@365tipu

Co je nového ve Start menu z Windows 10 Anniversary Update

Windows 10 Anniversary Update je tu (viz Jak získat Windows 10 Anniversary Update ještě než na vás dojde řada) a přichází řada malých i větších změn. První z nich je předělávka Start menu. U které si nejsem úplně jist, proč ji na pár místech udělali zrovna takto. Ale budiž, je tam pár užitečných změn. Co je tedy nové?

2016-08-11 12_27_55-ddoc-tosh – Připojení ke vzdálené ploše.png

Všechny aplikace už není potřeba vyvolávat kliknutím, jsou vidět přímo v podobě samostatného rolovatelného sloupce. Stále platí, že je zde kontextové menu na každé položce (pravé tlačítko myši) s Připnout na start, Odinstalovat, Odepnout/Připnout z hlavního panelu, Spustit jako správce, Otevřít umístění souboru. U Nejčastěji používané je navíc ještě Nezobrazovat v tomto seznamu. V přehledu Nedávno přidané je navíc možné v Další získat Odebrat z tohoto seznamu, Vymazat seznam a možná i některé další věci.

Stále platí, že tuto „náhradu“ původní Start menu nemůžete moc ovlivnit, aplikace se sem přidávají automaticky a mizí po odinstalaci.

Kliknutí na ikonku pod Start (nahoře vlevo, tři čárky nad sebou)   rozbalí vlevo dole umístěné ikonky – tam se přestěhovaly doposud plně viditelné volby z předchozí podoby Start menu. Může to být dobré k tomu, abyste se naučili co ty ikonky znamenají, protože tohle jedna nejzásadnější změna v Start Menu.

Ikona uživatele vede na Změnit nastavení účtu, Uzamknout a Odhlásit. Tedy totéž co v předchozí verzi, byť se neukazuje další účet, na který je možné přepnout. Což může být tím, že není aktuálně přihlášení.

Dokumenty .. otevře složku Dokumenty. Novinka v této nové podobě.

Síť … otevře složku Síť. Také nové.

Průzkumník souborů byl už v předchozí podobě, chybí jenom šipka na pravém kraji – ta se teď ale skrývá za pravým tlačítkem myši.

Nastavení bylo dostupné už dříve a dělá totéž co Win + I, tedy otevře Nastavení.  Pravým tlačítkem myši můžete připnout (na Hlavní Panel nebo na Start)

Napájení také není novinkou, skrývá Odpojit, Režim spánku, Režim hibernace, Vypnout a Restartovat.  Vše podle toho, co je zrovna povoleno (Odpojit tam je například jenom proto, že jsem připojený přes Vzdálenou plochu).

Pravý klik na tlačítko Start stále zobrazuje rychlý přístup k řadě podstatných věcí. Na což určitě nezapomínejte. Změna je ve vzhledu

Co dlaždice?

Dlaždice jsou tak nějak pořád dlaždice, hodící se na tabletu, ale na počítači málo potřebné. Chovají se pořád stejně – lze vytvářet skupiny, dávat jim jména a mezi nimi přetahovat připnuté aplikace. Skupiny se daji pojmenovávat (stačí kliknout do záhlaví, objeví se možnost změnit jméno) a vytvářet nové skupiny můžete tak, že po připnutí aplikace (pomoci Připnout na Start) dlaždici odtáhnete do volného prostoru.

Kontextové menu na dlaždici nabízí stále Odepnout ze startu, Změnit velikosti (Malé, Střední, Na výšku a Velké). Nově je tam vidět indikace toho „jak asi“ ta velikost vypadá. Je zde i Odinstalovat a v Další se schovávají ještě Vypnout živou dlaždici, Připnout na hlavní panel,  Ohodnotit a napsat recenzi a sdílet. Což jsou mimochodem dvě novinky a fungují pouze pro aplikace ze Store – sdílet vám umožní poslat někomu odkaz pomocí sdílecího dialogu Windows 10. U některých aplikací bude i Spustit jako správce a některé další volby.

Režim tabletu

2016-08-11 12_19_51-ddoc-tosh – Připojení ke vzdálené ploše.png

V tabletovém režimu (můžete si ho aktivovat i na počítači, stačí vyvolat Centrum akcí došlo k zásadní změně vzhledu. To že Start menu je na tabletu roztaženo vždy na celou obrazovku asi víte, ale výše uvedené změny se dotkly i této podoby.

2016-08-11 12_20_13-ddoc-tosh – Připojení ke vzdálené ploše.png

Není tam ale vidět sloupec s aplikacemi, jejich přehled si musíte vyvolat kliknutím na ikonku vlevo a zobrazují se v celoobrazovkové podobě – což je dost dobře, protože v oné původní sloupcové to na tabletu nebylo až tak jednoduché ovládat. Pokud jste kdy měli Windows 8, tak tohle vám bude připadat povědomé.

Co další změny?

Mezi dlaždicemi se mohou objevit reklamy. Většinou (a asi prozatím) v podobě nabídky aplikací ze Store.

Co je nového ve Start Menu ve Windows 10 Creators Update? případně pokračujte dále, pokud chcete zjistit jak se Start menu změnilo s příchodem Creators Update (duben 2017)

TIP: Nezapomeňte, tento a všechny další tipy týkající se Windows 10 i Windows 10 AU najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky