Známá před několika týdny začala na Tinderu hledat partnera. Než se do toho pustila, dával jsem ji zdejší návod jak se tam bezpečně chovat (Jak bezpečně používat internetové seznamky a Jak se bezpečně chovat na seznamce Tinder) a hlavně, jak si dát pozor na sňatkové podvodníky, tedy lépe řečeno účty, které se z ní budou pokoušet vytáhnout peníze či ji jinak okrást.
Před pár dny přišla s tím, že si píše s fantastickým „angličanem“ a „námořníkem“ a že je skvělý, úchvatný, prostě muž snů. A že je zrovna na lodi. Poslal jí fotky, dal jí telefonní číslo, ale zatím spolu nemluvili – jen z Tinderu přešli do e-mailu kde jí dotyčný posílal dlouhé e-maily plné komplimentů, pochopení a sladkých slov. Anglicky a s překladem přes Google Translate. Až tak hodně, že začala být přece jenom trochu podezřívavá a zkoušela ho prověřit.
Telefon se nikde nenašel. Což není ani divu, tihle šmejdi prostě pořizují dobíjecí SIMky a neustále je mění, většinou jich mají i několik v ten samý okamžik.
Jméno se také nikde neobjevilo, což ale znamená jenom to, že podvodník (či podvodnice) ho používá příliš krátce. Navíc běžně pro každou oběť používají jiné jméno.
Fotografii se pokoušela hledat v Obrázcích Google a „nenašla ji“. Jenže, jak se ukázalo, tak neodrolovala dolů a dívala se pouze na sadu „podobných“ fotografií. Přitom fotka dotyčného v apartních trenkách se přesně vyskytla na konci – starý známý letitý podvodník, který neustále všem posílá ty samé fotografie a také má stále stejnou historku – námořník, umřela mu žena, atd.
Čímž jsme mohli celou záležitost uzavřít. Byť tedy známá se právě chystá dotyčného patřičně vytrolit a během pár dní mu postupně říct jak je v těžké životní situaci a chtít po něm peníze … Jak to asi dopadne.
Jak tedy ověřovat někoho na seznamce?
Začněte fotografiemi
V Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? jsou popsané cesty jak najít původ fotky, když fotku máte. Základní jsou Obrázky Google, použití je velmi jednoduché, ale má to pár zádrhelů:
- musíte odrolovat až dolů, nekoukejte jen do „vizuálně“ podobných fotografií, to nejlepší může být v Stránky se stejnými obrázky
- občas je dobré v editoru fotografii zrrcadlově otočit
- můžete zkusit vyříznout obličej a dát vyhledat i ten, občas to pomůže, většinou ale pouze fotky obličeje nejsou příliš vhodné
- pokud je obrázek příliš malý (třeba screenshot z mobilu) nemusí to fungovat dobře
Čím víc fotografií máte, tím lépe. To že Google (a další) nic nenajdou ale nemusí vůbec nic znamenat. Na druhou stranu právě fotografie bývají tou nejlepší cestou. Ony Vizuálně podobné obrázky prověřujte až jako poslední, může se stát, že ho tam najdete, ale je to málo pravděpodobné.
Pána v trenýrkách co se snažil (a možná ještě snaží) okrást známou to nakonec na první pokus našlo v Philip Campbell, philipcampbell27@aol.com. Včetně toho, že tam jsou i další fotky, které známé poslal. A stejné historky – od roku 2017 doteď.
Předmětnou fotku používal v roce 2019 a s obětí si dopisoval v němčině. Aktuálně je to ovšem Baldrick Waller a používá e-mail baldrickwaller@gmail.com.
Telefonní číslo
Pokračujte s telefonním číslem – řeč o tom je v Jak zjistit komu patří telefonní číslo? Pomůže vám klasicky Google, Bing, Seznam či další vyhledávače. Nezapomeňte na různé tvary (s předvolbou, bez předvolby, s pomlčkami, skupiny tří čísle, bez skupin čísel). Tady bývá úspěch málo pravděpodobný, podvodníci telefonní čísla často mění.
Jméno a příjmení
Zkuste najít podle jména a přímení, opět klasicky ve vyhledávačích, ale také na sociálních sítích (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram). Podvodníci si ale jména vymýšlí a používají stále nová.
Texty co vám posílá
Pomůže i hledat texty co vám píše (v angličtině, pokud je to „cizinec“, ale můžete zkusit i české). Podvodníci je mívají stále stejné, takže pokud už někde působil a dostal se do přehledů podvodníků na Internetu, tak je možné, že to najdete. Pokud používá nějaká jména – firem, mrtvé manželky, dětí, atd – tak je to další věc, kterou můžete zkoušet hledat. Nehledejte velké množství textu, musíte dobře vybrat z té záplavy hezkých slov, co vám posílá.
V tomto případě dost dobře pro vyhledávání funguje „As head of Marine Engineering on board ship,i work closely with the Captain„. Přivede vás na další identity – BENSON CLIFTON BENSONCLIFTON50@HOTMAIL.COM, Scam Survivors -paulfgibson@outlook.com nebo Leonard Clifford @ facebook. Tady je potřeba si uvědomit, že totožné texty mohou používat i desítky podvodníků a tohle celé je organizovaná trestná činnost.
Samozřejmě stejný text najdete na řadě profilů na Linkedin co velmi pravděpodobně jsou skutečné. A dost dobře možná právě zdrojem pro texty používané podvodníkem.
Máte-li jeho/její e-mail, tak můžete zkusit i ten, ale tady málokdy uspějete. Pro každou oběť si běžně zakládají nové e-maily (na Gmailu a dalších free mail službách, včetně českého Seznamu či Centra).
Můžete také zkusit prověřit hlavičky e-mailu – návod je v Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré? Pokud ale používá freemaily přes webové rozhraní, tak tím nic nezjistíte. Kdyby ale používal poštu nějak napřímo, tak je občas možné najít IP adresu/adresy odkud e-maily posílá – a tím třeba zjistit, že rozhodně není tam kde tvrdí že je.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…