Adresní políčko v každém prohlížeči umí různorodé vychytávky, které nejsou běžným adresami Internetu. Vedle starého známého about:blank najdete hodně specifických „vychytávek“, které se liší podle prohlížeče. Řada z nich je užitečná minimálně stejně jako znát dobře klávesové zkratky a vůbec jak se ovládá váš prohlížeč.
Jak zjistíte, co všechno umí Chrome? Kupodivu je to snadné, stačí si zobrazit (skoro) kompletní seznam pomocí chrome://chrome-urls/. V následujícím přehledu najdete pokus o rozdělení do několika skupin, ve kterých je ale zachováno klasické abecední třídění. A protože o některých z nich moc známo není (a není čas to hodiny dohledávat), tak se k tomu tento tip klidně přizná. K mobilnímu Chrome se vám bude hodit Tipy pro lepší nastavení a užití mobilního Chrome kde zjistíte, že i mobilní Chrome umí některé z těchto vychytávek.
V tomto přehledu najdete i některé nebezpečnější věci, jsou uvedené na konci a je u nich varování, které není až tak bezpředmětné. Některé z nich skutečně prostě shodí Chrome. Nebo ho ukončí, protože to je jejich smysl.
POZNÁMKA: Některé z dále uvedených věcí ve vaše Chrome nemusí fungovat, stačí když máte starší verzi.Seznam navíc vychází z toho, co je obsaženo v beta verzi Chrome. Je také možné, že řada dalších chrome:// věci je dostupná v Chrome OS a také mohou být jiné dostupné v mobilním Chrome. Nezapomeňte, že chrome také ochotně jakékoliv about:něco převede na chrome://něco
Ovládání Chrome
chrome://about nebo také about:about (které můžete použít například ve Firefoxu) je totéž jako výše uvedené chrome://chrome-urls, tedy přehled všech chrome:// možností
chrome://apps/ vyvolá to, co vyvolává i Zobrazit aplikace v liště (pokud to máte zapnuté. Můžete je odtud spustit, ale také je zde možné je odstraňovat.
chrome://bookmarks zobrazí správce záložek, tedy totéž jako stisk Ctrl+Shift+O
chrome://downloads/ přehled stažených souborů, totéž jako stisk Ctrl+J
chrome://extensions/ přehled rozšíření, záložka z Nastavení Chrome
chrome://history/ otevře Historii otevřených stránek, tedy totéž jako stisk Ctrl+H
chrome://newtab/ otevře novou záložku. Vážně. Tedy totéž jako stisk Ctrl+T
chrome://print/ vyvolá dialog pro tisk, tedy totéž jako Ctrl+P
chrome://settings/ otevře, jak jinak, Nastavení. Což kupodivu klávesovou zkratku nemá. Ale můžete si to takto přidat do oblíbených.
chrome://user-manager/ zobrazí přehled profilů, které v Chrome máte. Ale ani po dvou letech tam není možnost rolovat, takže pokud jich máte víc, tak je prostě neuvidíte. Tohle v generovaném přehledu mimochodem není.
chrome://version/ je trochu detailnější výpis toho jaké verze věcí v Chrome máte.
Nastavení Chrome
chrome://accessibility/ má něco do činění s nastavením a chováním ohledně přístupnosti, použitelnost pro někoho kdo má potíže s tradičním ovládáním počítače, ale bližší informace nejsou
chrome://chrome/ a chrome://help/ zobrazí záložku Informace z Nastavení Chrome, tedy to kde můžete vidět číslo verze a případně zjistit dostupnou aktualizaci.
chrome://components/ poskytne přehled komponent, tedy pevných součásti Chrome (což je například Pepper Flash, ale není jediný). Lze zde zkontrolovat aktualizace pro daný komponent. A je dobré vědět, že tyto komponenty většinou odstranitelné nejsou.
chrome://devices/ je přehled zařízení registrovaných k Chrome, najdete zde tiskárny a také možnost je přidávat a spravovat.
chrome://dns/ informace o DNS, v mém Chrome ale pouze upozornění, DNS pre-resolution and TCP pre-connection is disabled.
chrome://flags/ je velmi dlouhý přehled všech nastavení velmi specifických věcí, v řadě případů hlavně experimentů. Změny mohou mít nepříjemné následky. Každopádně toto je jedna velmi podstatných (a poněkud skrýtách) částí Chrome.
chrome://inspect/ vás zavede do DevTools (vyvojářských nástrojů) na záložku Devices/Zařízení
chrome://media-router/ je v zásadě pouze dialog pro nastavení funkce Cast, tedy odesílání obsahu na televize a další zařízení.
chrome://plugins/ je přehled pluginů (add-onů) v Chrome. Viz Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy POZOR! Od verze 56/57 je tato URL neplatná a není možné nastavovat pluginy (Flash a Widevine se staly integrální součástí Chrome)
chrome://policy/ poskytne přehled všech zásad (policy) nastavených v Chrome a v pluginech. Nezapomeňte si vpravo nahoře zaškrtnout zobrazení i těch nenastavených.
chrome://chrome-signin/ zobrazí přihlašovací dialog do Chrome a v přehledu od Chrome ho nenajdete
chrome://translate-internals/ vedle informací týkajících se překladů jazyků umožňuje i některé věci odstranit – jazyky a weby, které nepřekládáte.
Věcí týkají se paměti a výkonu
chrome://appcache-internals/ ukazuje obsazení cache (vyrovnávací paměti) aplikacemi (ne, to nejsou plugin-iny). Umožňuje cache promazat.
chrome://blob-internals/ vypadá patřičně záhadně.
chrome://cache/ zobrazí přehled o vyrovnávací paměti
chrome://conflicts/ je většinou poměrně dlouhý přehled všeho načteného (a připraveného k pozdějšímu načtení) v hlavním procesu. Měnit se zde nic nedá, jde jenom o přehled programů (knihoven).
chrome://crashes/ je záznam o všech pádech Chrome, dozvíte se kdy a můžete zde v reportovacím systému zadávat podrobnosti.
chrome://discards/ je přehled záložek a možnost je vyhodit z paměti, což Google udělá i v okamžiku, kdy má paměti nedostatek, viz Jak přesvědčit Chrome aby odklízelo dlouho nepoužité záložky z paměti?, kde se dozvíte jak zapínat a vypínat vyhazování dlouho nepoužitých (ale stále otevřených) záložek z paměti.
chrome://indexeddb-internals/ je přehled databází, ale pokud chcete vědět něco více, tak zatím bez bližšího popisu.
chrome://memory/ ve skutečnosti vede na chrome://memory-redirect a jde o hodně užitečný přehled toho co všechno zabírá za Chrome paměti. Užitečné čtení s tím spojené najdete v Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy a v Jak zjistím, co mi nadměrně zatěžuje Google Chrome?
chrome://memory-internals/ v mém Chrome nic neukazuje, takže nevím o co se konkrétně jedná.
chrome://net-internals/ je pohled na to, co dělá Chrome na síti. Vlevo nahoře nezapomeňte na možnost přepínání, protože pak dostanete poměrně zajímavé výstupy. Je zde možné i porůznu mazat nějaké ty vyrovnávací paměti.
chrome://profiler/ je velmi užitečný přehled o tom co v Chrome zabírá čas, jak často je spouštěno a řadě dalších věcí. Hodně detailní, hodně důkladné, s řadou možnosti výběrů, třídění a seskupování.
chrome://quota-internals/ přináší informace o využití disku
chrome://serviceworker-internals/ je přehled všech „service worker“ registrací, tedy skriptů, které si webové aplikace zaregistrovaly ke spouštění v pozadí. Může být zajímavé se podívat, co všechno se vám „usídlilo“ přes prohlížeč v počítači.
chrome://system/ přehled informací o systému, což spojuje jak pár věcí týkajících se počítače, tak Chrome.
chrome://tracing/ po aktivování záznamu (vyberte co chcete analyzovat) necháte chvíli běžet a pak se dozvíte spoustu informací o tom jak věcí v Chrome běží a jsou spouštěny. Hodně specializované.
chrome://view-http-cache/ slouží k prohlížení obsahu lokální paměti stránek (a souborů vůbec). Pokud se tohle pokusíte vyvolat a máte opravdu hodně velké cache, tak se připravte na hodně dlouhé čekání.
Různorodé záležitosti
chrome://credits/ je stránka s informace o licenčních podmínkách jednotlivých části Chrome. Docela zajímavý pohled, hlavně pro to kolik toho tam je.
chrome://flash/ pouze zobrazí informace o zabudovaném Flashi (tedy onom Pepper Flash), kde se nachází, kdy došlo k pádům Chrome, jestli je povolený, jakou máte GPU (grafickou kartu) a nějaké další informace.
chrome://gpu/ je detailní přehled o vaší grafické kartě (GPU), nastavení hardwarového urychlení a toho co s ní je za problémy.
chrome://interstitials není v generovaném seznamu a může se vám hodit, pokud chcete vidět jak vypadí některá z obrazovek co Chrome generuje při nějaké události, třeba ono rudé varování před phishingem.
chrome://make-metro/ je spuštění dialogu pro výběr prohlížeč co se ukazuje po nainstalování Chrome. A v přehledu generovaném Chrome tohe nenajdete
chrome://nacl/ vám řekne, jaký Native Client (Proto NaCL) se ve vašem Chrome nachází. Docela zajímavé téma, o kterém si víc přečtěte v odkazu uvedeném v tomto odstavci.
chrome://network-error/ je, paradoxně, prostě síťová chyba. Konrétně ERR_INVALID_URL, v přehledu chrome:// to ale uvedené je, takže to vypadá jako záměrné
chrome://network-errors/ je přehled všech síťových chyb, které může Chrome ukázat. A jsou klikací, takže se můžete i podívat jak vypadají. A že je jich hodně.
chrome://omnibox/ umožňuje testovat omnibox, což je to políčko, kam zadáváte jak adresu k otevření, tak vyhledávané věci. A tohle vám právě umožˇmuje zjistit, co všechno vyhoví zadanému textu ze zapamatovaných a dostupných zdrojů.
chrome://password-manager-internals/ by mělo zobrazovat log soubory správců hesel, můžete se zde dozvědět, na jakém webu/stránce se aktivoval správce hesel.
chrome://predictors/ jsou informace o předpovídačích (našeptávačích), tedy hlavně o tom co vám bude nejvíce nabízet našeptávač v adrese podle toho jak věci často používáte (lépe to pochopíte, když si zaškrtnete Filter zero confidence) a také informace o přednahrávaných adresách (pokud máte tuto funkčnost zapnutu).
chrome://signin-internals/ je místem, kde se dozvíte údaje o tom, jak jste přihlášení do Chrome a některé další užitečné věci s tím spojené.
chrome://supervised-user-internals/ se bude nejspíše týkat testování pro uživatele, kteří jsou spravování nadřazeným účtem.
chrome://sync-internals/ vypadá jako dost velká záplava informace souvisejících se synchronizací (vašeho profilu v počítači s profilem u Google). Vpravo (v zelené tabulce) jsou i počty synchronizovaných věcí.
chrome://terms/ jsou, nepřekvapivě, smluvní podmínky.
chrome://user-actions/ necháte otevřené a bude vám ukazovat co za aktivity jste dělali (na co jste klikali, atd).
Věci co mají ještě parametry
chrome://favicon/adresa vám zobrazí favicon (ikonku) daného webu, tedy například zkuste chrome://favicon/http://www.google.com/
view-source:adresa vám zobrazí zdrojový kód dané stránky, například view-source:www.pooh.cz. A pozor, nejsou tam ani ony „//“ ani protokol pokud to není https, ten se tam pak ale objeví.
Věci o kterých sám nevím pořádně co dělají
chrome://app-list nenajdete ani v přehledu. A jediné co udělá je, že ukáže logo dole na stránce
chrome://copresence/ říká, že jde o „informace o blízkých zařízeních Google“.
chrome://device-log/ nese název Prokol zařízení
chrome://domain-reliability-internals/ není v přehledu přímo od Chrome a ani v betě nedává moc smysluplné výsledky.
chrome://extension-icon/ není v generovaném přehledu, ale zobrazí ikoku (ale neznámo čeho)
chrome://fallback-icon/ je na tom podobně jako předchozí.
chrome://fileicon/ take není v přehledu a zobrazí nějak PNG soubor, ale v binární podobě
chrome://gcm-internals/ netuším ani trochu o co jde, bude potřeba dohledat
chrome://histograms/ je hodně dlouhý a hodně zvláštní přehled předložený jako grafy v ASII podobě.
chrome//instant vyvolá věc jménem Instant preferences a v přehledu generovaném Chrome tohle nenajdete
chrome://invalidations/ ladicí informace k nčemu o čemž nemám informace
chrome://local-state/ je velmi dlouhá struktura s informacemi o Chrome, ale bližší informace nemám
chrome://md-settings/ v přehledu od Chrome nenajdete a co dělá je otázka.
chrome://media-internals/ přehled multimediálních přehrávačů, audio přehrávačů a zařízení na záznam videa
chrome://suggestions/ z názvu ukazuje na nějaká ta doporučení, návrhy a obsahuje webové adresy a kdy přestanou platit. Ale o co přesně jde netuším.
chrome://syncfs-internals/ souvisí s nějakou synchronizací, nenajdete to v přehledu generovaném Chrome a není jisté o co vlastně jde.
chrome://thumbnails/ ukáže weby, ke kterým jsou (a nejsou) k dispozici náhledy (screenshoty).
Ony poněkud nebezpečné věci
chrome://badcastcrash sice v seznamu je, ale tváří se jako neexistující adresa
chrome://crash vyvolá „pád“ záložky Chrome, tedy onu stránku Aj Chyba. Nic dalšího neovlivní.
chrome://crashdump vypadá jako když nic nedělá, ale řekl bych, že aktivuje „dump“ (tedy záznam informací o stavu prohlížeče) v podobě, která se děje vždy když Chrome padne.
chrome://kill na pohled nedělá nic
chrome://hang taktéž
chrome://shorthang taktéž
chrome://gpuclean taktéž
chrome://gpucrash taktéž
chrome://gpuhang taktéž
chrome://ppapiflashcrash taktéž
chrome://ppapiflashhang taktéž
chrome://quit ukončí Chrome, bez ptaní, všechno zavře. Takže bacha
chrome://restart restart provede ukončení a nové spuštění (restart) Chrome, může se hodit když přesně tohle chcete udělat
chrome//uithreadhang nechá zatuhnout celé Chrome (a všechny Chrome co máte otevřené). Není v generovaném přehledu. Jediná cesta jak to zase oživíte je, že Chrome zabijete a spustíte znova.
Je to opravdu všechno?
Ne, všechno to zcela určitě není. Co hlavně, dost se to může měnit a Chrome má v oné části kódu pro zpracování chrome:// daleko víc věcí, řada z nich nedělá vůbec nic. V interference-security/chrome-uri.txt najdete vyčerpávající přehled vytažený přímo z kódu.