Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#2884: Jak mít Mac OS barevnější, výraznější a lépe se vyznat v otevřených oknech? Jde to vůbec? 

    TIP#2884: Jak mít Mac OS barevnější, výraznější a lépe se vyznat v otevřených oknech? Jde to vůbec? 

    Jedna věc, kterou Mac OS neznámo proč skoro vůbec neumí. Barevná schémata, tak je to možné třeba ve Windows. Nebo alespoň nějak lépe zvýraznit okna.  Související příspěvky TIP#3219: Emoji Picker v MacOS…

  • TIP#2883: Jak ve Finderu na Macu mít nejprve zobrazené složky a pak soubory

    TIP#2883: Jak ve Finderu na Macu mít nejprve zobrazené složky a pak soubory

    Jedna z věcí, která mne ve Finderu vytáčela přímo vesmírně. Důsledné třídění podle abecedy, kdy se složky míchaly abecedně mezi soubory. Související příspěvky TIP#3207: Co když disk na Mac OS zaplní neviditelné…

  • TIP#2881: Mac Mini M4 má vypínač na divném místě. Vadí to? A jak ho zpřístupnit?

    TIP#2881: Mac Mini M4 má vypínač na divném místě. Vadí to? A jak ho zpřístupnit?

    Nejprve přišlo Apple se legendárně magickou myší, která má nabíjecí konektor na spodní straně a nejde ji při nabíjení používat. A teď je tu Mac Mini M4 kde je vypínač na spodní…

  • TIP#2879: Jak probudit Mac (Mini) co má jenom bezdrátovou klávesnici a myš?

    TIP#2879: Jak probudit Mac (Mini) co má jenom bezdrátovou klávesnici a myš?

    Připomeňme, že Apple mělo podivuhodný nápad, že zapínací tlačítko je na spodní straně v zadním rohu a je tak poněkud obtížně dostupné. Musíte zvedat a otáčet “cihličku”, ke které jsou navíc připojeny…

  • TIP#2873: Ztrácíte se ve funkcích v Menu na Mac OS? Je tam vyhledávání. A můžete si ho dát na klávesovou zkratku

    TIP#2873: Ztrácíte se ve funkcích v Menu na Mac OS? Je tam vyhledávání. A můžete si ho dát na klávesovou zkratku

    Menu v Mac OS se mění podle aplikace, ale některé věci tam jsou napříč, zejména pod Help/Nápověda je vyhledávací políčko. Funguje i jako našeptávač, hned zobrazuje nalezené věci po napsání pár písmen.…

  • TIP#2870: Jak mít iPhone/iPad aplikace na Mac OS?

    TIP#2870: Jak mít iPhone/iPad aplikace na Mac OS?

    Tohle platí jen pro Apple Silicon Macy, ale je to šikovná vychytávka. Můžete na notebooku i počítači spouštět aplikace pro iPhone/iPad.  Související příspěvky TIP#3007: Jak na iPhone/iPadu/Macu zjistím, které aplikace používám nejvíce?…

  • TIP#2868: Jak zprovoznit Mac (Mini)? Základní zprovoznění (po funkční stroj)

    TIP#2868: Jak zprovoznit Mac (Mini)? Základní zprovoznění (po funkční stroj)

    Zapojit Ethernet, zapojit napájení, zapojit HDMI a zapnout. Pokud jste nezapojili drátovou klávesnici a myš, tak spárovat bezdrátové (viz extra tip a jen trpělivost). Pokud jste přišli z Windows, tak pozor, rolovací…

  • TIP#2867: Jak k Mac Mini poprvé připojit bezdrátovou myš a bezdrátovou klávesnici? 

    TIP#2867: Jak k Mac Mini poprvé připojit bezdrátovou myš a bezdrátovou klávesnici? 

    Tohle je taková ta věc, u které budete přemýšlet jak to asi bude fungovat. Pořídíte si nový Mac (Mini) a máte jenom bezdrátovou myš a bezdrátovou klávesnici. Jak připojit? Související příspěvky TIP#2239:…

  • TIP#2863: Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock

    TIP#2863: Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock

    Další díl seriálu vznikajícího od listopadu 2024 poté, co jsem jednoho dne vypnul hlavní stroj s Windows a začal fungovat jenom na Mac Mini M4. Je i dost možné, že do jednotlivých…

  • TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)

    TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)

    Před mnoha měsíci jsem využil ChatGPT k vytvoření .cmd skriptu pro Windows, který k obrázku přidá stín pomocí imagemagick. Ušetřil mi záplavu času, protože to používám prakticky neustále pro sociální sítě i…

  • TIP#2857: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře

    TIP#2857: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře

    Menu nahoře (řádek nabídek, tak se tomu opravdu říká) je hezký koncept, ale co tam fatálne selhává jsou ikonky vpravo. Tak jako tak musíte pořídit něco pro jejich schovávání, ale co zásadně…

  • TIP#2855: Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů

    TIP#2855: Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů

    Rozlišení a scaling je v pojetí Apple peklo, prostě pokud nemáte monitor od Apple s Retinou, tak cokoliv většího bude problém. Ale jde to vylepšit jednou aplikací, takže nakonec konec dobrý, všechno dobré.…

  • TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?

    TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?

    Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět…

  • TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start

    TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start

    Po čtyřech letech (Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)) se MacBook dostal do stavu, kdy bylo vhodnější ho “resetnout” a nainstalovat Mac OS znovu (vrátí se k tomu samostatný…

  • TIP#2846: Jak reinstalovat macOS na Mac/MacBook? A proč to může být užitečné. 

    TIP#2846: Jak reinstalovat macOS na Mac/MacBook? A proč to může být užitečné. 

    Může se stát, že budete chtít reinstalovat Mac OS, tedy operační systém, na svém Macu či MacBooku. V novějších modelech je to už poměrně snadné, stačí se dostat do Recovery. U těch…

«Předchozí stránka
1 … 4 5 6 7 8 … 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení