Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání chytré domácnosti přes ShortCuts (14)

Jednu věc k HomePodu je dobré popsat samostatně – využití Zkratek. Siri umožňuje spouštět zkratky/ShortCuts (na iPhone, iPadu, Apple Watch, prostě všude kde je Siri, takže i na HomePodech). Což například znamená i to, že můžete ovládat chytrou domácnost (Jak na Apple HomePod (mini): Chytrá domácnost (8)) co není přímo svolná pro HomeKit, ale lze ji ovládat přes vlastní aplikaci a zkratky.

Samotné spuštění zkratky je samozřejmě jednoduché, „Hey Siri název zkrátky„, nic jiného než ji dobře anglicky pojmenovat vymýšlet nemusíte.

TIP: Pokud jste stále nezaregistrovali co jsou to Zkrátky/Shortcuts tak mrkněte do Siri Shortcuts (Zkratky) jsou novinka v iOS 12. Konečně můžete vytvářet posloupnost akcí a možná si to budete pamatovat ještě jako Workflow.

V praxi to znamená například to, že máte chytrou zásuvku od TP-Linku. Tu nastavíte a zprovozníte v aplikaci Kasa (od TP-Linku) a ve Shortuct/Zkratky pak vytvoříte dvě zkratky . pro zapnutí (například „tree on„) a pro vypnutí (například „tree off„) – zkratku lze totiž navázat na konkrétní aplikaci a Kasa to umí.

Celé to samozřejmě má jeden háček – vlastní zapnutí a vypnutí jde skrz váš telefon, nikoliv přes Homepod. Což znamená, že musí být připojený, musí být na stejné Wi-Fi jako je váš HomePod. Tahle představa Apple o „hubu“ pro chytrou domácnost je prostě poněkud zvláštní.

Háček to má ale ještě jeden. Aby tohle fungovalo, tak musí ona aplikace být funkční. Takže pokud se například rozhodla vás odhlásit, nebo po aktualizaci nenaběhla správně, nebude to fungovat dokud aplikaci nespustíte a neuvedete do provozu

Na iPhone/iPadu můžete velmi dobře využívat widgety pro zkratky. Ty obsahující více zkratek je možné konfigurovat pomocí filtru na zkratky umístěné v konkrétní složce (když dáte Opravit/Edit widget, tak je tam možné zadat složku) .

Složky se vytváří v aplikaci ShortCuts/Zkratky – po zobrazení My Shortcuts (ikona vlevo dole) uvidíte předdefinovanou složku Starter Shortcuts a vpravo nahoře je ikona pro přidání vlastních složek. Můžete si tak například vytvořit SmartHome a do té přesunout a dávat vše co se týká ovládání domova (podržením na zkratce se objeví menu kde je Move/Přesunout). Pak už jen u widgetu nasatvíte filtr na složku.

Shortcuts vytvořené v iPhone/iPadu můžete zpřístupnit i v Apple Watch. Stále ale bude platit, že váš telefon musí být v dosahu (hodinek)

PS: Hodit se může Jak na iPhone/iPadu přidávat zkratky (Shortcuts) odjinud než z Galerie?. To pro případ, že byste našli nějaké vhodné Zkratky pro HomePod někde na webu.

PPS: To „tree“ v příkladu je proto, že to je chytrá zásuvka co se používá pro vánoční stromeček a zároveň světlo z IKEA co vypadá jako strom (no, spíš medúza) a má nožní spínač co je už dlouho zastrčen pod sedačkou.

Další díly série Jak na Homepod (mini)

Jak na Apple HomePod (mini): Jak vypnout vibrace a upozornění na přiblížení iPhone k HomePod Mini (16)

S  iOS 14.4 se objevila novinka, jakmile přiblížíte iPhone k HomePod mini tak na displej vyběhne upozornění (co mimochodem zablokuje a zastaví úplně všechno) a telefon začne vibrovat. Má to usnadnit handoff (tedy předání přehrávání mezi telefonem a HomePodem) a funguje to přes UWB čip. Má to ale několik zásadních … Pokračování textu Jak na Apple HomePod (mini): Jak vypnout vibrace a upozornění na přiblížení iPhone k HomePod Mini (16)

Jak na Apple HomePod (mini): Co Homepod neumí (13)

Neumí česky, ale to jsme si už říkali v jednom z dřívějších dílů. Počet jazyků je omezený, což je docela škoda. Na druhou stranu Alexa ani Google také neumějí česky. To, že neumí česky ale znamená i to, že předčítání (SMS, web, ..) není použitelné.

Jak na Apple HomePod (mini): Telefonování a posílání zpráv (10)

Přes HomePod je možné telefonovat, klasicky „Hey Siri, call“ a doplňte jméno (co je, samozřejmě, ve vašich kontaktech) nebo číslo. Stejně jako váš telefon či sluchátka reaguje i na nastavené rodinné vazby. Samotné volání samozřejmě jde skrz váš telefon, ale HomePod poslouží jako reproduktor i mikrofon.

Jak na Apple HomePod (mini): Chytrá domácnost (8)

HomePod (velký i malý) se dá používat pro ovládání chytré domácnosti. Je nutné aby zařízení byla kompatibilní s Apple HomeKit a měli jste je (samozřejmě) nastavené v Domácnost/Home. Je možné nastavovat i Scény/Scenes– co jsou (paradoxně k názvu) sekvence/řetězce povelů co nastaví jedním povelem více zařízení

Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání HomePodu z iPhone/iPadu/Macu (6)

Homepod je možné ovládat z ovládacího center (Control Center)za předpokladu, že váš telefon je na tom samé WiFi jako Homepod (trochu otravné, uvážíte-li že Apple toto nepotřebuje). Stačí podržet prst na Hudbě/Music kde najdete možnost přepínat mezi ovládáním telefonu a HomePodu (Control Other Speakers & TVs).

Jak na Apple HomePod (mini): Zprovoznění, změna WiFi, Nastavení a jak aktualizovat (1)

Apple na konci roku 2020 přišlo s menším (a hlavně cenově přijatelnějším) modelem chytrého reproduktoru Apple Home Pod Mini,  v polovině ledna se zadařilo a Alze dorazilo pár kusů, takže je čas se podívat další zařízení do chytré domácnosti. HomePod Mini má samozřejmě předchůdce, klasický HomePod. Ten je ale více … Pokračování textu Jak na Apple HomePod (mini): Zprovoznění, změna WiFi, Nastavení a jak aktualizovat (1)