TIP#1744: Jak filtrovat Google Tabulky aniž byste tím ovlivnili ostatní uživatele

Google Sheets (Tabulky Google) jsou skvělá alternativa pro Microsoft Excel mající zásadní výhodu v možností práce více lidí s tabulkou, aniž by bylo potřeba řešit nějaké posílání souborů. Přináší to ale i jednu nepříjemnou vlastnost – pokud si někdo začne filtrovat tabulku podle nějakých kritérií, tak tím ovlivní to jak i ostatní uživatelé uvidí obsah v tabulce.

Klasické Data -> Vytvořit Filtr je totiž aplikováno pro kohokoliv, kdo se na tabulku dívá. A pokud si nevšimne, že dochází k nějaké filtraci (napoví mu jenom symboly v záhlaví sloupců), tak si nemusí uvědomit, že možná nevidí všechna data.

Předejít tomu jde tak, že nepoužijete Vytvořit Filtr – jděte na to přes Data -> Zobrazení Filtrů/Filter Views -> Vytvořit nové zobrazení filtru/Create New Filter View. Můžete tak vytvořit vlastní filtraci (výsledek uvidíte jenom vy) a pojmenovat ji. V Zobrazení filtrů se pak objeví každá vytvořená filtrace a kdokoliv z uživatelů (i těch co mají přístup pouze pro čtení) ji bude moci použít.  Nezapomínejte takto vytvořené Zobrazení filtru dobře pojmenovat.

V tato vytvářených „pohledech“ (byl by to možná lepší termín než Zobrazení filtru) můžete dělat vše, co jste byli zvykli u klasické filtrace – třídit, filtrovat podle podmínek a hodnot, řadit/filtrovat pole barev i vybírat konkrétní hodnoty a samozřejmě aplikovat filtraci na více sloupců.  Stačí kliknout na symbol filtrace v záhlaví  vše potřebné nastavit.

Oproti klasickému filtrování co ovlivní všechny je Zobrazení filtru odlišné i v provedení – vždy uvidíte ono tmavé orámování. Opustit musíte kliknutím na křížek vpravo nahoře.

Vpravo nahoře také najdete ozubené kolečko vyvolávající menu s možností přejmenování (můžete také kliknutím na název a změnou), aktualizace rozsahu (což můžete udělat i kliknutím do Rozsah a opravou), duplikaci (vytvoří vám duplikát Zobrazení filtru) a smazání.  Stejně možnosti se skrývají v Data -> Zobrazení Filtrů/Filter Views -> Možnosti zobrazení filtru/Filter view options.

Až tedy budete příště potřebovat filtrovat sdílenou tabulku, tak nezapomeňte jít na to přes Data -> Zobrazení Filtrů/Filter Views -> Vytvořit nové zobrazení filtru/Create New Filter View. Neovlivníte tím další lidi a navíc si vytvořit filtr, který můžete opakovaně používat.

Další tipy týkající se Google Sheets

TIP#1654: Jak v Excelu nebo Google Sheets skočit na poslední řádku kde jsou data

Je vlastně docela s podivem, že Google ani Microsoft do svých tabulkových procesorů nedali nějakou snadnou možnost jak se dostat na poslední řádku kde jsou nějaká data. Tedy na „konec“ tabulky. K dispozici je totiž pár klávesových zkratek, ale vždy je budete muset nějak zkombinovat abyste dosáhli konce dat spolehlivě.

TIP#1645: Jak v Excelu (a Google Sheets) zaokrouhlit?

Jsme zpět u snadných věcí. Tedy užitečných základů pro Microsoft Office a Google Sheets (Tabulky Google). Zaokrouhlování je snadné, prostě máte nějaké číslo a chcete ho zaokrouhlit na určitý počet desetinných míst nebo na nějakou hezčí podobu zaokrouhlením (například) na celé desítky. Základním principem zaokrouhlování navíc je, že se zaokrouhlujeme směrem nahoru nebo dolů podle … Pokračování textu TIP#1645: Jak v Excelu (a Google Sheets) zaokrouhlit?

TIP#1643: Jak v Google Sheets změnit zemi a formátování data

Tahle věc vám bude nepochybně pít krev. Budete mít Google Sheet (tabulku) ve které potřebujete zadávat datum. A nikdy nebudete mít jistotu, jestli je tam dd/mm/rrrr nebo mm/dd/rrrr. Bude se to navíc projevovat tak, že chcete zadat 1. června 2020 (tedy 1/6/2020) a ono to po zadání suverénně pochopí, že jste zadali 6. ledna 2020.

TIP#1389: Jak v Google Dokumentech/Tabulkách (Docs/Sheets) vytvořit (opravit a zrušit) odkaz

Někdy před týdnem jsem řešil takovou tu základní věc, u které vás nikdy nenapadne, že může být problém. Jak v Google dokumentu vytvořit odkaz. Základy co člověk zná roky a vlastně mu ani nedochází, že někdo „nový“ tohle vůbec neumí. Netuší ani že to jde a i když možná tuší co to je ten „odkaz“, … Pokračování textu TIP#1389: Jak v Google Dokumentech/Tabulkách (Docs/Sheets) vytvořit (opravit a zrušit) odkaz

TIP#1339: Jak v Google Sheets odstranit prázdné řádky

Tohle jste už určitě někdy v minulosti řešili. Máte tabulku (sheet) v Google Sheets (Tabulkách) a chcete se zbavit prázdných řádek. Pokud je tabulka krátká, tak to není problém udělat ručně – prostě kliknete pravým tlačítkem na číslo řádky a vyberete Odstranit řádek. Jenže co dělat, pokud je těch řádek příliš?

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.