Váš tablet či telefon je něco, co se velmi snadno může ocitnout v cizích rukou – stačí někde zapomenout, ztratit, nebo podlehnout nějakému nenechavému zloději. Měli byste vědět, že obsah vašeho mobilu a tabletu je velmi lákavý – najdete se tam řada osobních informací, fotografií, dokumentů, přihlašovacích údajů a mnohdy je možné takováto zařízení zneužít pro placení.
Notebook či laptop zcela určitě chráníte šifrováním a měli byste vědět, že tablet či telefon je nutné chránit stejným způsobem. Je to zpravidla velmi jednoduché, zejména pokud máte některou z aktuálnějších verzí iOSu či Androidu – tam stačí nastavit PIN či heslo a operační systém sám se postará o šifrování paměti.
TIP: Pro Android se tohle řešilo už v Jak chránit váš telefon s Androidem šifrováním? A proč to dělat?. A podobně pro iPhone a iPad v Jak chránit váš iPhone či iPad šifrováním? A proč to dělat?
U Androidu pamatujte na to, že případná paměťová (microSD) karta není automaticky šifrovaná a musíte to zajistit ručně.
Pokud používáte tablet s Windows, tak tam to funguje stejně jako u počítače s Windows – je velmi žádoucí si zapnout šifrování disku a i zde pamatovat na případnou paměťovou kartu. Řeč je o tom případně v Jak chránit notebook (laptop) pro případ ztráty či odcizení? a o šifrování v Jak na Windows 10/11 zapnout šifrování disku
Nezapomínejte chránit telefon/tablet uzamčením. Tady se vám bude hodit Čím bezpečněji chránit telefon? PIN? Gesto? Otisk prstu? Heslo? protože řada lidí si myslí, že PIN v podobě 1234(5) či 1111 chrání jejich telefon. Stejně tak jako věří tomu že na displeji snadno rozpoznatelná odemykací šmouha je k něčemu dobrá.
Najít ztracené zařízení a smazat ho na dálku
Vedle nutnosti šifrování pamatujte u telefonů a tabletů i na dost zásadní potřebu mít zapnutou možnost najít zařízení na dálku a také ho na dálku smazat.
O tomhle je pro Android řeč v Android Device Manager vám umožní najít i smazat váš telefon či tablet a Google Najdi moje zařízení vám může říct kde je mobil. Ale také třeba kde je vaše dítko
Pro Windows 10 se podívejte do Jak nastavit notebook či tablet s Windows 10 pro dohledání v případě ztráty či odcizení?
iOS (a tedy iPhone či iPad i Apple Watch) mají tohle jako součást služeb iCloudu pod názvem Find My iPhone – icloud.com/find. Můžete tam zjistit adresu všech zařízení, kde jste si tuto funkčnost aktivovali (včetně polohy zařízení s dalšími účty, které jste si přidali do Rodiny). Můžete si i přímo do iPhone/iPadu pořídit aplikaci Find My iPhone
Výše popsané bude pro iOS fungovat samozřejmě jenom pokud na zařízení je aktivní sledování/zjišťování polohy (GPS) a musíte si tuto funkčnost aktivovat. To se dělá v Settings/Nastavení -> vašejméno -> iCloud -> Find My iPad/iPhone a zde nechat zapnuté Find My iPad/iPhone a ideálně i Send Last Location.
TIP: V Jak chránit notebook (laptop) pro případ ztráty či odcizení? je řeč o témže tématu, ale pro váš notebook či laptop