@365tipu

TIP#322: Kde se hledají informace o filmech?

Chcete zjistit kdo hrál v nějakém filmu. Nebo třeba vědět, ve kterých filmech hrála určitá herečka či herec. Kdo něco režíroval. Podívat se na fotky z filmů, herce. Ale třeba i přečíst si nějaké ty recenze a zjistit, jak daný film hodnotí další lidé. Buďte rádi, máte po ruce Internet a kupu možností, jak zjistit vše potřebné. Nebo se o to tedy alespoň pokusit.

TIP: V tomto tipu o stahování a podobných věcech řeč není. O tom je řeč v Mohu si z Internetu stahovat film či hudbu? Je to legální? a ještě v Co je to ten Popcorn Time a co od toho můžu čekat?, Co je to BitTorrent? A k čemu je to dobré? a třeba ještě v Co používat pro stahování torrentů?.

Google! (a Seznam, jasně …)

Váš první a nejjednodušší nástroj na nalezení informací o filmech je … samozřejmě, jak jinak, Google. Respektive adresní řádka prohlížeče, kam prostě napíšete název filmu. Pokud má název příliš obecný, můžete si pomoci přidáním slova „film“, případně „movie“ (podle toho jestli jdete spíš po českých nebo anglických výsledcích).

2015-11-18 07_13_36-prometheus - Google Search.png

Pokud vám to připadá legrační, doporučovat vyhledávač, tak jste to možná nikdy nezkusili. Google vám totiž nabídne nejenom výsledky vyhledání (a přivede vás na místa, o kterých bude řeč dále), ale také přidá speciální informační kartu (ta věc vpravo na obrázku) s informacemi o filmu. Zkuste si třeba „Prometheus„.  Ale pozor, takhle bohatou kartu s informacemi vám možná nabídne jenom v „anglickém“ Google, v tom českém (google.cz nebo přepnutém na hledání v češtině) je to trochu bída.

Vedle informační karty vpravo ale umí Google ještě případně ukázat, kde zrovna film hrají. Funguje to také na napsání názvu filmu. Třeba aktuálně to jde ukázat na Hunger Games: Síla vzdoru 2. část. Pokud chcete vědět jaké filmy hrají v určitém městě, zkuste ho přidat k hledání, viz třeba „filmy Benešov“ (v USA fungují i poštovní směrovací čísla).

Google má ještě pár dalších vychytávek, které se vám možná budou líbit – hodit se může „top movies“, kdy vám Google ukáže co nejlepšího se (teoreticky) promítá v kinech okolo vás. Pokud k tomu přidáte rok („top movies 2012„), tak vám ukáže pruh s filmy, které byly v tomto roce nejvíce oblíbené. Může to být dobrá cesta k zjištění, na co se podívat, když si zrovna nevíte rady.

TIP: V Google nezapomeňte na vyhledávání obrázků, z filmů jich tam najdete záplavu. A rozhodně nevynechejte YouTube, jako zdroj trailerů ale i plných filmů je k nezaplacení. Navíc je tam řada obsahu o filmech, které jsou tvořeny právě a jenom tam.

V anglické verzi Google můžete zkusit třeba i what other movies is Jack Nicholson in (v české to zkuste jako ve kterých filmech hrál jack nicholson). Podobných vychytávek existuje víc – třeba „avatar hudba„. Bude jich ještě více, protože Google se v zásadě snaží porozumět dotazům položeným „mluvenou“ řečí (nakonec takhle funguje hlasové vyhledávání v telefonech a tabletech).

Seznam můžete použít také, umí najít i promítací časy, ale v úrovni předkládání výsledků je někde tak trochu v minulém století. A vychytávky typu „ve kterých filmech hrál jack nicholson“ po něm opravdu nechtějte.

Specializované weby

Pokud nechcete hledat přes vyhledávač, tak je tu několik specializovaných filmových databází – webů, kde najdete záplavu informací o filmech a vším s tím spojeným. Nejznámější světový je www.imdb.com, v Česku můžete volit třeba mezi www.csfd.cz či www.fdb.cz

2015-11-18 07_34_49-IMDb - Movies, TV and Celebrities - IMDb.png

Vedle databáze filmů mívají ještě různorodou funkčnost poté, co si založíte profil – můžete si tam udržovat přehled o filmech co jste viděli/chcete vidět. Psát recenze, hodnotit filmy. V některých případech je možné i napojit vaše profily na další služby, (aplikace), které se týkají filmů. Těm by bylo také fajn se věnovat, ale možná někdy, v samostatném tipu.

Vedle filmových databází je zde ale ještě řada obsahových webů týkající se filmů – není šance je uvádět všechny, takže jenom některé. A asi je vhodné ještě dodat, že je běžné, že filmy mívají své fanouškovské weby a zpravodajské weby mívají filmové rubriky. Pár českých (máte-li nějaký vámi oblíbený co je opravdu dobrý, napište):

Ze zahraničních je rozhodně nutné zmínit legendární www.rottentomatoes.com, ale opět nejde o jedinou možnost. Dál třeba www.metacritic.com, www.fandango.com (bacha, oprava, ne fandago.com), www.movies.com … a stovky dalších.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky