Znáte to. Někde máte online účet, dlouho jste se tam nepřihlašovali a náhle tam potřebujete jít a …. nemůžete si vzpomenout na heslo. Jak s tímhle zacházet?
Především, předcházet se tomu dá tak, že budete důsledně používat správce hesel a všechna hesla mít uložená tam (a nezapomínat je aktualizovat). Případně si je můžete evidovat v jakékoliv jiné podobě někde v bezpečném úložišti (šifrované, chráněné soubory, atd.).
Užitečná cesta bývají postupy pro obnovení hesla – ty ale závisí na konkrétních službách. V základní podobě jde o nastavení nového hesla při zapomenutí – zpravidla vázané na to, že na e-mail dojde “reset hesla” a vy můžete nastavit nové. V takovém případě je ale zásadní, abyste k e-mailu měli přístup, ale také abyste vůbec věděli, jaký e-mail jste použili (další věc, kterou je případně vhodné si někde evidovat).
Některé služby umožňují přidat více e-mailů (Facebook například) a obnovení/reset hesla může být možné i přes tyto další alternativní e-maily. Bývá praktické, že e-mail pro obnovení hesla není stejný jako váš klasický e-mail (ale je dostatečně chráněn tak jako tak).
TIP: Jediná reálná ochrana proti hacknutí účtu je dvoufaktorové ověření, ale to určitě víte. Ne přes SMS kódy, ale alespoň přes mobilní aplikaci.
Může být k dispozici i obnovení pomocí telefonu, ale i tady opět platí, že je nutné aby vám telefonní číslo zůstalo. A stejně jako u e-mailu je zde riziko, že přístup k telefonnímu číslu (e-mailu) získá někdo jiný a může tak získat i přístup k účtům na ně vázaným.
Bezpečnostní/kontrolní otázky jsou zásadní bezpečnostní riziko (viz Jak správně zacházet s kontrolními otázkami u online služeb?) a buďto byste je neměli vůbec používat nebo je nastavovat na stejně náročné hodnoty jako samotná hesla. Ty si ale tím pádem budete muset někde dobře a bezpečně uložit (takže opět, správce hesel, například).
TIP: Pokud pro přihlašování používáte nějaké to „Přihlášení přes Facebook/Google/Apple“ tak je velmi dobré si vždy pojistit, že se můžete přihlásit i běžným způsobem.
Některé služby mají specifické postupy pro získání hesel – třeba tak, že se vás budou ptát na nějaké informace o účtu (kdy jste tam naposledy byli, s kým jste si mailovali a různé další). Popravdě, mé zkušenosti s touto cestou jsou povětšinou spíš katastrofální.
Facebook, například a pokud se dobře pamatuji, umožňoval nastavit vaše přátele jako pomocníky pro obnovení účtu při ztrátě hesla, ale třeba i při hacknutí. Viz ostatně Jak zjistím heslo na Facebook? Co dělat když jsem zapomněl heslo na Facebook?
U Apple ID je důležité vědět, že existuje klíč pro zotavení a je to tedy další věc nejenom k nastavení, ale také pečlivému uschování, tady viz U Apple ID je důležité vědět, že existuje klíč pro zotavení a Co dělat, pokud jsem zapomněl Apple ID či heslo k Apple ID?
Kde můžete zkusit hledat hesla či pomoc?
Dnes už naštěstí není běžné, že heslo čerstvě založené služby dostanete přímo v e-mailu, byla by to zásadní bezpečnostní chyba. Je ale možné, že jste si službu založili tak dávno, že v e-mailu heslo ještě najdete. Nebo tam alespoň najdete “představu”, kdy jste si účet zakládali.
Nejpodstatnější místo pro hesla je správce hesel, jak už bylo napsáno výše. Používejte ho pečlivě a často.
Hesla jsou také běžně uložena v prohlížeči, takže hledejte i tam. Může být uloženo ne nutně pod shodným názvem domény jako vidíte na první dobrou, takže trochu experimentujte. Chrome, Firefox, Safari, Edge, atd všechny ukládají (mohou ukládat) hesla.
Pro iPhone/iPad/Mac OS platí, že se hesla ukládají v Klíčence. Podobně platí pro Windows, že si operační systém ukládá hesla.
Těch míst kde tedy můžete hledat bývá často více a vyplatí se trochu víc snažit.
Bezpečnost na Internetu pro (nejen) novináře
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
Bezpečnost na internetu pro novináře: Základní desatero
Devět dílů seriálu je opravdu dlouhé čtení (můžete začít prvním dílem Začít musíte u e-mailu (1)) . Místy i komplikované. Možná chcete prostě někde začít, takže tady je základní desatero těch nepodstatnějších věcí.…
-
TIP#1793: Bezpečnost na internetu pro novináře: Práce v prohlížeči a e-mailu (9)
Nejčastějším způsobem útoku bývá prohlížeč a e-mail. Na novináře zcela běžně v podobě spear phishingu – tedy cíleného útoku, který jako útok vůbec nevypadá. Extrémně časté je velmi promyšlené sociální inženýrství. E-maily…
-
TIP#1792: Bezpečnost na Internetu pro novináře: Další online účty (8)
Online účtů máme dnes podstatně více než jen e-mail a sociální sítě. Chránit tak budete muset podstatně více věcí. Rozhodně nepodceňovat ani ty další, které zdánlivě působí jako nevýznamné. Související příspěvky TIP#1793:…