Tohle je staré známé Peklo z Windows, které se přemístilo i do Mac OS. Kdykoliv restartují Mac, tak se po spuštění začne otevírat záplava věcí. Chápu otevření toho „co bylo otevřeno“, ale s přístupem Mac OS k „oknům“ vs. „aplikacím“ z toho vzniká opravdu peklo. Navíc i na Mac si řada věcí prostě myslí, že je za každou cenu potřebujete po spuštění. Čím více toho při startu spouštíte, tím déle to navíc trvá (mimochodem, Windows 10 startují podstatně rychleji, jen to probouzení jim trvá podstatně déle).
![Snímek obrazovky 2020-05-16 v 7.11.02](https://365tipu.cz/wp-content/uploads/2020/05/snicc81mek-obrazovky-2020-05-16-v-7.11.02.png)
Jděte do Jablíčko -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny (tam to určitě nečekáte, že?). Vyberte záložku Přihlášení/Login Items (ano, tady je špatně nejen překlad do češtiny). Najdete tam vše co se po spuštění spouští. Abyste to mohli měnit, klikněte vlevo dole na zámeček.
![](https://365tipu.cz/wp-content/uploads/2020/05/Screenshot-2025-02-04-at-21.18.50-1024x692.png)
Mimochodem, Apple tomu opravdu říká login items místo klasického a zažitého startup items. Těch míst kde si Apple vymýšlí vlastní terminologie nakonec v Mac OS najdete víc.
Každý uživatel má vlastní startup items. Ale abyste je mohli měnit, musíte se na uživatele přihlásit. Další z nedotažených věcí.
Položku můžete odstranit výběrem a kliknutím na „-“ pod přehledem (jasně, tohle taky nemá moc logiku, ale hlavně že to funguje). Pokud u některých položek vidíte žlutý vykřičník v trojúhelníku, tak to znamená, že daná věc už neexistuje (nebo se změnily práva a není k ní přístup). Podívat se na konkrétní údaje o dané položce není možné. Vlastně totéž jako ve Windows.
TIP: Držte při startu systému Shift. Položky v „startup“ výběru se neuplatní.
Přidání je pomocí „+“ pod seznamem a otevře vám Finder. Takže pokud například chcete přidat Terminal, tak ho prostě buď najděte v Aplikace (kde je schován ve složce Utility) nebo pomocí hledání.
Druhá možnost přidání je v Docku kde v menu (Pravé kliknutí na ikonce) můžete v Options/Volby zvolit Open at Login/Otevřít při přihlášení.
V souborovém systému tohle najdete v /Libary/StartUpItems a navíc ještě v /Library/LaunchDaemons a /LibraryLaunchAgents (démony a agenti, oproti běžným aplikacím). Více systémové věci najdate v /System/ a složkách stejných jako v /Library/
Další tipy týkající se Mac OS
TIP#2616: Jak na Mac OS přesunout okno ztracené mimo obrazovku zpět na plochu. Jak najít okno právě spuštěné aplikace?
Řešilo se to tu už pro Windows (Jak ve Windows přesunout okno ztracené mimo obrazovku zpět na plochu) a je nutné se podívat i na tuhle zapeklitost na Mac OS. Je to…
TIP#2590: Jak vypnout, uspat nebo restartovat Mac pomocí klávesových zkratek
Možná jste nevěděli, ale vypínat/uspávat či restartovat váš Mac nemusíte jenom pomocí myši a menu. Dá se k tomu použít i klávesnice. Související příspěvky TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a…
TIP#2582: Zcela nepostradatelné pomůcky (software) do počítače, vydání pro rok 2024
Inspirací není nikdy dost, takže tak trochu aktuální přehled toho co je zásadní pro moji práci ve Windows a na Mac Booku. Možná se ještě vrátím s mobilními aplikacemi v samostatném tipu.…
TIP#2538: Umí Mac OS v terminálu ftp a další běžné síťové věci?
Neumí, těžko říct proč Apple tak základní věci záměrně vynechalo. Ale napravit to můžete snadno, ale budete potřebovat homebrew Související příspěvky TIP#2905: Máte na Macu Wi-Fi i Ethernet a chcete nastavit, jakou…
TIP#2532: Co si počít s varováním o starší verzi (legacy) rozšíření systému na Mac OS?
Jedna taková typická ukázka toho, jak Apple nemyslí na uživatele. Po aktualizace/restartu Mac/MacBooku na vás vyběhne varování o Starší verzi rozšíření systému, které nebude do budoucna kompatibilní. A můžete to odkliknout OK…
TIP#2511: Jak zabránit Mac/MacBooku aby se uspával (i když je na napájení)?
Taková dost otravná záležitost. Například spustíte zálohování, nebo něco co chcete aby běželo, MacBook máte připojený na napájení a přesto, po určité době se prostě uspí. Zálohování přestane běžet, stejně jako cokoliv…
TIP#2510: Jak na iPhone/iPadu zmenšit rozměr či velikost fotografie?
Jedna z poměrně nepochopitelných věcí. Jakkoliv na iPhone/iPadu máte docela šikovný editor na fotky, který například umí krásně ořezávat, tak neumí zmenšit rozměr ani velikost fotografie. Nemluvě o tom, že dozvědět se…
TIP#2484: Automatizujete? Zjednodušujete procesy? Umíte si ušetřit čas? Deset nepostradatelných tipů
Tip co bude trochu netradiční, protože bude mixem různorodých věcí, které šetří čas. Budou dost konkrétní, ale tip je vlastně o zásadním principu. Máte-li jakoukoli často se vyskytující či opakující činnost a…
TIP#2454: Jaké jsou (nejlepší) terminálové aplikace pro Linux?
V každém Linuxu budete mít “terminál”. Nakonec ho budete mít i v MacOS, ne zcela “terminál” najdete i ve Windows – příkazovou řádku, ať už klasické cmd.exe nebo novější PowerShell. Související příspěvky…
TIP#2433: Jak rychle skrýt na Mac OS všechny aplikace s výjimkou té aktivní?
Může se hodit, třeba jen z toho důvodu, že máte na obrazovce příliš oken a chcete tam mít jenom jedno. Nebo chcete sdílet plochu, prezentovat, ale nechcete aplikaci roztáhnout na celou plochu…
TIP#2428: Jak se na Mac OS zbavit automaticky se spouštějícího Spotify?
Je to tak, mám na MacBooku Spotify a jakkoliv jsem si o to nikdy neřekl, spouští se automaticky. Otravné a zbytečné, na MacBooku ho skoro nepoužívám. Děje se to navíc nejenom po…
TIP#2423: Nedokumentované a vůbec fn klávesové zkratky pro mac OS
V Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows je záplava klávesových zkratek. Těch s fn (option) je tam ale jako šafránu a při psaní…
TIP#2418: Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou
Emoji klávesnice, nutnost pro každého kdo řeší sociální média, má na Mac OS absurdní klávesovou zkratku kterou si nejspíš nikdy v životě nezapamatujete. Tři nutné klávesy k vyvolání (Control + Command +…
TIP#2415: Co je to PWA (Progressive Web App, progresivní webová aplikace)?
PWA je zkratka pro „Progressive Web App„. Jedná se o webové aplikace, které se snaží poskytnout uživatelům podobnou uživatelskou zkušenost jako nativní aplikace, tedy aplikace stahované a nainstalované na zařízení. Související příspěvky…
TIP#2413: Co dělat s iCloudem na Mac OS když se odmítá synchronizovat?
Jedna z typických věcí o kterých jablíčkáři nechtějí mluvit. iCloud na Mac OS (ale nejenom tam) se běžně prostě sekne a odmítá synchronizovat. Zpravidla odmítá odesílat a příjem funguje (na Windows přesně…