Jak na Apple HomePod (mini): Základní věci. Čeština, soukromí, ovládání a aktivování Siri (2)

Češtinu HomePod neumí. Což je dáno tím, že ji neumí Siri (ta se totiž v HomePodu schovává). Siri můžete v Nastavení z měnit na mužský/ženský hlas, vybrat si třeba i jiný akcent v angličtině. Případně můžete vybrat jiný jazyk – němčinu, španělštinu, čínštinu, francouzštinu, japonštinu a španělštinu.

Jak potlačit aby Siri poslouchala? Snadno, „Hey Siri, stop listening„. Opět zapnout „Hey Siri, start listening“ ale musíte to aktivovat přes podržení prstu  na horní plošku na HomePodu. Jde to udělat i v Nastavení v Home/Domácnost – hledejte Listen for „Hey Siri“.

S „posloucháním“ je to tak, že extra čip detekuje „aktivační“ slova (tedy „Hey Siri“) a samotný HomePod (ani Siri) nic neposlouchá, neanalyzuje, nikam neodesílá. Pokud j i aktivujete, tak analyzuje vše co poté říkáte (a také vše co slyší v místnosti kde je). Záznam (audio) se v minulosti u Apple dostával kam neměl a bylo to součástí velké aféry (týkala se i všech ostatních tvůrců chytrých reproduktorů a asistentů). Viz Apple se omluvilo za problémy se soukromí se Siri. Nahrávky už nebude uchovávat. Uživatel bude mít na výběr – budete-li pro HomePod hledat nastavení těchto věcí, tak v telefonu v rámci Siri.

Ve výchozí podobě je aktivita Siri indikována opticky (typickým symbolem pro Siri na horní plošce). Můžete si ale zapnout akustickou indikaci v – v Home/Domácnost -> Nastavení aktivujte Sound then using Siri.

Nutno dodat, že optická indikace v  horní plošce je velmi nevýrazná a když se náhodou HomePod spustí, tak si toho nejspíš ani nevšimnete. Náhodná spuštění jsou, zejména v porovnání s Alexou, v zásadě výjimečná.

Pokud nechcete, aby se aktivita Siri ukazovala na horní plošce můžete to vypnout. Najdete v Natavení v Home/Domácnost jako Light When Using Siri.

Aktivovat Siri v HomePodu bez „Hey Siri“ je možné prostě tak, že podržíte prst na horní plošce a řeknete co chcete.

Na horní plošce jsou ještě symboly „+“ a „-“ – slouží ke změně hlasitosti. Tu můžete měnit i z iPhone/iPadu/Macu, ale o tom později.

Další díly série Jak na Homepod (mini)

Jak na Apple HomePod (mini): Jak vypnout vibrace a upozornění na přiblížení iPhone k HomePod Mini (16)

S  iOS 14.4 se objevila novinka, jakmile přiblížíte iPhone k HomePod mini tak na displej vyběhne upozornění (co mimochodem zablokuje a zastaví úplně všechno) a telefon začne vibrovat. Má to usnadnit handoff (tedy předání přehrávání mezi telefonem a HomePodem) a funguje to přes UWB čip. Má to ale několik zásadních problémů a možná se toho … Pokračování textu Jak na Apple HomePod (mini): Jak vypnout vibrace a upozornění na přiblížení iPhone k HomePod Mini (16)

Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání chytré domácnosti přes ShortCuts (14)

Jednu věc k HomePodu je dobré popsat samostatně – využití Zkratek. Siri umožňuje spouštět zkratky/ShortCuts (na iPhone, iPadu, Apple Watch, prostě všude kde je Siri, takže i na HomePodech). Což například znamená i to, že můžete ovládat chytrou domácnost (Jak na Apple HomePod (mini): Chytrá domácnost (8)) co není přímo svolná pro HomeKit, ale lze ji … Pokračování textu Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání chytré domácnosti přes ShortCuts (14)

Jak na Apple HomePod (mini): Co Homepod neumí (13)

Neumí česky, ale to jsme si už říkali v jednom z dřívějších dílů. Počet jazyků je omezený, což je docela škoda. Na druhou stranu Alexa ani Google také neumějí česky. To, že neumí česky ale znamená i to, že předčítání (SMS, web, ..) není použitelné.

Jak na Apple HomePod (mini): Telefonování a posílání zpráv (10)

Přes HomePod je možné telefonovat, klasicky „Hey Siri, call“ a doplňte jméno (co je, samozřejmě, ve vašich kontaktech) nebo číslo. Stejně jako váš telefon či sluchátka reaguje i na nastavené rodinné vazby. Samotné volání samozřejmě jde skrz váš telefon, ale HomePod poslouží jako reproduktor i mikrofon.

Jak na Apple HomePod (mini): Chytrá domácnost (8)

HomePod (velký i malý) se dá používat pro ovládání chytré domácnosti. Je nutné aby zařízení byla kompatibilní s Apple HomeKit a měli jste je (samozřejmě) nastavené v Domácnost/Home. Je možné nastavovat i Scény/Scenes– co jsou (paradoxně k názvu) sekvence/řetězce povelů co nastaví jedním povelem více zařízení

Jak na Apple HomePod (mini): Buzení/alarmy/minutka/timer (7)

Potřebujete budíka či jenom nastavit alarm protože něco vaříte? HomePod je na to ideální, prostě Siri požádejte, stejně jako to můžete udělat u telefonu či hodinek. Výhodou bude, že nemusíte být nijak blízko ani dávat hodinky k obličeji. Umí vám říci i kolik času zbývá. Od iOS 12 navíc umí i více mintek.

Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání HomePodu z iPhone/iPadu/Macu (6)

Homepod je možné ovládat z ovládacího center (Control Center)za předpokladu, že váš telefon je na tom samé WiFi jako Homepod (trochu otravné, uvážíte-li že Apple toto nepotřebuje). Stačí podržet prst na Hudbě/Music kde najdete možnost přepínat mezi ovládáním telefonu a HomePodu (Control Other Speakers & TVs).

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.