@365tipu

Jak na Apple HomePod (mini): Zprovoznění, změna WiFi, Nastavení a jak aktualizovat (1)

Apple na konci roku 2020 přišlo s menším (a hlavně cenově přijatelnějším) modelem chytrého reproduktoru Apple Home Pod Mini,  v polovině ledna se zadařilo a Alze dorazilo pár kusů, takže je čas se podívat další zařízení do chytré domácnosti. HomePod Mini má samozřejmě předchůdce, klasický HomePod. Ten je ale více než dvakrát dražší (ale také větší a má lepší audio kvalitu a umí surround). Ovládání mají oba shodné.

Zprovoznění je snadné. Zapojíte do zásuvky, tím se zapne, přiblížíte iPhone do blízkosti a telefon pozná HomePod a nabídne zprovoznění. Stejný systém jako se sluchátky – žádné hledání kde to vlastně zprovoznit.

Zprovoznění vás provede pár kroky – zda reagovat na různé hlasy (včetně poznání toho vaše), umožnit přístup ke kalendářům a podobným věcem. Vše ostatní si vezme z telefonu (včetně Wi-Fi na kterou se připojí).

Před dokončením vás ještě nechá odzkoušet Hey Siri, včetně hraní muziky (to se podařilo až na podruhé, takže pokud vám řekne že se něco pokazilo nezoufejte, prostě si řekněte znovu). Nedivte se ani tomu, že je to místy poněkud pomalejší – než začne hrát, trvá to. Než převezme hudbu co hraje na mobilu (nebo ji předá), trvá to. Později už to takové nebude, je to jen součást zprovoznění.

Jak se dostat do Nastavení HomePodu

Dostat se do Nastavení HomePodu (budete to potřebovat i v dalších tipech) je věc spuštění aplikace Home/Domácnost a musíte podržet ikonku konkrétního zařízení a pak posunout displej trochu dolů – vpravo dole uvidíte ozubené kolečko a na to klikněte. Proč je to tak zmatené se neptejte, prostě Apple.

Změna WiFi Homepodu

Pokud později objevíte, že se připojil na Wi-Fi, na které ho mít nechcete, tak zjistit kde toto změnit už je problém. Reproduktor i jeho nastavení je v aplikaci Home/Domácnsot, ale změna Wi-Fi tam nikde uvedena není.

Později zjistíte, že je to záměr a Wi-Fi změnit jednoduše nejde – jde to udělat  pokud uděláte Reset a Homepod znovu zprovozníte.  Případná druhá možnost nastane v okamžiku, kdy má HomePod problémy s Wi-Fi a umožní vám změnu. Ručně to nikde nastavit nejde.

Je tu ale ještě třetí způsob. Přepněte telefon na jinou Wi-Fi (tu kam chcete HomePod přenastavit), spusťte Home/Domácnost a jděte do nastavení pro Homepad a chvíli počkejte, objeví se vám tam upozornění, že HomePod je na jiné Wi-Fi a můžete kliknout na změnu nastavení.

To na jaké Wi-Fi HomePod je, poznáte dole v nastavení – je tam řádka Wi-Fi kde je vidět MAC adresa, klikněte na řádku, objeví se jméno Wi-Fi sítě.

Aktualizace HomePodu

Prakticky bezprostředně po zprovoznění v Home/Domácnost zjistíte, že u HomePodu je uvedeno „downloading“ – stahuje se nová verze software. Zhruba 350 MB ke stažení bude chvíli trvat a protože jsme u Apple tak není vidět jak daleko ve stahování je. A nepočítejte s tím, že by to bylo nějak rychlé. Pokud se nepodaří, budete mít možnost ručního vyvolání aktualizace. Automatické aktualizace je možné v Nastavení případně vypnout. Lednový HomePod dorazil s verzi 14.1 a k dispozici je verze 14.3.

Aktualizace vám případně sdělí „Coud not update“, ale důvod ani nic se nedozvíte. Stále to ale bude ukazovat „Downloading“. Jako u všeho u Apple je tu možné jenom počkat. Což se může vyplatit, protože o pár minut později najednou zjistíte, že ve skutečnosti k aktualizaci došlo.

V budoucnu můžete HomePod nechat ať se aktualizuje sám, nebo můžete v Home/Domácnost v Nastavení HomePodu nechat zkontrolovat zda není dostupná aktualizace a ručně ji spustit. Jedna věc je ještě důležitá, aby HomePod správně fungoval, tak je dost důležité aby váš iPhone/iPad měl aktuální iOS.

PS: Seriál má prozatím deset dílů a bude vycházet postupně, mimo klasické „číslované“ tipy. Podobně jako „Jak na“ věnující se chytrým reproduktorům od Amazonu (Všechno o Amazon Echo a Alexa) i Google ()Jak na Google Home?).

Další díly série Jak na Homepod (mini)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky