání). Začal se používat tam, kde bylo méně místa a Type-A se tam nevešel – běžně ho tak najdete na foťácích/kamerách a v některých noteboocích či na mini počítačích jako je Raspberry Pi.
HDMI Type-D neboli micro HDMI je ještě menší provedení, taktéž souměrně zkosené na jedné straně – rozměry 6.3 x 2.8 mm. Stále všech 19 vodičů, opět v jiném rozložení. Nesetkáte se s ním příliš často, ale když už, tak v některých mobilních telefonech.
HDMI (zejména Type-D) ale dnes plně nahrazují USB-C konektory – přes ně je totiž možné přenášet video. A pro připojení (třeba) k televizi stačí pořídit USB-C > HDMI adaptér nebo kabel. Tady viz Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?
Co kupovat, jak kupovat a na co hledět
Pokud budete kupovat HDMI kabely (nebo redukce, kde už je často nějaká ta aktivní elektronika), tak můžete začít zkoumat na HDMI Kabely na Alza.cz (či kdekoliv jinde).
Lišit se budou podle verze (HDMI 2.0 je běžné a vystačí, HDMI 2.1 bude dražší, HDMI 1.4 nemusí pro některé náročné věci stačit ), délky (většinou 1, 1.5, 2, 3 až 10 m) a ohlídejte si zda jsou oboustranné (měly by být vždy u HDMI na HDMI). Většinou budete kupovat “male”, protože na zařízeních jsou vždy “díry” pro zasunutí.
TIP: Pořídili jste si něco co je označené HDMI 2.1? Tak pozor co to vlastně je.
- Bez problémů budou kabely propojující tři výše uvedené HDMI konektory
- Existuje i propojovací (prodlužovací) HDMI s male – female
- Pořídit můžete (tady už pozor, nepůjde o obousměrné)
- Display Port -> HDMI a mini Display Port -> HDMI
- DVI-D -> HDMI a DVI -> HDMI
- USB-C -> HDMI
- Ethernet musí být specificky uveden, pokud to potřebujete
V redukcích je pak zpravidla možné
- HDMi -> VGA
- Display Port -> HDMI a mini DP -> HDMI
- USB-C -> HDMI (Thunderbolt a USB-C jsou kompatibilní)
- Apple Lightning -> HDMI (ano, u Apple nezapomeňte, že má vše po svém)
- VGA -> HDMI
- DVI -> HDMI resp. HDMI -> DVI (tady pozor na rozdílné DVI konektory)
- HDMI -> RCA a RCA -> HDMI
- obousměrné HDMI <-> DVI
- někdy i dvojité (třeba USB-C -> HDMI a VGA)
Roli redukcí mohou plnit i různorodé huby (viz například Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy řešící USB-C/Thunderbolt -> HDMI a Canyon DS-9 (14-v-1) co navíc umí i VGA).
U notebooku (a mobilů) je dobré mít příslušnou redukci (USB-C například) na HDMI a VGA (protože nikdy nevíte, k čemu se budete potřebovat připojit). Případně nemá-li USB-C, tak z micro/mini HDMI na HDMI a VGA.
Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2564: Jak mít k ruce CD/DVD mechaniku či vypalovačku?
Jak si k počítači či notebooku přidat CD/DVD mechaniku? Dříve to bylo součástí, uvnitř. Dokonce to bylo dost zásadní a nutné vybavení, zejména v té základní pasivní podobě co uměla jenom číst.…
-
TIP#2563: HP DeskJet 2700. První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+
Po tak 15+ letech máme (doma) tiskárnu. HP DeskJet 2700 (přesněji HP DeskJet 2721e All-in-One – HP Instant Ink ready, HP+). A dost bych chtěl vidět BFU, který tohle dokáže zprovoznit. Bezdrátově…
-
Nákupní rádce: Co se objevilo v BlackFriday (1). Nepočítačové. Tipy co zaujmou …
… a když už ne přímo ke koupi (na Alze), tak jinde nebo pro něco tomu podobného co vám bude víc vyhovovat. A bacha, dost z toho už #blackfriday ceny už nemá.…
-
TIP#2561: Jaký je iPhone 15 Pro? První zkušenosti s přechodem z iPhone 11. A co nezapomenout udělat
iPhone 11 byl můj první iPhone. Do té doby Android, od úplně prvního telefonu s Androidem, ale současně iPad, také od prvního modelu. Jedenáctku jsem pořídil přes čtyřmi roky (Přejít z Androidu…
-
TIP#2546: Proč jsou v noteboocích stále porty USB 2.0?
Máte notebook a v něm USB porty (v USB-A provedení)? Je dost jisté, že pár jich bude USB 3.0 a zbytek, dokonce možná ten větší, pouze USB 2.0. Důvodů proč tomu tak…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2499: Zápasíte doma s vyšší vlhkosti, plísní na zdech, vodě na oknech? Zkuste odvlhčovač
Jedna z užitečných funkcí domácího Netatmo je i ta, že je možné měřit vlhkost, takže můžete se zájmem sledovat co s vlhkostí v bytě udělá pověšení vypraného prádla, mytí podlahy či pár…
-
TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti
Poté co odešlo pravé sluchátko u Apple AirPods Pro a ačkoliv jde o nejvíce se vyskytující problém (začne chrčet), tak Apple závadu už odmítlo (protože k ní došlo o pár měsíců poté,…
-
TIP#2476: Potřebujeme numerickou část klávesnice?
Když si pořizujete klávesnici k počítači, tak máte zpravidla na výběr. Plnou/velkou klávesnici včetně numerické části vpravo (a i nějakých těch dalších kláves). Nebo menší, kde numerická klávesnice není (a i některé…
-
TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise Cancelling WH-CH720N sluchátka?
Před jedenácti měsíci jsem si koupil Sony 1000XM5. Za skoro jedenáct tisíc jsem očekával kvalitu poslechu i provedení. To první dorazilo, to druhé ne. Po deseti měsících prostě upadlo levé sluchátko a…
-
TIP#2425: Silvercrest Bluetooth Sound On Ear BT SKSO 16 A1 z Lidlu. Dá se to vůbec používat?
Po deseti měsících upadlo levé sluchátko u Sony 1000MX5. Čímž jsem přišel o zásadní podstatnou věc k denní pracovní existenci. A také k cestování. Stály skoro 11 tisíc a s napětím čekám,…
-
TIP#2345: AENO RC3S robotický vysavač a vytírač (recenze, praktické zkušenosti)
Chcete mít robotický vysavač a nechce se vám kupovat iRobot s vysokou cenovou nálepkou? Chcete aby nejen vysával, ale i vytíral? Nepříliš známá značka AENO a jejich RC3S (stránky výrobce) je kombinace…
-
TIP#2317: Cenově dostupná sluchátka Canyon TWS-5 BT (mini recenze)
Bezdrátovými sluchátka za velmi přijatelnou cenu, od poměrně nové značky. Co dokáží nabídnout? Související příspěvky TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise…
-
TIP#2293: Chytré hodinky Canyon SW-79 (mini recenze)
Značka Canyon před nedávnem uvedla na trh hodinky s názvem SW-79, které disponují dobrým poměrem cena/výkon. K dostání za zhruba 1400,- Kč, a přitom nabízí dostatek funkcí. Související příspěvky TIP#940: Xiaomi Huami Amazfit…