Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#3097: Jak smazat zálohy a snímky v Time Machine

    TIP#3097: Jak smazat zálohy a snímky v Time Machine

    Chcete smazat své staré zálohy z Time Machine na Macu? Zde jsou cesty, jak na to. Včetně toho jak promazat lokální snímky. Související příspěvky TIP#3242: Co se stane, když zálohovací disk pro…

  • TIP#3091: Jak na MacOS mít (spustit) Linux?

    TIP#3091: Jak na MacOS mít (spustit) Linux?

    MacOS je “tak trochu” Linux, ale se záplavou změn a omezení vytvořených Apple. Pokud potřebujete skutečný Linux, tak je na to třeba jít trochu jinak. Související příspěvky TIP#3226: Jak na Macu s…

  • TIP#3089: XnView MP přestal spouštět .sh skripty. Náhle, bez zjevného důvodu

    TIP#3089: XnView MP přestal spouštět .sh skripty. Náhle, bez zjevného důvodu

    Miluju tyhle záhady (ehm). V sobotu to funguje, v neděli ráno už XnView MP nespustí žádný z .sh (bash) skriptů navěšených na toolbar. A ani přidaných do Open With. Nestane se vůbec…

  • TIP#3080: Jak (s pomocí Pythonu) získat čistý obsah z určité URL. Bez balastu a do schránky pro další použití

    TIP#3080: Jak (s pomocí Pythonu) získat čistý obsah z určité URL. Bez balastu a do schránky pro další použití

    Tohle je vlastně jen vedlejší efekt sumarizace přes ChatGPT API – už tam je totiž dobře fungující skript co stáhne z URL jen samotný obsah.  Související příspěvky TIP#3067: RayCast nenačítá proměnné prostředí,…

  • TIP#3073: MacOS Tahoe, co vás může potkat, když uspěcháte přechod. Apple (opět) pustilo do světa nedodělek

    TIP#3073: MacOS Tahoe, co vás může potkat, když uspěcháte přechod. Apple (opět) pustilo do světa nedodělek

    Je tu MacOS Tahoe, počkal jsem chvíli (protože příliš práce) a před pár dny přeci jen risknul přechod. Trvá to docela dlouho (Mac Mini M4), ale vypadá to, že bez velkých problémů.…

  • TIP#3067: RayCast nenačítá proměnné prostředí, jak na ukládání API klíčů? A jak zjistit co Raycast v prostředí má? Co když spouštíte přímo Python?

    TIP#3067: RayCast nenačítá proměnné prostředí, jak na ukládání API klíčů? A jak zjistit co Raycast v prostředí má? Co když spouštíte přímo Python?

    Když Raycast spouští skripty přes „Create Script Command„, běží v omezeném prostředí shellu. Tento shell: Související příspěvky TIP#3168: Jak na ChatGPT API pro souhrn článků na Internetu. Další velmi dobrý příklad včetně…

  • TIP#3065: Věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. Dodatky, než dorazí Mac OS Tahoe

    TIP#3065: Věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. Dodatky, než dorazí Mac OS Tahoe

    Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…

  • TIP#3062: Jaký „programátorský“ editor pro Mac OS. A nějaké praktické postřehy

    TIP#3062: Jaký „programátorský“ editor pro Mac OS. A nějaké praktické postřehy

    Pokud budete na Mac OS chtít cokoliv programovat, klidně i tak základní věci jako skripty pro bash nebo Python, budete potřebovat rozumný textový editor, ideálně v GUI, byť nic nebrání abyste to…

  • TIP#3060: Co ve Finderu na Macu znamená “New Folder with XXX” (Nová složka s XXX)? A proč si na to dát pozor

    TIP#3060: Co ve Finderu na Macu znamená “New Folder with XXX” (Nová složka s XXX)? A proč si na to dát pozor

    Ve Finderu na Macu je ve File/Soubor možnost  “New Folder with XXX/Nová složka s XXX”. O víkendu se mi na to omylem povedlo kliknout, takže chci jen trochu upozornit, že byste neměli…

  • TIP#3055: Jak na ChatGPT API sloučit překlad a souhrn článku na jednu klávesovou zkratku pomoci Python skriptu

    TIP#3055: Jak na ChatGPT API sloučit překlad a souhrn článku na jednu klávesovou zkratku pomoci Python skriptu

    Tip ve kterém vůbec nepůjde o ChatGPT API ale o to, že dva hotové skripty (co volají právě to API)  lze pomocí jednoho “router” skriptu schovat pod jednu klávesovou zkratku. Související příspěvky…

  • TIP#3026: Je nutné aplikace na MacOS instalovat pouze do Applications? Jak aplikaci přesunout na jiný disk?

    TIP#3026: Je nutné aplikace na MacOS instalovat pouze do Applications? Jak aplikaci přesunout na jiný disk?

    Na macOS sice systém standardně instaluje aplikace do /Applications na systémovém disku, ale není nutné, aby tam aplikace zůstaly. Pokud je málo místa na systémovém disku, lze aplikace přesunout na externí (prostě…

  • TIP#3010: Co s tím mizením z Oblíbených a problémy se symlinky při odpojení disků na Mac OS?

    TIP#3010: Co s tím mizením z Oblíbených a problémy se symlinky při odpojení disků na Mac OS?

    Finder/Mac standardně odebírá síťové disky z postranního panelu v momentě, kdy už nejsou připojené. Pokud jste si tedy přidali sdílený disk do sekce Oblíbené přetažením jeho ikony, po odpojení (nebo po probuzení,…

  • TIP#3007: Jak na iPhone/iPadu/Macu zjistím, které aplikace používám nejvíce?

    TIP#3007: Jak na iPhone/iPadu/Macu zjistím, které aplikace používám nejvíce?

    Může se to hodit, až budete dělat úklid aplikací. Nebo třeba pro uspořádání plochy. Ale třeba i na zjištění, zda někde netrávíte příliš mnoho času. Prostě zjistit, které aplikace používáte nejvíce. Související…

  • TIP#3006: MacOS při probuzení (ale i jindy) odpojí síťové disky a nepřipojí je znovu? Co s tím?

    TIP#3006: MacOS při probuzení (ale i jindy) odpojí síťové disky a nepřipojí je znovu? Co s tím?

    Tohle ve Windows potkávávat nebudete, pokud si namapujete (připojíte) síťové disky, tak se po restartu, probuzení, hibernaci opět správně připojí. Na MacOS stačí aby usnul při zhasnutí displeje a po probuzení vyběhne…

  • TIP#3004: Taky při nabíjení MacBooku/iPadu cítíte „pulzování“? A říkáte si, že probíjí? 

    TIP#3004: Taky při nabíjení MacBooku/iPadu cítíte „pulzování“? A říkáte si, že probíjí? 

    Tahle záhada mi roky vrtala hlavou. MacBook Air zapojený na nabíječce se nabíjí, vše funguje jak má, jen pokud se ho dotknu, tak cítím něco jako velmi slabé “probíjení”. A vysvětlení je…

«Předchozí stránka
1 2 3 4 5 … 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení