@365tipu

TIP#659: Jak odstranit DRM z e-knih, které jsem si pořídil/a pro moji čtečku?

DRM je peklo, to už víme (viz Co je to DRM?). Ve spojitosti s e-knihami jsem se už s DRM setkali, třeba když se tu řešilo V čem číst e-knižky? Jaké softwarové e-čtečky si pořídit?. V některých případech totiž budete mít e-knihy „koupené“ a „chráněné“ DRM. Což znemožňuje je předat někomu dalšímu (u e-knihy to není legální), ale také znemožňuje je číst kde chcete, zálohovat a chránit pro případ zániku toho, kde jste si je koupili.

Odstranění DRM v zásadě je možné, ale v některých případech to může být komplikované (a v některých zemích a situacích i v rozporu se zákonem). Nejsnazším pomocníkem při odstraňování DRM vám může být Calibre – software o kterém už byla řeč v předchozích e-knižních tipech. Pro Calibre si totiž můžete pořídit plugin jménem DeDRM_tools od apprenticeharper.

DeDRM_tools umí odstranit DRM z řady chráněných formátů (a čteček). Umí to i pokud máte Kindle (budete v Nastavení pluginu pouze přidat sériové číslo vaší hardwarové čtečky). Pak už jenom stačí DeDRM_tools použít v okamžiku importu knih do Calibre (nelze použit při konverzi e-knižních formátů).

Výše uvedené řešení není použitelné pro e-knihy získané skrz Apple. Tam si můžete zkusit pořídit iTunesKit iBook DRM removal tool (OS X, Windows), který vás bude stát 30 dolarů, ale pokud máte v iBooks hodně knih, tak to není až tak špatná investice. A nutno dodat, že v tomto případě se asi není nutné tohoto software nějak obávat.

Čímž chci zdůraznit, že na Internetu najdete lecjaká „řešení“ na odstraňování DRM z e-knih (a odjinud), ale celé to může být velmi rizikové. Šance na pořízení nějakého toho viru, malware či ransomware je velmi vysoká.

Pokud se vám nechce rušit DRM, tak je tu ještě jedna cesta – můžete zkusit pomoci torrentů najít vámi koupenou knihu někde ke stažení a získat ji touto cestou. Což ne vždy je bez rizika, takže i tady pamatujte na to, že můžete chytit něco, co rozhodně v počítači nechcete. Zejména pokud se necháte nachytat na to, že „kniha“ se skrývá uvnitř něčeho, co rozhodně není žádný e-knižní formát (o těch více v Jak číst pdb ve Windows a v jaké podobě můžete mít e-knihy?)

PS: Starší (hodně) tip na BookZ.cz je Návod: Zbavte své e-knihy DRM a je v něm pár dalších užitečných odkazů, ale nic extra zásadního. A o Calibre je řeč ještě v Jak jednoduše vytvořit e-knihu z PDF, Wordu či jiných formátů?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky