@365tipu

Jak do Windows 10 (a Windows 8) dostat původní START menu? Jaké jsou další alternativy?

Windows 10 vrátily do hry „něco“ na způsob původního Start Menu (viz Co byste měli vědět o novém Start Menu ve Windows 10? a hlavně Co je dobré vědět o „Všechny aplikace“ v novém Start menu ve Windows 10) ale to původní to stále není. Pokud jste si ve Windows 8 prostě neodvykli nebo přecházíte z Windows 7, tak vám START menu v klasické podobě bude možná chybět. Je tu pár možnosti jak ho mít.

Classic Shell

Classic Shell www.classicshell.net – je dostupný zdarma, má v zásadě původní Start menu, hodně přizpůsobitelné a umí toho ještě víc. Včetně nějakých těch vylepšení pro Explorer. V prosinci 2017 tvůrci ohlásili konec, takže s tímhle už moc nepočítejte.

Open Shell je fork (pokračování) Classic Shellu. Najdete v github.com/Open-Shell/Open-Shell-Menu

Start10 www.stardock.com/products/start10 – je další možností, umí Start menu v podobě z Windows 7, Window 8 i Windows 10 a doplní odpovídající funkčnost pro Všechny programy. Start10 má třicet dní zdarma na vyzkoušení, ale pak už budete muset kupovat.

TIP:  Osobně jsem se Start menu i dlaždicemi ve Windows 10 poměrně spokojený, zejména po změnách, které přineslo Anniversary Update a případně i změnách v Creators Update. „Dlaždice“ a Start Menu ale používám v podstatě minimálně a popsané to je v Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10

Vistart 8 –  lee-soft.com/vistart – by mohla být třetí alternativa, ale nejsem si moc jist použitelností (hlavně s ohledem na řadu poněkud nepříznivých komentářů) a nevydám se to zkoušet (osobně bych doporučil první kousek, vypadá prověřeně).

Launchy – www.launchy.net/download.php – vlastně není až tak menu, jako spíše velmi snadný a rychle použitelný spouštěč. Pokud  se ho vydáte používat, zkuste i různorodé pluginy, které rozšiřují funkčnost. Zdarma dostupné

MaxLauncher – maxlauncher.sourceforge.net – nemá podobu původního Start menu, ale umožňuje vytvořit vlastní kolekci ikonek ke spouštění čehokoliv si budete přát. Zdarma.

Start Menu Reviver – www.reviversoft.com/start-menu-reviver  –  je kombinace tradičního menu a dlaždicového systému, který vlastně z Windows 8 a 10 znáte. Dostupné zdarma

StartIsBack je dobrá náhrada pro Classic Shell poté co v prosinci 2017 ukončil činnost.  Bohužel jen 30 denní trial, ale na druhou stranu nějaké 3 dolary za plnou verzi.

Nic dalšího? Je to tak, nic dalšího jsem nenašel ani o ničem nevím. Tradičně upozorním, že velký zájem o vrácení Start menu do Windows 8 přivedl na svět řadu malware, crapware a adware, včetně různých dobrý cest k tomu, jak si zavirovat počítač. Už to třetí uvedené je s otazníky (první  dvě bych řekl, že jsou v pohodě). Takže si dávejte pozor. A pokud máte sami něco co vám nahradilo Start Menu, dejte vědět, ať mohu doplnit.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky