Mám daleko více v oblibě klasická drátově připojená sluchátka než jakoukoliv bezdrátovou podobu. Totéž ostatně platí i o myši, raději ty drátové. Oboje to má dost společného, prostě nevýhody bezdrátů se projevují všude, kde se něco bezdrátového vyskytuje. Myš teď ale nechme stranou, pojďme se podívat na sluchátka.
1) Nikdy nemůžete mít jenom bezdrátová sluchátka
První zásadní nedostatek, čistě s jedněmi bezdrátovými sluchátky si nevystačíte, vždy budete potřebovat mít v záloze další, osobně dodám, že určitě klasická. Nejčastěji pro moment, že budete muset bezdrátová sluchátka nabít. Někdy ale budete potřebovat sluchátka připojit drátově (některá bezdrátová mají i konektor pro klasické připojení).
S těmi bezdrátovými je to navíc takové, že pokud zůstane pouze u nich, tak stejně budete potřebovat mít prostě náhradní. A to už je jednodušší mít drátové a bezdrátové. Dává to více možností.
2) Bezdrátová budou vždy mít nižší kvalitu než klasika
Osobně tenhle důvod moc neřeším, mám nějaká středně drahá a středně kvalitní sluchátka, necítím potřebu mít zcela dokonalé kousky (třeba od Bose), většinou slouží jako zvuková kulisa, hradba proti zvukům zvenčí. Navíc používám sluchátka jenom k počítači, občas když pracuji s notebookem, pro mobilní telefon potřebu sluchátek nemám vůbec žádnou. Platí to ale všude, pokud vám jde o opravdu špičkový poslech, jděte do klasických drátových. Buď dostanete lepší kvalitu, nebo stejnou kvalitu za menší peníze.
U bezdrátových se navíc objevuje i zpoždění. Pro poslech hudby to bude asi jedno, ale pro hraní her nebo pro tvorbu hudby to je velmi nepříjemné. A ne, nebavím se o něčem zanedbatelném. Klasická sluchátka mají zpoždění někde okolo 7 milisekund, bezdrátová okolo 166 milisekund.

TIP: Fitbit Flyer, sportovní sluchátka k chytrým hodinkám Ionic co se hodí i bez nich (recenze)
3) Klasické vydrží déle
Tento argument není o mechanické trvanlivosti, ta je stejná. Problém s bezdrátovými je s bateriemi, po roce začnou odcházet, za dva roky už bude výdrž výrazně nižší. Za rok či dva se Bluetooth technologie posune, takže pár let stará sluchátka jsou už jen historický kousek do muzea. U klasických sluchátek je vše stále stejné. A vhodné zmínit je i to, že ta klasická můžete připojit k čemukoliv co má konektor.
4) Opravitelnost
Je dost pravděpodobné, že klasická sluchátka s klasickým připojením bude snadné opravit. U bluetooth to bude horší, jsou tu baterie, je tu podstatně složitější elektronika.
5) Baterie
Už to bylo párkrát zmíněno, ale bezdrátová sluchátka mají zásadní problém – je potřeba je dobíjet. Řada z nich nevydrží nepřetržité hrát ani celý den, takže pokud používáte sluchátka k celodenní práci, na bezdrátová zapomeňte. Nabíjeni zpravidla není bezdrátové (indukční) a už vůbec ne dálkově indukční, takže budete řešit jakým kabelem a jakým konektorem nabíjet. Je dost jisté, že to nebude stejný konektor jakým nabíjíte telefon. Dojde-li vám šťáva, je konec s posloucháním a budete muset desítky minut až hodiny počkat než se sluchátka nabijí. Plus samozřejmě i ona zmíněná nepříjemnost, že baterie po roce či dvou už nebudou nic moc a s výměnou se nepočítá.
TIP: Když už tu probíráme sluchátka – Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon?
6) Přepojování mezi zařízeními
U Bluetooth asi už tušíte, že k jednomu zařízení připojit více stejných věcí bývá problematické – občas to nejde vůbec, občas jdou připojit dvě. Stejné to může být, když chcete jedny sluchátka používat s více zařízeními. Navíc je to Bluetooth, takže čas od času budete podnikat nekonečně kolečko v podobě vypnout-zapnout, vypnout-zapnout. Drátové prostě zapojíte do jakéhokoliv zvukového konektoru.
Ano, klasické drátové budou vyžadovat, aby mezi sluchátky (na vaší hlavě) a počítačem vedl kabel. Budete si muset dávat pozor, abyste ho nezamotali do opěradla židle a sluchátka neletěla na zem. Nebude se sluchátky moci chodit po místnosti. Ale na tohle určitě budete mít nějaká obyčejnější bezdrátová sluchátka. Nebo si můžete pořídit nějaké to hardware co umí přes Bluetooth připojit klasická sluchátka s kabelem (třeba Fonestar BRX-3033).
Osobně mám klasická sluchátka zapojená do počítače (Audio-technica ATH-AVC500, na fotce vpravo) a jedna bezdrátová, která ale připojuji k iPadu (třeba když si dávám ranní rotoped a jde o Lamax Beat Blaze B-1 a spíše o nouzovku). V zásobě ještě výše zmíněný Fitbit Flyer, tedy sportovní sluchátka
TIP: Jak do jednoho audio konektoru v počítači/mobilu připojit dvoje sluchátka
7) Bluetooth
Pokud máte klasický počítač, tak je velmi pravděpodobně, že v něm stejně Bluetooth není. Všechna ta dodatečná Bluetooth udělátka co si můžete pořídit budou problematická – mají katastrofální ovladače, obrovské, neaktuální. Budete čas od času slyšet lupání, protože ovladače těchhle věcí (co se zapojují do USB portu) je mizérie. Ostatně viz Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?
S Bluetooth je spojené i peklo s párováním, které je částečně popsané už v předchozím bodě, ale projeví se i když chcete vlastní sluchátka použít na nějakém cizím zařízení.
TIP: Důležité čtení Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?
8) Více sluchátek z jednoho zdroje zvuku
Bezdrátová sluchátka vám neumožní na jeden počítač napojit více sluchátek najednou, vždy budou přehrávat jenom na jedna. U klasických si můžete pořídit rozbočovač, který prostě z jednoho konektoru udělá dva (třeba PremiumCord Kabelová rozdvojka 3,5 Jack M – 2xF). Pokud budete namítat, že přece „splitter“ existuje i pro Bluetooth, tak budete mít pravdu – je ale výrazně dražší a přináší řadu dalších problémů s kvalitou (mimochodem na Alza.cz to nevypadá, že by něco takového měli)
DODATEK: Honza Gál na Twitteru psal, že macOS umí posílat do více zařízení, tak jen pro jistotu doplňuji.
POZNÁMKA: Nějaké další argumenty pro/proti drátovým či bezdrátovým? Dejte vědět
Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2798: Co je to šuplera. K čemu slouží? A víte, že ji můžete mít i digitální?
Šuplera (ale i šupléra), delším názvem posuvné měřítko/měřidlo, je základní vybavení dílny. Jak delší pojmenování napovídá, jde o pomůcku pro měření – vnějších i vnitřních rozměrů – délky, průměru, hloubky. Hodí se…
-
TIP#2797: Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Originál? Předplatné? Nebo alternativy?
Bude to brzy rok, co jsme domů pořídili HP Deskjet 2700. Povídání k tomu je v První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+ a prozatím zůstáváme u měsíčního…
-
Nákupní rádce (27): Nalepovací hřebík. Francovka. Jo! USB Hub 9-in-1. Závěsné vaku vaky
Sixtol Organizér do kufru auta. Taková blbost a vono to stojí 450 korun!! AlzaErgo stoly. HP 250 G9 Dark Ash. Creative OUTLIER PRO sluchátka. ASUS Zenbook 14 OLED. M.2 SSD. Rowenta RO3786EA.…
-
TIP#2792: Kde nakupovat na Internetu v zahraničí (tedy hlavně “v Číně”)? A čím to může být rizikové
Teď to tak nějak frčí. S nástupem Temu či Shein se svět diví, jak je možné zaplavit trh vetešnictvím za minimální ceny, s nulovým dopravným a v balíčku skoro kamkoliv do (většinou)…
-
TIP#2789: M.2? NVMe nebo SATA? Jak je to s těmi klíči? A jaké délky nesou které označení
SSD. Skvělá věc. Solid State Disk (Drive) plným názvem, což je taky důvod, proč nedává smysl psát “SSD Disk”, Ale to je vedlejší, dnes bude řeč o rozhraní označeném jako M.2 a…
-
Hlouposti z Aliexpressu (2): Brýle všeho druhu. Další silné neodymové magnety. Parakordový provázek
Vidličko-lžíce. Navigace pro motorkáře. Cyklo oblečení. Fascinující ty „SEO popisky“. Nabíječka, lampička, hodiny, reproduktor. GPS Tracker z Ali Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi…
-
TIP#2787: Router? Hub? Switch? Co všechna ta pojmenování znamenají? Pojďme si projít více než deset termínů
Router, hub, switch, a další zařízení jsou pojmy, které se běžně používají v oblasti počítačových sítí. Související příspěvky TIP#885: Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů TIP#380: Jak na Internet…
-
Nákupní rádce (26): Skvělý 27″ MSI s Quad HD. Sodastream do myčky. Google Pixel 9 je venku
Udělátko na čištění okapů. Užitečná sada nástrojů. Venkovní chytrá zásuvka od Evolveo. Cable Clips. Meross Smart Water Leak Sensor. MagSafe, tripod i do ruky. Teisseire má slušnou nabídku příchut. Gumicuk, a Tessan…
-
TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
Nákupní rádce (25): Jak vyndáváte klíšťata? Moleskine, letitá klasika. Velcro. Organizér kabelů. Tipy na powerbanky
Čistící hmota co má kouzelný název. VESA adaptér. SwitchBot teplo/vlhkoměr a skvělý Hub co umí IrDa. Plachta na kolo. SodaStream flašky. Tesla Smart Sensor Smoke. Pozicovatelný držák na tablet či telefon Související…
-
Nákupní rádce (24): Odsávačka pájky. Krásné barevné tašky na třídění odpadu. Herní tichá USB klávesnice hýřící RGB. Skvělý Victorinox Swiss Champ
Z Flip6, Z Fold6 lze předobjednat. Nabíječka pro cesty po světě. Zigbee+Tuya. 16 A do krabice. AlzaPower Station v akci. Dlouho jsem nezkoušel hádanku. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
Nákupní rádce (23): Pouzdra na laptop či tablet? Co Cable Storage Bag? Přepěťové zásuvky. Kobo Clara BW a jailbreak
ASUS Vivobook 15. Chladící podložka pro psa a ventilátor. Anti-spy Screen Protector. HDMI Switch udělátko. Klasická kostka se čtyřmi zásuvkami, ale navíc už je tam USB. Logitech, malá, lehká herní myš Související…
-
Nákupní rádce (22): Skvělý Pineboard HatDrive! Nano. LED hudební žárovka. Pouzdro na M2 SSD. Apple Watch řemínky.
Kroužek na klíče. Pekáček? S chytrou poklicí. Fascinující ty „SEO popisky“. Výstražná oranžová vesta a motolékárnička. Gola sada. Odstraňovač samolepek. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si…