✉️
Pět velkých tipů týdně. Extra desítky menších. Některé jdou na socnety, ale všechny najdete jedině v newsletteru. 2x, týdně, středa a neděle. Starší čísla zde. Přihlášení ▶️
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak se to případně dá vydržet.
Vhodné je to i pokud máte víc Mac/MacBooků a ne ke každému chcete připojovat externí disky. Time Machine totiž funguje tím lépe, čím víc ji necháte zálohovat opravdu onu “každou hodinu”. Jakmile ten interval prodloužíte, tak roste riziko selhání a hlavně, zásadně se prodlužuje doba zálohování.
Nutno na úvod dodat, že jakkoliv je tento tip primárně o Time Machine a Mac Mini M4, vše níže uvedené uplatníte i ve Windows či Linuxu (a obecně čemkoliv co dokáže připojit USB/TB disky). Ať už pro zálohování, nebo prostě jako externí disk. Jen tam jděte spíš po těch rychlejších.
Externí rychlý USB/TB disk
Praktičtější je zálohovat na rychlý externí USB disk (USB 3.x resp. Thunderbolt). V ideálním případě na SSD, protože je to podstatně rychlejší a také bez případného zvuku disku, ale pokud chcete výrazně levnější řešení, tak spíše na HDD. Cenový rozdíl je tam značný, SDD bude stát minimálně dvakrát tolik co HDD stejné kapacity.
U Time Machine navíc zpravidla nepotřebujete aby to bylo opravdu extrémně rychlé, takže stačí USB 3.2 a rozumně rychlé HDD. Pořídíte-li SSD, bude to hodně velký rozdíl a můžete jít do “pomalejších”, tedy něco jako 500, ideálně alespoň 1000 MB/s).
Kapacitu potřebujete minimálně dvojnásobek disku, který máte v Macu – a pokud máte ještě externí disk, tak nezapomeňte ani na ten.
Disk použitý pro Time Machine navíc nejde používat pro nic jiného než pro zálohování (tedy, respektive museli byste ten disk rozdělit na oddíly, jeden vyhradit pro Time Machine a druhý jako klasický disk).
Pro ilustraci zde je aktuální nabídka vhodného HDD a výběr SSD. Onen SanDisk za hodně vysokou cenu berte jenom jako ukázku opravdu rychlého SSD – ale až tak, že pro zálohování je to zbytečné.
Levnější varianta je ta, že koupíte “SSD enclosure”, tedy krabičku do které jde vložit jeden nebo více M.2 SSD NVME a má uSB 3.1 (a výše) rozhraní a k tomu odpovídající SSD – počtem a kapacitou.
Vyjde to levněji, ale může to mít jediný zádrhel – větší SSD (2 TB a více) se mohou při intenzivním používání hodně zahřívat a některé krabičky neumí odvádět dostatečně teplo (případně vy neosadíte potřebné chlazení).
2 TB SSD M.2 NVME se dá koupit od cca 2 500 Kč výše (pro zálohování netřeba nejrychlejší)
SSD M.2 NVME enclosure začínají nad 500 Kč a zpravidla jde o krabičku jen o málo větší než samotný disk
Ideálně kupujte krabičku takovou, která není omezena na max. 2 TB, protože časem můžete chtít kapacitu navýšit. A samozřejmě hlídejte jaké provedení (delka) disků je podporována.
V příznivém případě vás to tak vyjde na cca 3 000 Kč vs. spíše okolo 3 500+ Kč za již hotové (výše uvedené) disky (a ty často nejsou snadno rozšiřitelné na vyšší kapacity). Jediné co je tomu prakticky ekvivalentní je již zmíněný Kingston S1000
A pokud byste hledali opravdu velmi rychlou a velmi dobře zpracovanou „krabičku“, tak OWC Express 1M2. Až 8 TB a až 3151 MB/s jsou skvělé parametry. Ideální pro hlavní disk, na zálohovací je to možná až příliš drahé.
Možná už něco doma máte
Než se vydáte něco takového kupovat, tak se zkuste doma podívat, jestli nenajdete nějaký starší klasický (ale možná i SSD) disk, který by pro zálohování postačoval – jakékoliv SSD (i starší SATA) rozhodně stačit bude, pokud má dostatečnou kapacitu.
Co se HDD týče, tak ty starší mohou být hodně pomalé co se zápisu dat týče, ale při zálohování na NAS přes síť je problém s rychlostí taky.
TIP: Blackmagic Disk Speed Test nic nestojí a můžete snadno otestovat rychlost jakéhokoliv disku, aniž byste k tomu použili TimeMachine (tahle cesta viz další odstavec).
Takže prostě nějaký ten disk co máte doma zkuste – není problém v TimeMachine odebrat aktuální zálohu a přidat novou na čerstvě připojený externí HDD. Pak nechte zálohu proběhnout, abyste věděli jak bude dlouho trvat a porovnejte si to s první zálohou co jste dělali na NAS – pokud trvá HDD záloha o hodně déle, není to příliš dobré řešení. Po vyzkoušená můžete HDD cíl v Time Machine odebrat a znovu přidat NAS, bude pokračovat v zálohování jako kdyby se nic nedělo.
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…