Cloudová úložiště jako Dropbox, Google Drive či OneDrive jsou dnes běžná už jenom proto, že poslední dvě jmenovaná získáte k účtu u Google či Microsoftu. Velmi pravděpodobně si je také přidáte do počítače v podobě aplikace pro synchronizování. Dříve nebo později pak navíc narazíte na lidi co mají v oblibě Dropbox a budou s vámi chtít něco sdílet (na čem společně pracujete) a v počítači se vám ještě objeví Dropbox.
Víc cloudových úložišť v počítači problém není …
.. tedy hlavně pokud budete vědět kam se synchronizované soubory ukládají a případně si nastavíte jednotlivé synchronizace tak, aby do počítače stahovaly jenom to, co tam potřebujete mít (za předpokladu, že některá z nich mají hodně souborů a zásadní objem). Což je první věc, kterou je potřeba udělat a průběžně sledovat a znovu nastavovat. Třeba i podle toho, jestli máte v počítači dostatek místa na disku.
Hlídejte si synchronizaci na mobilním přípojení
Podstatně je, pokud tohle budete mít na nějakém notebooku či tabletu, aby k synchronizaci nečekaně a nekontrolovaně nedošlo v okamžiku, kdy jste na mobilním přípojení.
Mohlo by to znamenat zásadní a rychlý konec vašeho měsíčního FUP. Řešitelné je to tak, že si zjistíte, kde pod ikonku dané služby najdete možnost zastavit synchronizaci. Nebo se podíváte na to jestli je jednotlivé služby možné zastavit pomocí NET STOP příkazů (a poté je pomocí NET START spustit). Bohužel právě tohle pohodlné řešení pro výše uvedenou trojici jednoznačně neplatí.
V Disku Google stačí použít Pozastavit. Dropbox má Pause Syncing vlevo dole. Podrobněji i s obrázky ale viz Jak si nenechat zahltit Internet cloudovými službami jako je Dropbox, OneDrive či Disk Google
Hlídejte si i nečekaně velké množství odesílaných dat do cloudu
Pokud jste si v mobilním telefonu nezálohovali průběžně pořizované fotografie do (například) Fotek Google, tak v okamžiku zapnutí zálohování se telefon při prvním připojení k Internetu pokusí všechno odeslat do cloudu. Totéž může udělat Dropbox/OneDrive/Google Drive v okamžiku, kdy jste ve svém počítači přidali velké množství souborů. V praxi to může znamenat, že zcela ucpete přípojení k Internetu, kde se zrovna nacházíte – ať už je to doma, v práci nebo třeba v kavárně či restauraci.
TIP: V Jak stáhnout soubor z Internetu přímo do Google Drive (či jiného cloudu)? najdete řešení jak stahovat soubory z Internetu přímo do cloudu. Můžete tak vynechat stažení do počítače a následné uložení do cloudu.
Zálohovat či nezálohovat do cloudu?
Při nastavování zálohování vašeho počítače případně zvažte, jestli (a jak) chcete složky síťových úložišť zálohovat, nebo zda jsou již zálohované někde jinde. Nespoléhejte se na to, že z „cloudu se nic neztratí“, jedna záloha do „offline“ podoby by zcela určitě měla existovat. Je ale také dobré zvážit, jestli cloud využít jen pro zálohování něčeho, co v cloudu nepotřebujete a máte bezpečně uložené jinde. Užitečné čtení případně viz Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?
V Mohu se spolehnout, že se věci z cloudu neztratí? Nechybí vám v Evernote poznámky? Jak zálohovat Evernote? se můžete poučit o tom, že ani cloud není místem, kde se vám prostě nemohou ztratit data. Zálohovat cloud do cloudu může být řešením, tady třeba viz Jak přenést soubory z jednoho cloudu do jiného?
TIP: Jak pracovat s cloudem? Stahování, synchronizace a co všechno to vlastně umí
Jedno cloudové úložiště je lepší. Více nepraktické
Obecně platí, že byste měli mít jedno hlavní cloudové úložiště, které používáte pro prakticky všechno co děláte. Vyvarujte se toho, že začnete soubory rozprostírat po více úložištích – nakonec totiž nebudete pořádně vědět co kde máte a ještě navíc budete na každém vašem dalším počítači či zařízení muset řešit více úložišť, stažení a hlídání.
Volba toho „jednoho správného“ je asi nejlépe dána tím, kde máte nejvíce volného místa. Pokud si například platíte GSuite a máte tam 1 TB místa, tak je dost kontraproduktivní mít většinu věcí uloženu v Dropboxu. Pár hodin na přesun a uspořádání se vcelku vyplatí a v tomto případě si Dropbox můžete ponechat jako záložní, ale také jako nutný pro spolupráci s dalšími lidmi. Věci trvalejší podoby (v mém případně například pár desitek GB ilustračních fotografií používaných pro blogování i sociální sítě) se spíše vyplatí přesunout právě do hlavního úložiště.
Pozor si dejte i na to, abyste tytéž věci neměli ve více úložištích. V prvním momentě to sice bude asi schůdné, ale za pár dnů či týdnů zapomenete proč jste to dělali, ale hlavně která verze je ta hlavní a které jsou jenom kopie. Trochu pomůže si do složek dávat něco jako soubor README.TXT, ale můžete-li se tomuto vyvarovat, bude to lepší varianta. Trochu může pomoci Jak vyhledávat napříč cloudovými službami?, ale stejně to nebude ono.
Cloudová úložiště nemají nekonečnou kapacitu
Protože jde o úložiště, budete mít tendenci tam pořád přidávat další a další soubory. Až do momentu, kdy zaplníte prostor, který máte k dispozici (5 GB, 25 GB ale klidně i onen 1 TB). Stejně jako v počítači je dobré i online úložiště čas od času uklízet. Ideálně třeba tak, že si věci staré a zbytečné odložíte na nějaký slušně velký domácí NAS.
POZNÁMKA: Po nějaké nedávní konsolidaci směrem do Disku Google tam mám okolo 57 GB dat a okolo 50 tisíc souborů. V Dropboxu ještě je skoro 10 tisíc souborů a 12 GB dat, které tak nějak ještě čekají na roztřídění. A pár desítek GB bude odložených na externím NAS.
Co navíc, pokud si dáte Dropbox či Google Drive do telefonu, tak vám tam začnou přidávat všechno co vyfotíte a natočíte. Tady je opět potřeba se rozhodnout, do kterého jediného úložiště mají fotky a videa padat. S Google Diskem to může být trochu jednodušší, protože tam se fotky budou sypat do Fotek Google, což není přímo součást Disk Google. Bohužel jednoduché je jenom to, že tohle úložiště bude pořád růst a růst a s ohledem na „neomezenou“ kapacitu vám to stejně bude nakonec k ničemu.
Udržovaná praktická struktura je váš zásadní pomocník
Je dobré udržovat rozumnou strukturu složek a rozumný počet souborů ve složce. Google Drive s tím například v zásadě problém nemá, ale pokud si do počítače budete synchronizovat desítky tisíc souborů v jedné složce, má Google Drive občas tendenci padnout. Obecně je pro každé úložiště (a nejenom cloudové) praktičtější mít soubory rozprostřené po složkách
Bohužel v rámci synchronizace Google disku není možné vypnout stahování .gdocs/gsheet souborů, které jsou vcelku k ničemu – ukazují jenom na URL v prohlížeči. A mohu-li doporučit, udržujte si root (hlavní) složku prázdnou. Bude se vám pak na počítači lépe procházet místní kopie Disku Google.
Pokud byste potřebovali na lokálním disku mít soubory z Google Drive jinde než v /users/uživatel/Disk Google? Špatná zpráva, ani v únoru 2017 neumožňuje Google přesunou vše na vámi vybrané místo. V nápovědě tvrdí, že můžete „odpojit“ účet a pak připojit znovu, ale mylně uvádí, že se Disk Google zeptá na umístění. Nezeptá, je nutné Google Drive odinstalovat a znovu nainstalovat. Pro Dropbox je to jednodušší, viz Jak změnit místo, kde váš Dropbox ukládá soubory a co synchronizuje?
Máte-li Disk Google na dvou počítačích, je zcela běžné, že nebudou mít shodný obsah ani poté, co dostatečně dlouho čekáte na synchronizaci. Většinou se to napraví při příštím startu počítače (přihlášení uživatele). Někdy se pomocí Pause/Resume (Pozastavit/Obnovit) podaří toto uspíšit.
Čas od času se podívejte přes ikonku Disku Google na přehled o synchronizaci – můžete tam totiž najít „nezdařené synchronizace“. Bohužel velmi málokdy zjistíte, proč se nedaří a může jít třeba i o jeden jediný soubor, který se nebude synchronizovat měsíce i roky (pokud to tak necháte). Řešení většinou je, že předmětný soubor smažete – pokud ho potřebujete zachovat, zkopírujte si ho nejprve někam mimo Disk Google, smažte ho, počkejte na synchronizaci a poté ho vraťte zpět.
👉 Jak to dopadlo o pár let později? Pokračujte do Potřebujete v počítači aplikaci pro Google Drive (či další cloudová úložiště)?