Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se vám bude dobře poslouchat, co vám více vyhovuje.
Reproduktory: Prostorový zvuk a sdílený poslech
Reproduktory jsou ale každopádně výhodnější, pokud chcete mít opravdu kvalitní, hlasitou a opravdu prostorovou hudbz (zvuk) a také to, že poslech si může užít více lidí, kteří v místnosti jsou. Takže se například rozhodně hodí k televizi, Hi-Fi soustavě a podobně.
Poslech z kvalitní reproduktorů (a dobře umístěných) je prostě zážitek – přirovnatelný k tomu, že sedíte v kině a užíváte si tamního prostorového zvuku. Něco co se sluchátky nikdy nebude až tolik prostorové, byť sluchátka to v nějaké podobě umí.
Repráky ale zpravidla nebude moci volně používat k počítači, rušili byste tím kolegy v práci, nebo další členy rodiny, takže tam musíte jít do sluchátek.
Velmi specifická kategorie jsou chytré reproduktory – dnes umí různá kouzla, jako třeba spojení více takových pro prostorový zvuk, přenos zvuku z místnosti do místnosti, ale nečekejte od toho tak vysokou kvalitu zvuku jako od klasických velkých reproruktorů.
Sluchátka: Mušle vs. špunty
U sluchátek máte v zásadě na výběr dvě možnosti – mušle (náhlavní) a špunty (ty co jdou dovnitř do ucha). Respektive ještě jednu možnost, ty co vám budou hrát “přes kosti” a hodí se spíš pro sportování, abyste vnímali i okolí.
Mušle (sluchátka na hlavu) jsou pohodlnější, zvuk má vyšší kvalitu, mají i větší výdrž, případně umožňují i připojení kabelem (což umožní ještě lepší kvalitu, než Bluetooth přehrávání). Hodně ale záleží na tom jak dobře se vám “nosí”, jak kvalitní jsou, kolik váží, atd.
Jsou dost ideální do kanceláře či práci, málo vhodné na nošení ven, respektive tam musíte dobře vybírat, jestli je možné je brát do deště, vlhka, atd.
Špunty (sluchátka do ucha, headphones, eabuds) jsou skvělé na cestování, chůzi, běhání, ježdění na kole a běžně jsou dostatečně voděodolné, aby nebyl problém s počasím. Pro hodně lidí ale mají nevýhodu v tom, že se musí strkat do uší – mohou tlačit, nebo naopak vypadávat, někdo je špatně snáší.
Náhlavní sluchátka (mušle) Výhody: * Vyšší kvalita zvuku a delší výdrž baterie. * Možnost připojení kabelem, což zajišťuje lepší zvuk než Bluetooth. * Většinou pohodlnější při delším nošení (dle designu). Nevýhody: * Méně praktické na cesty a do vlhkého prostředí. * Vyžadují větší prostor a mohou být těžké. | Špunty (in-ear sluchátka) Výhody: * Kompaktní a snadno přenosné. * Hodí se na sport, cestování i běžné nošení venku. * Většinou voděodolné, vhodné do různých povětrnostních podmínek. Nevýhody: * Mohou tlačit nebo vypadávat, pokud nevyhovují vašemu uchu. * Kratší životnost baterie a menší odolnost. |
Aktivní potlačení hluku (ANC)
ANC neboli aktivní potlačení hluku je možné v obou případech, ale znamená to že u mušlí musí dobře pokrýt celé ucho a u špuntů zase to, že zpravidla je třeba aby ucpaly zvukovod – pro řadu lidí to vede (u obou) k nepříjemné pocitu “tlaku”.. Ale dá se na to zvyknout a odměnou je to, že opravdu máte klid od vnějších rušivých vlivů. Do určité míry, samozřejmě
TIP: Nákupní rádce: Bezdrátová sluchátka nebo drátová sluchátka? Na co myslet, pokud půjdete do bezdrátu
Pokud nejde po ANC v plné podobě, tak náhlavní mušle v řadě případů dokáží prostě odstínit do určité míry okolní zvuky i v pasivní podobě. Ne tolik jako ANC, ale stačit to může.
TIP: Bose QuietComfort QC Earbuds II po devíti měsících používání. S čím budete zápasit
Trvanlivost a investice
Trvanlivost je také něco co můžete brát v úvahu – reproduktory vydrží nejdéle, dlouho roky. Špunty odcházejí rychleji a nejenom pro menší kapacitu baterie. Náhlavní sluchátka trpí na řadu neduhů – mechanických, opotřebení náušníků. ale i akustických – postupně (u obou) se bude zhoršovat kvality zvuku.
Každopádně, jak už zaznělo jinde (Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka), je dobré mít oboje – tedy míněno špunty a náhlavní sluchátka. Jestli si pořídíte i reproduktory, to už je čistě volitelné.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#1205: Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?
Čas se vrátit k sérii Nákupní rádce, tedy tipům snažícím se poradit těm, kdo něco kupují. Téma notebooku se už objevilo v rádci Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při…
-
TIP#1011: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad
Jsem domovem ve Windows, mám velký počítač s Windows, mám notebook s Windows (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R). V telefonech jsem Androidový a dlouhé roky jsem pořizoval čisté Androidy, poslední dva…
-
TIP#1006: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?
Psát nákupní rádce je nevděčná záležitost, ale některé věci je vhodné říci (a vědět). Na otázku z titulku totiž je jasná odpověď, levné věci nekupovat, snad jedině pokud je chcete na chvíli…
-
TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?
Chcete rodičům či prarodičům koupit fotorámeček? Tady takovouto mnoho let starou věc která jenom umí pouštět fotografie (a občas i video a hudbu) a kterou byste si za normálních okolností nekoupili? Dejte…