Když vyšlo Vydat dlouhý článek jako jeden celek nebo rozdělit na víc pokračování? tak nemůže chybět i pokročilejší varianta. Seriál -často se používající pro vydání nějakého složitějšího nebo výrazně dlouhého tématu.
Na 365tipech je občas také použitý – “návod” k Apple TV má několik dílů a začíná v Apple TV (návod a recenze): Jak zprovoznit a základní věci (1). Totéž “návod” pro Apple HomePod. A starší, jedenáctidílný, “návod” pro chytré topení od Netatmo začínající v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1)
Velmi často je seriál jasnou volbou s ohledem na postupný vznik. Někdy není možné (či není vhodné) čekat až na dopsání všech textů a je praktičtější je pouštět rovnou.
U seriálu musíte počítat s tím, že další a další díly budou zpravidla mít nižší a nižší čtenost. Počítejte s tím, že čím delší odstup mezi díly bude, tím méně to bude fungovat.
Jsou tu i vyšší nároky na zpracování – jednotlivé díly musíte prolinkovat, ať už ve formě “předchozí <> další” díl nebo pomocí “přehledu” všech dílu na konci každého z dílů. Nezapomeňte i upozorňovat, že jde o seriál, pro čtenáře je to podstatná informace.
Seriál má smysl pokud zpracovává opravdu něco komplexního, složitého. Něco co jde velmi dobře členit do logických samostatných celků.
Nevyplatí se pouze vzít dlouhý článek, rozsekat ho na několik dílů a postupně pouštět.
Na druhou stranu je seriál užitečný pro SEO – dá se v něm lépe optimalizovat, jednotlivé díly mohou mít různé (a lépe fungující) titulky i samotný obsah, lépe poslouží pro interní prolinkování, ale i pro externí odkazy.
Užitečný je i v tom, že lze lépe odkazovat na určitá dílčí témata/věci. Což by u jednoho velmi dlouhé článku nebylo tak snadné. Byť i tam můžete nasadit kotvy a odkazovat kamsi do hloubi textu.
Komplikovanější to budete mít i se zviditelňováním. Každý díl nejspíš budete sdílet zvlášť, takže vás to bude stát více času. Podobně to může být s reklamou, byť tam můžete prostě promovat počátek, tedy první díl. Praktické to ale být moc nemusí.
Méně užitečné je to i pro sledování čtenosti. U mnoha dílů bude obtížnější vyhodnocování. |Zhlédnutí nejsou totiž moc použitelná metrika a unikátní čtenáře napříč díly moc dobře nepůjde zjistit.
Nutno dodat, na závěr, že někdy není vyhnutí a seriál (sérii) prostě udělat musíte. Články dlouhé desítky tisíc (a více) znaků, se záplavou obrázku, prostě jednotlivě vydávat moc nejde. Takže volte mezi seriálem, nebo článkem co má víc dílu.
TIP: WordPress umí vytvářet přehledy článků (například) spojených štítkem a můžete si to jako „šablonu“ uložit do znovu použitelných bloků. Pak už jen stačí seriálu dát štítek a každý článek správně označit. Na konec pak dát příslušný blok. Příklad v nově postupně zveřejňovaných tipech pro QNAP najdete níže. Byť to není přímo seriál.
Další tipy týkající se QNAP NAS
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…
-
TIP#2869: Deluge bittorrent klient. Dobrá věc co můžete mít v Dockeru
Deluge je Bittorrent klient, který můžete mít v Dockeru (a samozřejmě i na jiné způsoby) a je vhodný doplněk pro radarr/sonarr a podobně věci – dá se tam totiž nastavit jako klient…
-
TIP#2832: Jak aktualizovat Plex na QNAP NAS?
Na QNAP NAS je možné mít Plex, který si snadno nainstalujete z App Center. Háček je, že je to relativně stará verze a QNAP se už dlouho nemá k tomu, aby ji…
-
TIP#2828: Jak na Pi-hole pro domácí i firemní blokování reklamy a lepší bezpečnost (A jak ji mít na QNAP NAS)
Pi-hole je DNS server, který umí blokovat reklamu a také některé nebezpečné věci. Dělá to tak, že si v domácí/firemní sítě nastavíte jeho použití na počítačích i mobilních zařízeních a pokud kdokoliv/cokoliv…
-
TIP#2820: MyQNAPcloud? K čemu to je?
MyQNAPcloud kupodivu nic nestojí a může být velmi užitečným nástrojem pro přístup k vašemu NASu přes Internet aniž byste ho na Internet umístili – tj. máte ho někde doma nebo v kanceláři,…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu. Související příspěvky TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné…
-
TIP#2762: Jak na QNAP aktivovat SSH (a SFTP) přístup?
Jsou věci, které na QNAP bez přístupu přes SSH prostě neuděláte. Jsou sice vždy poněkud pokročilejší, ale časem k nim asi stejně dorazíte. SSH (a SFTP) není na QNAP NAS ve výchozím…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2646: Nebaví vás odhlašování z plochy QNAP NAS? Vypněte si to
QNAP NAS se ovládá přes prohlížeč, to asi víte. Přihlásíte se a získáte plochu s ikonkami, menu a aplikacemi. Můžete zavřít prohlížeč a po novém otevření se objeví to, co jste na…
-
TIP#2638: QNAP NAS pro automatické zálohování webů přes FTP (HBS 3)
O HBS 3 (Hybrid Backup Sync) už tu byla řeč. Už dlouho slouží pro zálohování obsahu z QNAP NAS na starší Synology. Protože prostě co kdyby. A už dlouho jsem také potřeboval…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2436: Jak si na QNAP NAS pořídit SQL Server? Nejsnazší varianta
Chcete mít doma či ve firmě k dispozici SQL server pro vývoj či provoz aplikací a máte QNAP NAS? Dobrá zpráva je, že právě SQL Server je součástí základního vybavení a stačí…
-
TIP#2422: Mohu QNAP NAS automaticky vypínat a zapínat?
Jednu věc je nutné zdůraznit. NAS (disková pole) jsou určena k tomu, aby fungovala 24/7 a s vypínám a zapínám se příliš nepočítá. Některé z NAS umí “usnout”, což by měla být…
-
TIP#2417: Jak QNAP NAS nastavit, aby při spuštění, vypnutí či restartu nevydával zvuky
QNAP NAS má nemilou vlastnost. Při zapnutí či vypnutí “pípá” (a to dost hlasitě), stejně tak jako pípá při restartu. U vyvolaného automatickou aktualizací to pak může znamenat hlasité obtěžování kdesi uprostřed…
-
TIP#2383: Co to znamená, že je nové firmware update pro QNAP NAS? Jak aktualizovat firmware?
QNAP (QTS) poměrně dobře upozorňuje na aktualizace – jak aplikací (vyběhne v upozorněních a můžete aktualizovat), tak i na firmware – to vyběhne jako popup a aktualizace prakticky vždy bude vyžadovat restart.…