@365tipu

TIP#1457: Jak v Google Sheets (Tabulky Google) třídit podle sloupce

Google Sheets je nástroj na práci s tabulkami (daty ve formě tabulek) a níže popsané se vám bude hodit i pro Microsoft Excel a v zásadě jakýkoliv tabulkový editor.

Velmi často potřebujete data v tabulce utřídit podle konkrétního sloupce – je to přitom překvapivě snadné, ale pokud to někdo nikdy nedělal, možná ho to nenapadne.

První možnost – podle sloupce

Označte si sloupec (podle kterého chcete třídit) jeho výběrem (klikněte na písmeno v záhlaví) a vyvolejte kontextové menu (pravým tlačítkem myši nebo kliknutím na šipku co se objevila v políčku záhlaví).

2019-10-05 08_58_25-google-user-data-requests - Google Sheets.png

V menu najdete Sort Sheet/Utřídit tabulku A-Z/Z-A (vzestupně/sestupně). Stačí si vybrat. Po kliknutí se utřídí celá tabulka. Pokud se vám to nepovedlo, stačí použít Undo/Vrátit zpět (Ctrl+Z).

2019-10-05 09_00_50-google-user-data-requests - Google Sheets.png

TIP: Třídit můžete i podle více sloupců. Stačí vybrat více než jeden a třídění bude probíhat v kombinaci více sloupců – postupně v pořadí výběru, pochopitelně.

Druhá možnost – podle sloupce

V menu Data najdete volbu pro sestupné/vzestupné utřídění – tam stačí když máte kurzor v sloupci podle kterého chcete tabulku utřídit. Není nutné ho mít celý označený.

TIP: Pokud má vaše tabulku v první řádce hlavičky sloupců, tak je dobré si ji zmrazit/Freeze

Třetí možnost – určitý rozsah

Někdy můžete potřebovat utřídit nikoliv celou tabulku, ale pouze určitý rozsah buněk. Je to také snadné, prostě si označte onen rozsah buněk a z kontextového menu (pravé tlačítko myši) vyberte Utřídit rozsah/Sort Range.

2019-10-05 09_04_58-google-user-data-requests - Google Sheets.png

Můžete si vybrat podle kterého sloupce ve výběru třídit, vzestupně/sestupně, zda vybraná data mají první  řádku jako hlavičku (ta se do třídění nezapojí) a můžete přidat i další sloupce pro třídění (pokud má váš výběr více sloupců)

Důležitá poznámka

Pokud použijete na tabulku utřídění, tak stejně utříděnou ji uvidí všichni další lidé, se kterými tabulku sdílíte (mají k ní přístup).

Další užitečné tipy pro Google Sheets či Excel

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky