Mám daleko více v oblibě klasická drátově připojená sluchátka než jakoukoliv bezdrátovou podobu. Totéž ostatně platí i o myši, raději ty drátové. Oboje to má dost společného, prostě nevýhody bezdrátů se projevují všude, kde se něco bezdrátového vyskytuje. Myš teď ale nechme stranou, pojďme se podívat na sluchátka.
1) Nikdy nemůžete mít jenom bezdrátová sluchátka
První zásadní nedostatek, čistě s jedněmi bezdrátovými sluchátky si nevystačíte, vždy budete potřebovat mít v záloze další, osobně dodám, že určitě klasická. Nejčastěji pro moment, že budete muset bezdrátová sluchátka nabít. Někdy ale budete potřebovat sluchátka připojit drátově (některá bezdrátová mají i konektor pro klasické připojení).
S těmi bezdrátovými je to navíc takové, že pokud zůstane pouze u nich, tak stejně budete potřebovat mít prostě náhradní. A to už je jednodušší mít drátové a bezdrátové. Dává to více možností.
2) Bezdrátová budou vždy mít nižší kvalitu než klasika
Osobně tenhle důvod moc neřeším, mám nějaká středně drahá a středně kvalitní sluchátka, necítím potřebu mít zcela dokonalé kousky (třeba od Bose), většinou slouží jako zvuková kulisa, hradba proti zvukům zvenčí. Navíc používám sluchátka jenom k počítači, občas když pracuji s notebookem, pro mobilní telefon potřebu sluchátek nemám vůbec žádnou. Platí to ale všude, pokud vám jde o opravdu špičkový poslech, jděte do klasických drátových. Buď dostanete lepší kvalitu, nebo stejnou kvalitu za menší peníze.
U bezdrátových se navíc objevuje i zpoždění. Pro poslech hudby to bude asi jedno, ale pro hraní her nebo pro tvorbu hudby to je velmi nepříjemné. A ne, nebavím se o něčem zanedbatelném. Klasická sluchátka mají zpoždění někde okolo 7 milisekund, bezdrátová okolo 166 milisekund.

TIP: Fitbit Flyer, sportovní sluchátka k chytrým hodinkám Ionic co se hodí i bez nich (recenze)
3) Klasické vydrží déle
Tento argument není o mechanické trvanlivosti, ta je stejná. Problém s bezdrátovými je s bateriemi, po roce začnou odcházet, za dva roky už bude výdrž výrazně nižší. Za rok či dva se Bluetooth technologie posune, takže pár let stará sluchátka jsou už jen historický kousek do muzea. U klasických sluchátek je vše stále stejné. A vhodné zmínit je i to, že ta klasická můžete připojit k čemukoliv co má konektor.
4) Opravitelnost
Je dost pravděpodobné, že klasická sluchátka s klasickým připojením bude snadné opravit. U bluetooth to bude horší, jsou tu baterie, je tu podstatně složitější elektronika.
5) Baterie
Už to bylo párkrát zmíněno, ale bezdrátová sluchátka mají zásadní problém – je potřeba je dobíjet. Řada z nich nevydrží nepřetržité hrát ani celý den, takže pokud používáte sluchátka k celodenní práci, na bezdrátová zapomeňte. Nabíjeni zpravidla není bezdrátové (indukční) a už vůbec ne dálkově indukční, takže budete řešit jakým kabelem a jakým konektorem nabíjet. Je dost jisté, že to nebude stejný konektor jakým nabíjíte telefon. Dojde-li vám šťáva, je konec s posloucháním a budete muset desítky minut až hodiny počkat než se sluchátka nabijí. Plus samozřejmě i ona zmíněná nepříjemnost, že baterie po roce či dvou už nebudou nic moc a s výměnou se nepočítá.
TIP: Když už tu probíráme sluchátka – Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon?
6) Přepojování mezi zařízeními
U Bluetooth asi už tušíte, že k jednomu zařízení připojit více stejných věcí bývá problematické – občas to nejde vůbec, občas jdou připojit dvě. Stejné to může být, když chcete jedny sluchátka používat s více zařízeními. Navíc je to Bluetooth, takže čas od času budete podnikat nekonečně kolečko v podobě vypnout-zapnout, vypnout-zapnout. Drátové prostě zapojíte do jakéhokoliv zvukového konektoru.
Ano, klasické drátové budou vyžadovat, aby mezi sluchátky (na vaší hlavě) a počítačem vedl kabel. Budete si muset dávat pozor, abyste ho nezamotali do opěradla židle a sluchátka neletěla na zem. Nebude se sluchátky moci chodit po místnosti. Ale na tohle určitě budete mít nějaká obyčejnější bezdrátová sluchátka. Nebo si můžete pořídit nějaké to hardware co umí přes Bluetooth připojit klasická sluchátka s kabelem (třeba Fonestar BRX-3033).
Osobně mám klasická sluchátka zapojená do počítače (Audio-technica ATH-AVC500, na fotce vpravo) a jedna bezdrátová, která ale připojuji k iPadu (třeba když si dávám ranní rotoped a jde o Lamax Beat Blaze B-1 a spíše o nouzovku). V zásobě ještě výše zmíněný Fitbit Flyer, tedy sportovní sluchátka
TIP: Jak do jednoho audio konektoru v počítači/mobilu připojit dvoje sluchátka
7) Bluetooth
Pokud máte klasický počítač, tak je velmi pravděpodobně, že v něm stejně Bluetooth není. Všechna ta dodatečná Bluetooth udělátka co si můžete pořídit budou problematická – mají katastrofální ovladače, obrovské, neaktuální. Budete čas od času slyšet lupání, protože ovladače těchhle věcí (co se zapojují do USB portu) je mizérie. Ostatně viz Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?
S Bluetooth je spojené i peklo s párováním, které je částečně popsané už v předchozím bodě, ale projeví se i když chcete vlastní sluchátka použít na nějakém cizím zařízení.
TIP: Důležité čtení Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?
8) Více sluchátek z jednoho zdroje zvuku
Bezdrátová sluchátka vám neumožní na jeden počítač napojit více sluchátek najednou, vždy budou přehrávat jenom na jedna. U klasických si můžete pořídit rozbočovač, který prostě z jednoho konektoru udělá dva (třeba PremiumCord Kabelová rozdvojka 3,5 Jack M – 2xF). Pokud budete namítat, že přece „splitter“ existuje i pro Bluetooth, tak budete mít pravdu – je ale výrazně dražší a přináší řadu dalších problémů s kvalitou (mimochodem na Alza.cz to nevypadá, že by něco takového měli)
DODATEK: Honza Gál na Twitteru psal, že macOS umí posílat do více zařízení, tak jen pro jistotu doplňuji.
POZNÁMKA: Nějaké další argumenty pro/proti drátovým či bezdrátovým? Dejte vědět
Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…
-
Nákupní rádce (35): Máte UPSku? Běžná Apple EarPods. Neprodávanější v Mega Slevách. Boží zvonek na kolo
Víte co a k čemu je pokosnice? Micro USB-B znáte? Něco co se bude hodit pro příští Vánoce. Retro Casio hodinky. Termo (chytrá) hlavice. Chytrá venkovní zásuvka. Skvělá herní podložka. Související příspěvky…
-
Hlouposti z Aliexpressu (4): Teleskopický magnet. Cestovní váha. Náprava pantů ve skříni. Multimetr
Obskurní polička. Zelená duše. Univerzální zdroj. Držák na mobil na kolo. Užitečné poznámky pro kupování USB nabíječek. Stojánky. Levandule a další drobnosti Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
Nákupní rádce (34): Multimetr. Tři v jednom USB. Plastelína. Cestovní příruční šicí stroj. Thunderbolt 3 kabel
Dost boží hračka pro děti. Máte doma legendu? Chladící podložka pod notebook. Hlavice na topení od Tesly. Cyklopočítadlo. VelcroStrap+. Lego. PocketBook 629. Sekyrka. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček?…
-
Nákupní rádce (33): Sinclair ZX Spectrum. Tepelně spínaná zásuvka. TOP věci co nejvíc zaujaly za celou dobu doporučování
USB Hub 2 in 4. Solight chytrá zásuvka. batoh na notebook. Termální infrakamera. Příjemně levný monitor Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?…
-
Nákupní rádce (32): Čas pořídit SSD. Doporučení na knížku. Čistící hmota s bezva názvem. Netatmo za půli
AlzaPower Velcrostrap. Stojánky z Ali. Logitech MX Mini Mechanical. Slevy na Samsung věci. USB-C > HDMI. LED lampa Extol. Blackfriday = LEGO. Microsoft 365 Family Související příspěvky TIP#2629: Jaká je levná 40”…