Když vyšlo Vydat dlouhý článek jako jeden celek nebo rozdělit na víc pokračování? tak nemůže chybět i pokročilejší varianta. Seriál -často se používající pro vydání nějakého složitějšího nebo výrazně dlouhého tématu.
Na 365tipech je občas také použitý – “návod” k Apple TV má několik dílů a začíná v Apple TV (návod a recenze): Jak zprovoznit a základní věci (1). Totéž “návod” pro Apple HomePod. A starší, jedenáctidílný, “návod” pro chytré topení od Netatmo začínající v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1)
Velmi často je seriál jasnou volbou s ohledem na postupný vznik. Někdy není možné (či není vhodné) čekat až na dopsání všech textů a je praktičtější je pouštět rovnou.
U seriálu musíte počítat s tím, že další a další díly budou zpravidla mít nižší a nižší čtenost. Počítejte s tím, že čím delší odstup mezi díly bude, tím méně to bude fungovat.
Jsou tu i vyšší nároky na zpracování – jednotlivé díly musíte prolinkovat, ať už ve formě “předchozí <> další” díl nebo pomocí “přehledu” všech dílu na konci každého z dílů. Nezapomeňte i upozorňovat, že jde o seriál, pro čtenáře je to podstatná informace.
Seriál má smysl pokud zpracovává opravdu něco komplexního, složitého. Něco co jde velmi dobře členit do logických samostatných celků.
Nevyplatí se pouze vzít dlouhý článek, rozsekat ho na několik dílů a postupně pouštět.
Na druhou stranu je seriál užitečný pro SEO – dá se v něm lépe optimalizovat, jednotlivé díly mohou mít různé (a lépe fungující) titulky i samotný obsah, lépe poslouží pro interní prolinkování, ale i pro externí odkazy.
Užitečný je i v tom, že lze lépe odkazovat na určitá dílčí témata/věci. Což by u jednoho velmi dlouhé článku nebylo tak snadné. Byť i tam můžete nasadit kotvy a odkazovat kamsi do hloubi textu.
Komplikovanější to budete mít i se zviditelňováním. Každý díl nejspíš budete sdílet zvlášť, takže vás to bude stát více času. Podobně to může být s reklamou, byť tam můžete prostě promovat počátek, tedy první díl. Praktické to ale být moc nemusí.
Méně užitečné je to i pro sledování čtenosti. U mnoha dílů bude obtížnější vyhodnocování. |Zhlédnutí nejsou totiž moc použitelná metrika a unikátní čtenáře napříč díly moc dobře nepůjde zjistit.
Nutno dodat, na závěr, že někdy není vyhnutí a seriál (sérii) prostě udělat musíte. Články dlouhé desítky tisíc (a více) znaků, se záplavou obrázku, prostě jednotlivě vydávat moc nejde. Takže volte mezi seriálem, nebo článkem co má víc dílu.
TIP: WordPress umí vytvářet přehledy článků (například) spojených štítkem a můžete si to jako „šablonu“ uložit do znovu použitelných bloků. Pak už jen stačí seriálu dát štítek a každý článek správně označit. Na konec pak dát příslušný blok. Příklad v nově postupně zveřejňovaných tipech pro QNAP najdete níže. Byť to není přímo seriál.
Další tipy týkající se QNAP NAS
-
TIP#2339: Jak na QNAP změnit PATH
PATH určuje co se prohledává, když zadáte nějaký příkaz/povel. Po instalaci Entware by se v PATH mělo objevit i /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/Entware/bin, ale v mém případě se tak nestalo. Takže přes Entware qpkg pořízené…
-
TIP#2327: Jak restartovat QNAP? Jak vypnout QNAP NAS?
Snadno, vpravo nahoře v menu najdete Restart a vyberete ho. Pípně a hned poté začne zastavování běžících služeb (což může trvat) a pak se čeká na restart. Ten se projeví dalším pípnutím…
-
TIP#2318: Jak zjistit co se nepodařilo synchronizovat v Hybrid Backup Sync na QNAPu?
Tohle je taková zajímavé opomenutí. Hybrid Backup Sync (HBS 3) na QNAPu je skvělá pomůcka pro zálohování a synchronizaci. Používám ji například pro zálohování obsahu QNAP NAS na starší Synology. Související příspěvky…
-
TIP#2314: Zálohování Windows na QNAP NAS
Zálohovat je třeba, to je jasné. Tak proč nevyužít QNAP NAS pro zálohování počítačů či notebooků s Windows. Související příspěvky TIP#615: Mohu se spolehnout, že se věci z cloudu neztratí? Nechybí vám…
-
TIP#2308: Nastavení SMTP serveru pro QNAP. Důležité pro upozornění na dění na vašem NASu
Jednu věc pro QNAP NAS budete potřebovat. Pro posílání různorodých upozornění či varování se používá (primárně) e-mail. A QNAP (QTOS) překvapivě neumí přímo posílat e-maily. Související příspěvky Upozornění (notifikace) z Instagramu jsou…
-
TIP#2306: Jak ke QNAP NAS připojit externí USB disk
Něco co je velmi snadné, tedy za předpokladu, že si QNAP NAS nepostaví hlavu. Externí USB disk prostě připojíte do některého z USB portů. Pokud vše proběhne správně, tak by se vám…
-
TIP#2310: Jak je na tom QNAP s ohledem na Linux? Má QNAP Linux?
Tohle je taková složitější věc. QNAP můžete používat přes SSH, klasicky se přihlásit do něčeho do dost hodně vypadá jako počítač s Linuxem. Jenže vlastně není – realisticky je to okleštěná podoba…
-
TIP#2300: Dá se nějak automatizovat spouštění a zastavování aplikací QNAP NAS?
Při stále probíhajícím hledání toho jak přesvědčit QNAP NAS aby se při nepoužívání uspal jsem zjišťoval, které z aplikací ho drží “vzhůru” – objeví se to v samostatném tipu někdy v budoucnu,…
-
TIP#2297: Má QNAP nějaký ekvivalent Storage Analyzer ze Synology? Jak zjistit co zabírá místo na disku?
Storage Analyzer je užitečná aplikace pro Synology. Pustíte jí na disky v NASu a vytvoří vám zprávu o tom kolik je kde zabraného místa. Na jednotlivé sdílené disky, na uživatele, podle typu…
-
TIP#2275: Co je to QNAP HD Station (HybridDesk Station). K čemu je to dobré?
HD Station (HybridDesk Station) umožňuje použít QNAP NAS jako počítač či jako multimediální stanici (o to jde především) – přes HDMI připojíte displej/televizi, myš a klávesnici (USB, jiné NAS neumí) a je…
-
TIP#2274: Jak v Linuxu (a na QNAP) sledovat vytížení disků?
👉 iostat kupodivu najdete i přímo v QNAPu, jen tedy v okleštěné verzi, která neumí některé přepínače a v některých případech zobrazuje trochu nepoužitelný výstup. Funguje, tak že ve vámi vybraném intervalu…
-
TIP#2271: QNAP a Entware. Jak si na QNAP pořídit normální package manager
Tohle je taková trochu komplikovaná záležitost – entware je package manager, nahradil dříve používané optware/ipkg. Hodí se enormně, protože umožňuje instalovat věci, které jinak dostupné nejsou. Můžete ho najít v QNAP Club…
-
TIP#2264: Jak využít QNAP pro monitoring běhu webových serverů? A nejenom QNAP
Monitoring běhu/dostupnosti webových serverů tu řeší tip Jak na monitoring dostupnosti/funkčnosti serveru? Je tam řeč o WEDOS.online, které je dostupné zdarma v beta verzi a docela dlouho ho používám pro monitoring –…
-
TIP#2260: Co dělat, když nejde smazat soubor nebo složka na QNAP NAS?
Nemožnost smazat soubor nebo složku na QNAP NAS má jednu z následujících možných důvodů. Související příspěvky TIP#2828: Jak na Pi-hole pro domácí i firemní blokování reklamy a lepší bezpečnost (A jak ji…
-
TIP#2257: QNAP a virtualizace – Ubuntu Linux Station
Jedna z věcí na kterou jsem se hodně těšil (a ještě víc byl zvědavý) byla virtualizace. QNAP totiž umí provozovat virtuální stroje – máte-li Intel QNAP a dostatek paměti a výkonu, tak…