@365tipu

TIP#2180: Potřebujete v počítači aplikaci pro Google Drive (či další cloudová úložiště)? 

Když už Google spojil dvě aplikace pro práci s Diskem Google (Google Drive) do jedné, tak je vhodný čas na trochu jiný tip. Zda je opravdu nutné v počítači mít aplikaci pro Disk Google.

Pokud používáte Disk Google hlavně v prohlížeči, tak si aplikaci do počítače pořizovat nepotřebujete. Platí to obecně i pro další cloudová úložiště.

V případě Google je to ale ještě umocněno tím, že i když Disk Google v počítači máte, tak ne vše z něj se vám do počítače dostane – nebudete tam mít nativní dokumenty/tabulky a další soubory (s těmi vždy pracujete v prohlížeči) a nebudete tam mít ani složky, které s vámi pouze někdo další nasdílel. 

Disk Google v počítači je dobrý pokud synchronizujete (a také si tím zálohujete) množství lokálně vytvořených a ukládaných souborů do cloudu. Bude k tomu docházet automaticky a pokud byste aplikaci neměli, tak byste soubory museli nahrávat (upload) přes prohlížeč. 

S příchodem nového Disku Google se navíc nejspíš stejně naučíte nesynchronizovat všechno – stejně to nejspíš děláte u věcí, které v počítači mít nechcete nebo nemůžete (protože jsou příliš velké). Nový Disk Google umí streaming, tedy možnost otevírat v počítači soubory, které v něm ve skutečnosti nejsou – samozřejmě to předpokládá, že máte dostatečně silné připojení k Internetu. 

Pokud synchronizovat/zálohovat nepotřebujete, tak je snadné Disk Google používat z prohlížeče. Budete-li nějaký soubor potřebovat v počítači, tak si ho prostě stáhnete a zpracujete a poté ho můžete z počítače smazat (nebo nahrát zpět na Disk Google). 

Některé aplikace či weby umí přístup přímo do Disku Google, ale časté to nebude (WordPress to například umí také, ale prakticky nikdy jsem to nevyužil). 

Samozřejmě byste stále mohli mít aplikaci pro Disk Google a nastavit vše pro “streaming”. Pokud ale soubory z Disku Google často nepotřebujete mít přímo v počítači, tak je snazší to dělat bez přítomnosti aplikace v počítači. Mít ji znamená další zabranou paměť a další (zbytečnou) aplikaci v počítači. 

Jak už bylo řečeno, výše popsané platí i pro další cloudová úložiště. Pokud například máte Dropbox, ale reálně ho nepoužíváte, tak v počítači aplikaci Dropboxu nemějte. Pro občasné použití (nejčastěji pro jednorázová sdílení něčeho s někým) si vystačíte s přístupem přes web. Pokud ve Windows nijak nevyužíváte One Drive, tak je taky možné aplikaci odstranit. 

Jak aktuálně používám souborové “cloudy”? 

Před pár lety jsem zcela opustil Dropbox a to co v něm bylo, jsem přesunul do Google Drive. To proto, že Dropbox začal bobtnat a dělat věci, které nejsou cloudové úložiště a pokud mám placené Google Workspace, takže je lepší být právě tam. Aplikace Dropboxu tedy šla pryč z počítačů i mobilních zařízení (navíc v té době zásadně zkomplikovali používání neplacené verze). 

Ve Windows nechávám One Drive, ale prakticky ho nepoužívám. I tady to co jsem původně do One Drive dával skončilo v Google Disku. Aplikaci jsem si nechal, na testovacím notebooku s Windows 11 se to hodí při pořízení screenshotů, přenesou se do velkého počítače automaticky. 

Telefon, tablet a Mac Book má aktivní iCloud a v hlavním strojí je synchronizace jak iCloudu tak fotek. Je to ale pořád stejné nespolehlivé peklo a stále to není souborový subsystém.

Přechod na iPhone znamená, že jsem přestal používat Fotky Google, byť tam někde jsou stále uloženy záplavy fotek z minulosti – nové se tam ale spíš neobjeví, na iPhone to totiž nefunguje automaticky, je nutné ručně spouštět aplikaci a tím vyvolat synchronizaci.

Od doby psaní Mám používat více cloudových úložišť? Praktické postřehy k životu se soubory v cloudu se vlastně ještě víc potvrdilo, že je lepší mít jedno hlavní cloudové úložiště

Žádná jiná cloudová úložiště nepoužívám, byť na řadě dalších mám účty. Nepoužívám ani žádné cloudové zálohování (stačí mi Disk Google, kde mám prakticky všechno). Nepoužívám ani služby jako Úschovna či Ulož.to, pokud chci někomu něco poslat, tak přes Google.

Další tipy pro Disk Google

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky