Jak na Apple HomePod (mini): Chytrá domácnost (8)

HomePod (velký i malý) se dá používat pro ovládání chytré domácnosti. Je nutné aby zařízení byla kompatibilní s Apple HomeKit a měli jste je (samozřejmě) nastavené v Domácnost/Home. Je možné nastavovat i Scény/Scenes– co jsou (paradoxně k názvu) sekvence/řetězce povelů co nastaví jedním povelem více zařízení

Problém Apple HomeKit je, že v porovnání s Alexou (Všechno o Amazon Echo a Alexa) podporuje zlomek dostupných zařízení pro chytrou domácnost.

ShortCuts/Zkratky pak sice umožní přístup k dalším (co neumí HomeKit), ale opět v porovnání s Alexou je to nedostačující a navíc to HomePod neumí, k tomu musí být k dispozici váš iPhone, na které se vše spouští a komunikuje skrz aplikací patřící k danému zařízení. Takže pokud máte například chytrou zásuvku od TP-Linku nebo žárovku od Xiaomi (co neumí HomeKit) tak to pořád bude váš telefon kdo je ovládá, byť můžete HomePod vydat hlasový povel. 

TIP: Pokud jste stále nezaregistrovali co jsou to Zkrátky/Shortcuts tak mrkněte do Siri Shortcuts (Zkratky) jsou novinka v iOS 12. Konečně můžete vytvářet posloupnost akcí a možná si to budete pamatovat ještě jako Workflow.

Výhoda je, že HomePod jako hub funguje když nejste doma – HomeKit zařízení můžete samozřejmě ovládat přímo z telefonu, ale ten doma zpravidla nezůstává. Proto potřebujete doma něco co na domácí Wi-Fi ovládá jednotlivá zařízení – můžete doma nechávat iPad, můžete si pořídit Apple TV nebo HomePod. Výhoda u HomePodu Mini je cena, vyjde to levněji než Apple TV či IPad co musí zůstat ležet doma.

Pokud vás nijak extra nezajímavá hlasové ovládání tak možná lepší varianta je Apple TV. Zejména v okamžiku, kdy máte televizi, co buď vůbec není chytrá, nebo sice chytrá je, ale neumí Apple TV ani AirPlay.

Mimochodem, HomePod podporuje Thread, tedy jeden další standard pro komunikaci zařízení v chytré domácnosti (Wi-Fi se pro to opravdu zásadně nehodí, proto vznikají další řešení). Thread každopádně podporuje například i Google Nest.

Další díly série Jak na Homepod (mini)

Jak na Apple HomePod (mini): Jak vypnout vibrace a upozornění na přiblížení iPhone k HomePod Mini (16)

S  iOS 14.4 se objevila novinka, jakmile přiblížíte iPhone k HomePod mini tak na displej vyběhne upozornění (co mimochodem zablokuje a zastaví úplně všechno) a telefon začne vibrovat. Má to usnadnit handoff (tedy předání přehrávání mezi telefonem a HomePodem) a funguje to přes UWB čip. Má to ale několik zásadních … Pokračování textu Jak na Apple HomePod (mini): Jak vypnout vibrace a upozornění na přiblížení iPhone k HomePod Mini (16)

Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání chytré domácnosti přes ShortCuts (14)

Jednu věc k HomePodu je dobré popsat samostatně – využití Zkratek. Siri umožňuje spouštět zkratky/ShortCuts (na iPhone, iPadu, Apple Watch, prostě všude kde je Siri, takže i na HomePodech). Což například znamená i to, že můžete ovládat chytrou domácnost (Jak na Apple HomePod (mini): Chytrá domácnost (8)) co není přímo svolná … Pokračování textu Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání chytré domácnosti přes ShortCuts (14)

Jak na Apple HomePod (mini): Co Homepod neumí (13)

Neumí česky, ale to jsme si už říkali v jednom z dřívějších dílů. Počet jazyků je omezený, což je docela škoda. Na druhou stranu Alexa ani Google také neumějí česky. To, že neumí česky ale znamená i to, že předčítání (SMS, web, ..) není použitelné.

Jak na Apple HomePod (mini): Telefonování a posílání zpráv (10)

Přes HomePod je možné telefonovat, klasicky „Hey Siri, call“ a doplňte jméno (co je, samozřejmě, ve vašich kontaktech) nebo číslo. Stejně jako váš telefon či sluchátka reaguje i na nastavené rodinné vazby. Samotné volání samozřejmě jde skrz váš telefon, ale HomePod poslouží jako reproduktor i mikrofon.

Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání HomePodu z iPhone/iPadu/Macu (6)

Homepod je možné ovládat z ovládacího center (Control Center)za předpokladu, že váš telefon je na tom samé WiFi jako Homepod (trochu otravné, uvážíte-li že Apple toto nepotřebuje). Stačí podržet prst na Hudbě/Music kde najdete možnost přepínat mezi ovládáním telefonu a HomePodu (Control Other Speakers & TVs).

Jak na Apple HomePod (mini): Zprovoznění, změna WiFi, Nastavení a jak aktualizovat (1)

Apple na konci roku 2020 přišlo s menším (a hlavně cenově přijatelnějším) modelem chytrého reproduktoru Apple Home Pod Mini,  v polovině ledna se zadařilo a Alze dorazilo pár kusů, takže je čas se podívat další zařízení do chytré domácnosti. HomePod Mini má samozřejmě předchůdce, klasický HomePod. Ten je ale více … Pokračování textu Jak na Apple HomePod (mini): Zprovoznění, změna WiFi, Nastavení a jak aktualizovat (1)