@365tipu

TIP#442: Zachráníte zlobící pevný disk tím, že ho dáte do ledničky?

Dlouho roky se usilovně tvrdí, že pokud se vám rozbil pevný disk, tak pomůže ho dát do mrazáku  Můžete se s tím setkat leckde na Internetu, v nespočetném množství zaručených návodů. Nesmazatelně se to zapsalo do pamětí řady lidí a budou to vždy doporučovat. Ale pozor, nefunguje to.

Tedy, lépe řečeno, s dnešními pevnými disky už to nefunguje a ve skutečnost napácháte většinou víc škody než užitku. A co navíc, v minulosti to fungovalo jenom v případě, že došlo k zachycení hlavy s čtecím obvodem.

Vložení do mrazničky ve vodotěsném obalu (samozřejmě, pokud ne, tak můžete celou elektroniku skoro rovnou vyhodit) na několik hodin (aby to pořádně promrzlo) mohlo znamenat, že vysoké ochlazení mohlo přispět k uvolnění zaseklé čtecí hlavy. Prostě ji „odtrhnout“ od plotny, ke které se „přilepila“.

Ale pozor, dnešní pevné disky tenhle druh závady už prakticky neznají. Tedy, dnešní, ono už nějaký ten pátek platí, že čtecí hlavy se „parkují“ mimo plotny (no, popravdě, už pár desítek let to bude). A dnešní pevné disky jsou ještě poněkud dál v tom, jakým způsobem je ošetřena „styčná plocha“ mezi čtecí hlavou a plotnou. A opravdu platí, že pokud vám dnešní disk „odejde“, tak strkat ho do mrazáku nejen že nepomůže, ale může ho poškodit ještě více.

Nevěříte? Zkuste The Hard Drive Freezer Trick kde to vysvětluje ještě podrobněji, včetně nějakého toho videa. A ať se vám to zdá nebo nezdá, tahle to prostě je.

TIP: Nezapomeňte, data z vašeho disku ochrání to, že budete zálohovat, ale o tom je tu řeč třeba v Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování? Jak zálohovat Windows 10?, Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování? a Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat

Co myslíte, Pomůže vaši grafickou kartu dát zapéct do trouby?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky