Pokud máte nový počítač či notebook, tak se vás příliš potřeba umět zjistit teplotu procesoru, grafické karty a dalších komponent netýká. U starších počítačů už ale může být dost vhodně vědět jak na tom jste – prach, méně funkční teplovodivá pasta na procesoru, možná i potíže s ventilátory (jsou ve zdroji, mohou být skříni, jsou na procesoru i grafické kartě) mohou vést k tomu, že teploty stoupají. Řeč o tom byla už v Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat?
Pro sledování teploty je nejjednodušší použít některé z programů/aplikací, které se na to specializují. Prakticky všechny jsou dostupné zdarma, jen u některých si při instalaci dejte pozor – bývá tam přibalené nějaké bundleware či crapware, takže ho nezapomeňte potlačit.
Osobně používám SpeedFan – ten mimo jiné umí poskytnout data pro RainMeter, takže mohu mít přímo na ploše zobrazenou teplotu procesoru a grafické karty. Umí i nastavovat rychlost otáčení ventilátorů.
Hodně dobré je CrystalDiskInfo pokud chcete řešit pevné disky. Umí toho daleko víc, než pouhé monitorování teplot, takže si ho určitě pořiďte – hodí se třeba i pro zkoumání jak je na tom váš pevný disk či SSD z pohledu životnosti.
CoreTemp je pouze pro sledování CPU. Ale přesně tady si dejte si pozor ať si při instalaci nenaistalujete nějaký ten odpad)
TIP: Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší
HWiNFO umí monitorovat CPU, RAM, HDD, SSD, baterii a další součástky.
HWMonitor má i placenou verzi, ale potřebovat ji nebudete. Zdarma dostupná umí vše potřebné – vedle teplotních senzorů umí i řadu dalších.
Pokud chcete tipy na další pomůcky pro Windows, tak tady jsou. Prakticky všechny jsou dostupné zdarma
- CAM od NZXT
- Open Hardware Monitor (Open Source)
- AIDA64
- Intel XTU (pouze CPU a pouze Intel)
- AMD Ryzen Master (pouze CPU a pouze AMD)
- Nvidia Control Panel a AMD Catalyst Control Center co se tuším dnes jmenuje Radeon Software (pouze GPU)
- MSI Afterburner, ASUS GPU Tweak pro karty dalších výrobců(GPU)
V Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá? najdete ještě některé konkrétnější informace týkající se monitorování GPU (grafických karet).
V Linuxu to může být trochu složitější
Pro Ubuntu například opatřete lm-sensors (k tomu se hodí ještě Xsensors) nebo psensor (ten umí grafickou podobu). Případně hardinfo či conky. Bez pořizování ničeho můžete zkusit příkaz „acpi -V„, ale pozor, v některých systémech to nebude dávat žádné výstupy.
Případně i viz tip Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor ve kterém je detailněji ukázána právě psensor.
Pro Mac OS najdete potřebné v Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory.
Tipy týkající se Windows 11
TIP#2719: Proč se mi ve Windows 11 zobrazuje obrázek mikrofonu s křížkem na červeném pozadí? (aktualizováno)
Když se mi to poprvé stalo, tak jsem moc nechápal. Náhle se kdesi nahoře vlevo objevila podivná ikonka mikrofonu s křížkem na červeném pozadí. Nedalo se s nic dělat. Nešla přesunout, nebyla…
TIP#2822: Jak se z Windows 11 (i starších) dostat k souborům na Androidu. Nově s pomocí Phone Link
Android naštěstí není tak odmítavý jako jablečné věci, které vás pustí pouze k fotkám a videím, a není to nijak složité se po připojení přes USB dostat i k dalším souborům, které…
TIP#2821: Jak ovládat Windows Security (Zabezpečení Windows, dříve Defender) z příkazové řádky?
Windows Security najdete klasicky v Nastavení -> Soukromí a zabezpečení -> Zabezpečení Windows. Můžete ale využít PowerShell a z příkazové řádky řešit podstatné věci. Související příspěvky TIP#2432: Jak se zbavit Smart Screen…
TIP#2756: Windows 11 ve virtuálním stroji (či dokonce přímo na PC) zdarma? Nic složitého. Na devadesát dní
Microsoft nabízí vývojářům Windows Development Environment (WDE) kde je možné získat image virtuálních Windows 11 a používat je po dobu devadesát dní, aniž byste museli aktivovat, tedy koupit si licenci. Související příspěvky…
TIP#2751: Máte pod kurzorem myši při stisku tlačítka žluté či modré kolečko? Jak to vypnout
Vlastně netuším jak se mi to povedlo zapnout, ale řekl bych, že to bylo nějaké mylné stisknutí kombinace. kláves. Pod kurzem myši se při kliknutí začalo objevovat žluté kolečko. Iritující kolečko. Související…
TIP#2662: Jak ve Windows 11 spustit původní verzi Task Manageru?
Task Manager se ve Windows 11 dočkal nové podoby, ale nemusíte zoufat, stále můžete spustit původní podobu. Související příspěvky TIP#2821: Jak ovládat Windows Security (Zabezpečení Windows, dříve Defender) z příkazové řádky? TIP#2650:…
TIP#2650: Nepoužíváte ve Windows OneDrive? Vypněte si ho nebo odstraňte
Nedávno jsem vyřešil dlouhodobý problém se zálohováním MacBooku přes Time Machine. Odstranil jsem Google Drive a rázem zálohování funguje a netrvá hodiny a hodiny. Google Drive vs. Time Machine byl nekonečný souboj…
TIP#2611: Jak ve Windows spustit klávesovou zkratkou program. Aktivovat, pokud už spuštěný je
Jedna z věcí co Windows už dlouho vlastně neumí. Můžete zkratce (shortcut) programu definovat klávesovou zkratku, ale musí to být Ctrl+Alt+něco a vždy ho to znovu spustí i když je již spuštěný.…
TIP#2534: Jak ve Windows přesunout okno ztracené mimo obrazovku zpět na plochu
Tohle je prostě nepostradatelná věc. Ať už máte jeden či více displejů, dříve nebo později se vám povede okno přesunout (nebo také otevřít) někde jinde, než na tom místě, na které se…
TIP#2519: Jak zakázat (nejen) tlačítko Browser Essentials/Základní karty prohlížeče (srdíčko) na panelu nástrojů Edge
Těžko říct jak si vlastně Microsoft představuje budoucnost Edge, ale prozatím je charakteristická neustálým přidáváním nového balastu. Jednou z takových věcí je “srdíčko” v panelu nástrojů. Související příspěvky Umí Microsoft Edge rozšíření?…
TIP#2452: Windows ukládají JPEGy jako .JFIF? Zbavte se toho
Nevím proč, ale potkalo mě to taky. Windows 11 začaly všechno .jpg/.jpeg ukládat jako .jfif. Soubor samotný stále je JPEG, ale přípona se změnila a ve většině případů znemožňuje použití. Přitom stačí…
TIP#2438: Kde na klávesnici najdu klávesu Win?
Někdy před pár dny jsem ženě říkal, že má stisknout něco jako Win+Shift+S. A nešlo to, nemohla na klávesnici najít žádnou Win klávesu. Na mé klávesnici (Logitech MX Keys Mechanica, na obrázku…
TIP#2432: Jak se zbavit Smart Screen filtru ve Windows
Smart Screen Filter je součást Microsoft Defender (přejmenované na Microsoft Security) aplikace, tedy antivirového/bezpečnostního řešení Microsoftu. Slouží k ochraně proti phishingu a malware a není příliš praktické nemít právě Smart Screen filtr…
TIP#2421: Jak ve Windows 11 zabránit ukládání souborů a složek do OneDrive. Jak OneDrive nespouštět a odstranit
OneDrive ve Windows 11 se dočkal poněkud důkladnější integrace do systému a také jedné zásadní změny oproti Windows 10 – automaticky zálohuje soubory a složky do OneDrive. Což je něco, co možná…
TIP#2419: Jak ve Windows 10/11 zjistit stav baterie Bluetooth zařízení?
Tohle je neznámo proč nesmírně složitá věc, ačkoliv je to něco co prostě budete denodenně potřebovat pokud máte nějaká ta zařízení připojená přes Bluetooth – myši, klávesnice, sluchátka zejména. Související příspěvky TIP#2822:…