TIP#1339: Jak v Google Sheets odstranit prázdné řádky

Tohle jste už určitě někdy v minulosti řešili. Máte tabulku (sheet) v Google Sheets (Tabulkách) a chcete se zbavit prázdných řádek. Pokud je tabulka krátká, tak to není problém udělat ručně – prostě kliknete pravým tlačítkem na číslo řádky a vyberete Odstranit řádek. Jenže co dělat, pokud je těch řádek příliš?

2019-04-14 09_04_14-365tipů LIST - Tabulky Google.png

První elegantní cesta je vytvoření Filtru – ten se vždy vytváří nad určitým daty z vaší tabulky – můžete filtrovat podle dat v konkrétním sloupci, více sloupců, či celou tabulkou – proto začnete tím, že si rozsah na který chcete aplikovat filtr označíte. Pak už v menu vyberte Data -> Filter/Filtr.

2019-04-14 09_04_53-365tipů LIST - Tabulky Google.png

Dejte pozor, protože další pokračování je v podobě malého obtížně viditelného symbolu v horní levé buňce vybraného rozsahu. Na ten symbol musíte kliknout.

2019-04-14 09_05_52-365tipů LIST - Tabulky Google.png

Zobrazí se vám možnost definovat filtr – pro nezobrazení prázdných řádek (buněk) pokračujte přes Filter by condtion/Filtrovat podle stavu a vyberte Není prázdné.

2019-04-14 09_06_28-365tipů LIST - Tabulky Google.png

Po aplikaci filtru zmizí všechny prázdné řádky. Tedy, zmizí, nebudou zobrazeny, ale v tabulce stále jsou. Pokud vám to nevadí a nebudete chtít používat jiné filtrace, tak u toho můžete zůstat.

2019-04-14 09_08_10-365tipů LIST - Tabulky Google.png

TIP: Filtry je možné si ukládat, takže se později prostě k již vytvořenému filtru můžete kdykoliv vrátit.

Pokud chcete ale opravdu získat tabulku bez prázdných řádek, tak můžete založit nový list a ve filtrované tabulce kliknout na výběr všech buněk (levý horní roh) a poté pomocí Copy/Paste (Zkopírovat/Vložit = Ctrl+C -> Ctrl+V) do nového listu překopírovat jen vyfiltrovaná data. Získáte tak kopii bez prázdných řádek.

Druhá možnost využívá třídění – můžete to udělat také pomocí Filtru pokud chcete utřídit podle většího počtu sloupců. Nebo klasicky pomocí třídění (A->Z) pokud máte jednom jeden sloupec s daty.Po utřídění se vám na počátku objeví všechny prázdné řádky. Celé to má jednu malou vadu, změní se pořadí řádek v tabulce, takže tato cesta není použitelná, pokud potřebujete pořadí zachovat.

Další užitečné tipy pro Google Sheets či Excel