@365tipu

TIP#1837: Jak na Windows 10 vyřešit rozmazaná okna některých aplikací?

Ukazují se vám na Windows některé desktopové aplikace „rozmazané“? Mají neostré fonty? Může se to stát po čerstvé instalaci Windows, při používání více monitorů nebo po změně nastavení displeje. A některé aplikace se tak  budou chovat čerstvě po nainstalování. Windows 10 by to správně měly poznat a zeptat se vás, zda to chcete napravit. Ale ne vždy se to stane.

Pokud rozmazaných aplikací je víc (třeba i celá obrazovka), tak je ale potřeba začít u základů – můžete mít nevhodný kabel mezi počítačem a displejem. A také můžete mít špatné ovladače grafické karty.

Správný kabel a aktuální ovladač

To první napravíte snadno, pořídíte si pořádný kabel (nečekejte, že přes VGA kabel budete moci používat nějaká vyšší rozlišení). To druhé také, stáhnete si aktuální ovladače ke grafické kartě a nainstalujete je. O kabelech je případně řeč v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší

Rozlišení a frekvence

Problém může být i v samotném nastavení zobrazování – možná jste vybrali příliš vysoké rozlišení nebo špatnou obnovovací frekvence. Takže než budete pokračovat v dalších krocích, zkontrolujte si to (v Nastavení/Settings -> Systém/System -> Obrazovka/Display) a případně prostě zkuste jak to bude vypadat při změně.

U některých grafických karet je k dispozici samostatné nastavení v programu přímo od výrobce karty. O změně rozlišení je řeč už v Jak ve Windows změnit rozlišení? Jak na změnu rozlišení displeje?

Nastavení měřítka

Další co můžete zkusit je zapnout Advanced Scaling settings. Uděláte to v Nastavení/settings -> Systém/System -> Obrazovka/Display -> Upřesnit nastavení měřítka/Advanced scaling settings (najdete mezi výběre měřítka zobrazení a rozlišení obrazovky).  Tady postačí nastavit na Zapnuto/On – Windows by se měly začít ptát.

Tohle se mimochodem objevil dubnové aktualizaci Windows 10 v roce 2018 – viz Windows 10 a oprava aplikací zobrazovaných rozmazaně

Vliv na rozmazání má i nastavení měřítka (v Nastavení/settings -> Systém/System -> Obrazovka/Display). Případná změna většinou vyžaduje restart Windows. Můžete zkusit.

Nastavení DPI

Pro konkrétní aplikaci je možné nastavit DPI (Dots Per Inch) – najdete ve Vlastnostech/Properties aplikace (stačí pravým tlačítkem kliknout na ikonu na ploše nebo ve složce) kde vyberete záložku Kompatibility/Compatibility a tam Změnit nastavení pro vysoké rozlišení DPI/Change high DPI settings. V zobrazeném okně zaktivujte první volbu a druhou volbu (kde necháte ve výběru aktivní Aplikace). Aby se změna projevila musíte alespoň ukončit a znovu spustit danou aplikaci. Pokud nepomáhá, zkuste restart Windows.

Optimalizace ClearType

Další možnost je, že máte špatně nastavení ClearType – to se zapíná a vypíná v Optimalizace zobrazeni textu ClearType/ClearType Text Tuner – nejrychleji se tam dostanete tak, že ve vyhledávání napíšete „cleartype“. Nechá vás projít několika příklady textu kde budete vybírat ty nejčitelnější – což umožní lepší nastavení displeje. Pokud jste si vybrali něco jiného než již nabízené tak asi bude potřeba restartovat Windows.

Pořád to nefunguje?

Selže-li všechno, tak je to normální. Některé aplikace prostě nepřinutíte k tomu, aby se zobrazovaly správně. Zejména pokud máte víc displejů a na každém z nich jiné meřítko (a DPI) – běžné bude, že na jednom displeji je aplikace v pořádku, na jiném rozmazaná.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje přehled všech tipů a triků pro Windows 10 i Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky