@365tipu

TIP#607: Pomůže vaši grafickou kartu dát zapéct do trouby?

Už je to dlouho, co byla řeč o nápadu dávat rozbité pevné disky do mrazničky. Což je dnes něco, co byste rozhodně dělat neměli, byť to má historické kořeny reálné. Jak je to s podobným doporučením týkajícím se rozbité grafické karty? Pomůže dát ji zapéct do trouby?

Zní to podobně šíleně. Vzít nefunkční či zlobící grafickou kartu a dát ji krátkodobě zapéct do trouby. Ale má to reálný základ v tom, že případně zapečení může odstranit nefunkční pájený spoj – vysoká teplota ho, teoreticky, může proměnit ve funkční.

Ale pozor. Pokud máte kartu v záruce, tak je tohle ten nejhloupější nápad, který se vydáte udělat. Pokud ji v záruce nemáte, tak na druhou stranu nic moc ztratit nemůžete. A byť to bude tak trochu loterie, zkusit se to samozřejmě dá.

Druhé zásadní pozor je, že tam nemůžete vrazit kartu tak jak ji máte v počítači – musíte totiž dokázat odstranit a poté opět vrátit zpět větráky (celý systém větráků i chladičů). Stejně jako musíte dokázat odstranit jakékoliv plastové součástky – což může být docela problém, protože pokud je tam necháte, hrozí jejich roztečení. Pro navrácení chladičů a větráků budete navíc později potřebovat teplo vodivou pastu.

Do trouby se pak karta dává na alespoň 195 stupňů, případně i více. Je dost dobré tam kartu navíc umístit tak, aby neležela na žádných komponentech – lze ji vhodně podložit smotky alobalu a důležité je, aby čipy byla umístěna nahoru. To na jak dlouho ji do trouby dáte je otázka, ale většinou to bývá mezi 4 až 6 minutami (ale občas se uvádí i více) – to že se pájené spojení začínají. „rozpouštět“ je možné vidět.

TIP: Chcete li postup i s obrázky a řadou dalších užitečných informací, tak na iFixit v Temporarily repair a lost-cause graphics card by heating it up in an oven najdete dobře zpracovaný přehled

Počítejte s tím, že to bude smrdět. A také s tím, že musíte po vypnutí trouby nechat kartu vychladnout a to ideálně bez ochlazování jiného než přirozeného.

Zapečeno? Vyzkoušet a modlit se

Na konec téhle zábavné eskapády máte dvě možnosti – zkusit kartu dát do počítače bez chladičů – jen na pár sekund, abyste viděli, jestli ožije při zapnutí systému. Nebo zkusit vše odstraněné vrátit a pak ji dát do počítače. Nebude-li karta fungovat, je možné zkusit zapečení znovu, na vyšší teplotu, případně o něco déle – pamatujte, tady jde opravdu jenom o to, že potřebujete rozehřát pájené spoje tak, aby se pájka (což je onen kov sloužící ke spojování) roztekla a obnovila nefunkční kontakt.

Podařilo-li se vám kartu oživit, tak to považujte za zázrak a ohlídejte si, že hlavně fungují správně větráky a celé chlazení. Tady může pomocí starší tip Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá?

Takže abychom to shrnuli.

Zatímco dávat pevné disky do ledničky vám dnes už nepomůže, zapečení nefunkční grafické karty pomoci může. Není to ale až tak jednoduché, protože ji tam prostě nemůžete jen vrazit. Nezapomeňte, že tohle řeší jenom situaci, kdy někde selhává pájený spoj. Neřeší to situaci, kdy opravdu něco natvrdo odešlo.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky